| marie a întrebat:

Daca ai face sex cand inca nu ai ciclu ce urmari ar fi?straight face

am o colega care a facut si mi-e teama pentru ea.sad

a fost foarte proasta sa isi inceapa viata sexuala de la o varsta frageda. ea e mai mica ca mine.

deci ce urmari a fi?sad

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Risc foarte foarte mare de cancer de col uterin. Sa mearga neaparat la ginecolog regulat, la maxim 6 luni interval.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O femei nu rămâne însărcinată dacă nu are ciclu menstrual deloc.
La vârsta ei poate să se contamineze cu boli cu transmitere sexuală dacă nu s-a protejat cu prezervativ şi nu şi-a făcut toaletarea corespunzătoare înainte şi după contact.
Şi tu ce vârstă ai, apropo?
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Stimulat de inceputul vietii sexuale, organismul ei ar putea incepe sa produca ovule. Este cu atat mai periculos, cu cat ea nu are inca menstruatii, deci nu are cum sa isi dea seama ca este insarcinata. Cel care face sex cu o fata de 12 ani merita sa faca puscarie macar 10 ani. Daca ar fi vorba de fiica mea, m-as bucura nespus sa aflu de la prietena ei acest " secret", ca sa o constientizez la ce pericole se expune. Chiar daca prietena ta s-ar supara pe moment ( desi nu e musai sa afle sursa), iti garantez ca mai tarziu iti va multumi.

| catthshshshs a răspuns:

Cum spunea si Dmonik, cred ca este vorba de tine, dar ma scuzi daca ma insel.
Urmari sunt o multime, are sanse mari de a avea cancer de col uterin peste cativa ani, e predispuna la boli si infectii, va avea regretul ca nu si-a trait copilaria indeajuns si atata timp cat baiatul respectiv a si parasit-o, isi va da seama mai bine peste cativa ani ce rau si-a facut singura.
Pacat de voi copii. Eu nu am indraznit sa ma gandesc la un asemenea pas decat pe la 20 de ani. Inca o data, pacat ca nu stiti la ce va expuneti.

| Dizzydizz a răspuns:

Pai poate va ramanecu traume si cu regretul./.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Daca nu i-a venit ciclu inca nu are cum sa ramana insarcinata insa daca nu sa protejat poate lua vreo boala de la acel partener cu care a intretinut relatii sexuale. Und eu fi fost capul

| Me,myself & I a răspuns:

Doamne ...nu va mai culcati cu baietii la o varsta atat de frageda, va stricati cresterea, ce-i trebuia ei..., eu la 12 ani inca ma mai jucam cu papusile, nu zic ca nu imi placea si mie un baiat dar de la o prietenie nevinovata la o relatie sexuala e deja prea mult. tu fii atenta sa nu procedezi ca ea, ca ai sa ai timp destul si de asta.cat despre ea ar fi bine sa nu mai incerce chestii de-astea desi odata incepute nu se mai poate da inapoi!

| marie explică:

Eu am 13 ani. ea are 12...straight face

si mi-a zis ca a facut sex protejat.straight face
nu comentez.eu vreau doar sa o sustin acum. chiar daca ce a facut ea e ceva dezastruos. e foarte mica, dar...sad. mi-a spus dupa o saptamana cand s-a si despartit de acel baiat. bataie de joc nu alta!sad

| Symona91 a răspuns:

Iti spun eu. pe perna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cata inconstientastraight face
De asta trebuie introdusa in scoli educatia sexuala inca din clasele mici, pentru a evita astfel de evenimente si, sunt sigur ca nu sunt putine astfel de cazuri...
Asta e...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar daca ati face sex din fasa n-ar fi mai sigur?
Asa nici n-ati mai pune intrebari aberante, nici nu ti s-ar pune in cârcă faptul ca abuzezi de cacofonii(vezi: mai mica ca...), ca sa nu mai vorbim de absurdul exprimarii(de unde sa stim noi cati ani ai tu?).
E clar ca intrebarea e mai pertinenta decat pare, nu-i nicio prietena la mijloc!
Discuta cu mama ta despre problema asta, e cea mai in masura sa te AJUTE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vaaai, ce te sexeaza pe tine grija de "colega" ta. Indiferent despre cine este vorba, sper sa fi ramas insarcinata. Poate asa, isi va putea impartasi experienta de neuitat si plina de invataturi, rudelor si amicilor. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo ei ca a fucut sez e mai bine si sa faca in continuare si nu pateste nimic doar i-si pierde virginitatea.

| andreea98_2536 a răspuns:

Pai ii bine ca nu i-a venit ciclul asa ca nu poate sa ramana insarcinata. urmari pot fi... dar sa speram ca nu