| geooeg a întrebat:

Daca am facut o cu prietena si mi am dat drumul afara dar ea s a murdarit in zona intima, iar in decursul a 22 de ore a luat si pastila de a 2 a doua zii, mai exista riscuri sa raman?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila de a 2-a zi in mod normal nu se administreaza decat la recomandarea unui medic ginecolog care constata ca formarea unei sarcini este iminenta si doar prin folosirea pastilei se poate evita formarea sarcinii. Aceste pastile sunt niste "bombe" hormonale cu repercursiuni uneori foarte grave si de lunga durata (6-9 luni) poate chiar si peste 12 luni. In cazul in care totusi administrarea ei se impune eficienta este de peste 85% in primele 24 de ore si scade constant pana la 58% in a 3-a zi (dupa trecerea a 60 de ore). Deoarece prietena putea ramane insarcinata doar daca era in perioada fertila (nu ai specificat acest lucru) dar si fiindca sperma ejaculata "i-a murdarit" doar zona intima, se poate aprecia ca administrarea pastilei s-a facut fara rost, INUTIL. De obicei dupa 4-7 zile de la administrare apare o slaba sangerarea de 2-3 zile, insa nu se produce in mod obligatoriu si nici in cazul tuturor femeilor, insa in cazul in care totusi se produce nu trebuie confundata cu menstruatia deoarece nu reprezinta menstruatia normala. Adevarata menstruatie de regula se produce la data la care ar fi trebuit sa se produca in conditii normale. De regula se produc dereglari intense ale activitatii hormonale si din acest motiv s-ar putea ca aceasta experienta nefericita sa-ti fie invatatura de minte, cat si altor fete care vor citi acest comentariu pentru a nu proceda atat de iresponsabil pe viitor. Probabilitatea unei sarcini teoretic se poate considera ca fiind imposibila. Multa sanatate, fiindca vei avea nevoie de asa ceva pe viitor. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

In aceasta situatie nu sunt riscuri de a ramane gravida.