| Laur195 a întrebat:

Daca am facut sex cu prietena mea, primul numar fiind facut protejat cu prezervativ, am ejaculat in prezervativ dupa care m-am spalat, am urinat, iar al doilea numar a fost fara prezervativ dar nu am terminat in ea, exista vreo sansa sa ramana insarcinata? Actul s-a intamplat aseara pe 8 martie, iar conform calendarului ei perioada ei fertila incepe astazi. Multumesc anticipat

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Laur195 explică (pentru sadrian46):

Chiar daca nu am terminat deloc in in ea?

| sadrian46 a răspuns (pentru Laur195):

Da. Dacă ai fost în ea, există risc.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa ramana gravida.

| ywar a răspuns:

Ai dat-o la coada de 8 martie... Nebunuleeee... ce macho esti.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Da, exista sansa sa ramana insarcinata prietena ta.
Metoda calendarului si metoda retragerii nu sunt metode sigure.
Toate metodele anticonceptionale au eficacitate diferita in functie de metoda anticonceptiva aleasa (% diferit), cea maxima fiind de 99%, dupa cum vezi tot exista posibilitatea unei sarcini. De dinainte sa ne incepem viata sexuala ar trebui sa ne gandim la consecinte si riscuri. De asemenea, ar trebui inainte sa se intretina relatii intime neprotejate, ambii parteneri sa-si faca analize, deoarece sunt boli cu transmitere sexuala. Nu vreau sa ma intelegi gresit, este pentru sanatatea voastra.
Parerea mea este, cu tot respectul, ca ar trebui atat tu cat si prietena ta inainte de a mai avea relatii intime sa va documentati din surse sigure in ceea ce priveste relatiile intime, consecintele si riscurile(in cazul in care nu puteti merge la ginecolog) pentru a avea macar un minim de cunostinte.
In cazul in care puteti sa mergeti la un medic ginecolog sa mergeti. Rapunsurile cele mai corecte si complete vi le poate da un medic ginecolog. Ar fi indicat sa mergeti la un medic ginecolog si sa ii puneti orice intrebari aveti in ceea ce priveste relatiile intime, consecintele si riscurile ei pentru a avea macar un minim de cunostinte. Puteti nota pe ceva inainte intrebarile pentru a castiga timp si a va raspunde medicul ginecolog la cat mai multe intrebari.
Trebuie sa fim responsabili!

| Laur195 explică (pentru elemonis):

Dar daca spre exemplu maine ii vine menstruatia, se anuleaza practic orice sansa de sarcina nu?

| elemonis a răspuns (pentru Laur195):

Da. Nu poate avea menstruatie daca este insarcinata. Totusi, unele femei au o sangerare vaginala in timpul sarcinii si cred (majoritatea femeilor) ca e menstruatie, dar din punct de vedere medical sa zic asa nu se numeste menstruatie. Tocmai de aici e confuzia la multe femei care chiar daca sunt insarcinate spun ca au menstruatie, dar acea sangerare nu e menstruatie.
Aici ai mai multe informatii din surse sigure privind intrebarea ta https://www.reginamaria.ro/......nstruatia. Ii poti da prietenei tale sa citeasca. Cel mai probabil ea o sa inteleaga informatiile mai bine decat tine.

| Dhdhhdhfhfh a răspuns:

Păi nu dar data viitoare să faci protejat pentru că să știi riscul nu este doar sarcina

| Laur195 explică (pentru Dhdhhdhfhfh):

Da, tot timpul am facut o protejat, a fost un moment in care n am gandit..de asta ma sperie laughing

| Marian12123 a răspuns:

Există șanse mari.