| Mariadenisse a întrebat:

Dacă am făcut sex neprotejat dar fără ejaculare înăuntru in perioada fertila sunt șanse mari sa rămân însărcinată? A ejaculat in afara și chiar nu a scăpat deloc in mine dar îmi e frica de acel lichid preseminal. Conține spermatozoizi? Dacă da, care sunt șansele sa se producă o sarcina doar cu acel lichid? Care sunt zilele cele mai fertile? Dacă am făcut-o fox in a 14-a zi înainte de următoarea menstruație eram fertila nu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Stiintific si pe baza cercetarilor medicale este stabilit in mod cert ca lichidul preejaculatoar in momentul producerii sale de catre cele 2 glande bulbouretrale NU are spermatozoizi in continutul sau.
Posibilitatea ca lichidul preejaculator sa contina spermatozoizi poate sa existe numai in cazul in care barbatul a ejaculat cu 1-3 ore mai inainte de actul sexual intretinut si NU a urinat dupa ejaculare/intre timp sau chiar inainte de actul sexual intretinut.
In cazul tau, fiindca numai dupa ce s-a terminat sexul a urmat ejacularea in afara vaginului, reiese ca nu a ajuns sperma in ''pasarica'' ta si in aceste conditii este cu totul imposibil sa se poata forma sarcina chiar si in cazul in care in acel moment ai fost in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Reiese ca se poate aprecia si afirma ca in aceste conditii in proportie de peste 99% NU se poate forma nicio sarcina. Multa sanatate!

| Mariadenisse explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult. M-am mai documentat și înțeles ca acel lichid preejaculator, chiar dacă nu conține spermatozoizi, pot rămâne câțiva de la ultima ejaculare chiar dacă aceasta a fost produsă cu 12 sau mai multe ore înainte. Ei "trăiesc" pana la 48 de ore și odată cu acel lichid se poate scurge și puțina sperma produsă anterior, de aici riscul de sarcina. Este adevărat? Ultima lui ejaculare a fost fix înainte cu 12 ore, este posibil sa mai fi rămas ceva spermatozoizi de atunci?

| anarosca78 a răspuns (pentru Mariadenisse):

Nu,pentru ca in acele 12 ore el a mai urinat între timp încât s-a curățat în totalitate.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mariadenisse):

Sperma care a ramas in uretra penisului dupa ejaculare, dupa trecerea a 10-15 minute intra in procesul de fluidizare a spermei, care se produce in mod natural de fiecare data. In urma acestui proces de fluidizare, sperma devine din ce in ce mai fluida/lichida si invariabil incepe sa se scurga din uretra penisului, proces care are durata de circa 2-3 ore. Astfel si in cazul in care barbatul NU urineaza in acest interval de timp, din uretra penisului se scurge intreaga cantitate de sperma ramasa dupa ejaculare si bineinteles ca absolut toti spermatozoizii fiindca acesti pot sa traiasca numai/ doar in plasma spermatica.
In concluzie dupa trecerea a circa 3 ore de la ejaculare atat teoretic cat si practic NU vor mai exista spermatozoizi in uretra penisului din motivele explicate. Bineinteles ca asa se intampla in cazul in care barbatul NU a urinat imediat dupa ejaculare. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina vor exista mereu, daca o faceti neprotejat!

Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data!

| Alexia26 a răspuns:

Absolut deloc.

| Mariadenisse explică:

Fix*