| anonima0101 a întrebat:

Dacă până acum am avut o umflatura la subrat și mi-a apărut și in partea cealaltă e grav, as putea avea cancer? Ideea e că de câteva zile sunt foarte speriata de cancer la sân, țin sa precizez ca am 16 ani. Nu știu dacă e lipom, ganglion sau nodul. O sa mă duc săptămâna asta la doctor, dar pana atunci mor de frica sad. Aș putea avea cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Posibilitatea de a avea cancer la san la varsta ta este infima, mai ales daca nu ai rude feminine (mama, sora, bunici) cu aceasta boala. Faptul ca ai noduli in ambele axile arata ca e improbabil sa ai o tumora mamara (e rara bilateral). Pot fi niste hidrosadenite de la epilare, totusi e bine sa te vada un medic.

| anonima0101 explică (pentru Brigaela):

Îți mulțumesc din suflet!

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca sperieturile sau ingrijorarile ne-ar vindeca, atunci majoritattea oamenilor de pe pamant ar fi sanatosi.
Ce rost are ingrijorarea? Ce e, ce nu e, n-are rost sa te ingrijorezi.
Nu stiu daca exista om pe pamant care sa nu fi vazut aparut pe el lucruri ciudate -sau ingrijoratoare. dar noi nu trebuie sa lasam ca teama sa puna stapanire pe noi. Ce e, ce nu e, mergem inainte. Dumnezeu cunoaste lucrul acesta si nu este nepasator.

| m1dn1gh7 a răspuns:

1. Linisteste-te.
2. Nu mai cauta pe net. De ce? Daca scrii simptomele pe google te trezesti cu 3 tipuri de cancer in ultima faza. Stai calma, s-ar putea sa nu ai absolut nimic.
3. Doctorul e cel mai in masura sa-ti puna un diagnostic, nu internetul. Si eu obisnuiam sa imi caut simptomele pe net si aveam tumora si AVC, de fapt nu am nimic. Sanatate!

| Alexuta921 a răspuns:

Nu cred, poate iti iese un cosulet din cauza caldurii.
Spala-te insistent cateva zile si da-te cu spirt. Totul va fi bine.