| Joker3134 a întrebat:

Dacă ai HPV cât durează până se transformă în cancer?

4 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Nu toate formele de HPV pot produce cancer, majoritatea sunt inofensive. Chiar daca ai formele cu potential cancerigen nu inseamna ca o sa faci cancer.

Răspuns utilizator avertizat
| LionTrap a răspuns:

Daca pana in urma cu 10 ani sau 15 nu vorbeam de cancerul de col uterin decat la femeia de peste 45 de ani, 50 de ani, in perimenopauza si menopauza, acum lucrurile s-au schimbat. Vorbim de cancer de col la femeia tanara de 35 de ani. Ca sa explicam pe intelesul tuturor, trebuie sa treci prin niste etape, de la contactul cu germenul si poate ai o imunitate si o sanatate buna si nu faci nimic, si in 80% din cazuri este asimptomatic si ramai ca purtator sanatos fara sa faci leziunile sau fara sa ai un simptom si pana la cancerul de col sunt niste pasi de diagnostic. Un pas intermediar sunt aceste leziuni displazice, de granita, de trecere, care sunt inca benigne, o perioada mare de timp.

Si atunci, important este diagnostichezi, sa tratezi. Rolul doctorului si in special al ginecologului este de a aduna dintr-un lot de femei, in care 80% sunt ok, pe cele 20% sau 25% care au un risc de a avea si a descoperi aceste leziuni, de a le trata si de a ramane doar purtatorul sanatos si de a nu se transforma in cancer.
La noi problema este ca incidenta este mare a cancerului de col, pentru ca nu diagnosticam aceste leziuni displazice din timp.

Răspuns utilizator avertizat