| Costinamiha a întrebat:

Daca am avut contact sexual in pauza de șapte zile de la primul blister de anticoncepționale, in a doua zi de pauza, iar a treia zi mi-a venit ciclul, dar in cantități destul de mici este posibil sa fiu gravida? Va rog sa-mi răspundeți!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU poti ramane gravida. Chiar daca nu mai inghiti nimic in cele 7 zile de pauza, efectul de protectie ramane deoarece exista si continua sa se manifeste pe intreaga perioada dintre cele 2 blistere. Poti face sex para probleme. Sanatate.

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Daca nu ramai insarcinata luand anticonceptionale, cum am facut eu... Asa ca, dupa mine, tot prezervativul ramane cel mai sfant.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Maria_Elena_Chirca_1991):

Probabilitatea de a ramane insarcinata in urma folosirii CORECTE a pastilelor anticonceptionale este mai mica de 0, 6% (grad de protectie asigurat 99, 4%), ceea ce reprezinta o valoare incomparabil mai mica in comparatie cu valoare de 3-4% (grad de protectie asigurat 96-97%) in cazul folosirii prezervativului. Diferenta de protectie asigurata de cele 2 metode este "ca de la cer la pamant" spus asa mai pe intelesul tuturor deoarece practic nu se pot compara in termeni reali.

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da, dar macar este posibil sa vezi ca s-a rupt si sa folosesti o pastila de urgenta. Cu anticonceptionale nu ai de unde sa iti dai seama.

| Costinamiha explică:

Dupa acel pete maro, a inceput sângerarea de la ciclu, forte abundentă si cu dureri de burta si spinare

| NuSuntTroll a răspuns:

Da.