| Ioana01019 a întrebat:

Daca am facut sex protejat (cu prezervativ), iar partenerul si-a dat întotdeauna drumul afara, nu in mine, exista sansa sa ramân gravida?

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Ai sanse mici spre 0 sa ramai gravida daca faci sex fara prezervativ si el nu termina in tine.

Daca faci sex protejat si nici nu termina in tine sansele sunt 0.

Poti sa intrebi de 100 de ori, pana nu vei face sex de cateva zeci de ori, vei avea mereu frica asta.

Cat timp faci sex cu prezervativ, il verifici la final si nu e spart, n-o sa ramai gravida. Dar intelege ca vei avea la inceput stresul asta oricum si incearca sa treci peste el.

| Ioana01019 explică (pentru LoveSleep):

Multumesc mult!

| dullcat a răspuns (pentru LoveSleep):

,,Inainte ca barbatii sa atinga punctul culminant al actului sexual, ei elibereaza un fluid cunoscut sub numele de lichid preejaculator. Multe persoane considera ca lichidul preejaculator nu contine sperma, deci nu exista riscul aparitiei unei sarcini nedorite.

Totusi, trebuie cunoscut faptul ca si acest lichid poate contine spermatozoizi vii ce pot duce la sarcina.

Exista multe dezinformari despre acest subiect, dar raspunsul este unul cert: lichidul preejaculator poate face ca o femeie sa ramana insarcinata. '' -https://www.sfatulmedicului.ro/......cina_17592

,,În unele situaţii, după o anumită perioadă de timp de la un act sexual protejat cu prezervativ, partenerii încep un act sexual repetat, de data asta fără prezervativ, presupunând că în lipsa unei eventuale ejaculări, posibilitatea de sarcină se exclude. Totodată, după actul sexual recent, în căile genitale ale bărbatului rămâne o mică cantitate de spermă, care poate da naştere unei sarcini. De aceea, în orice situaţie de penetrare a penisului în vagin fără utilizarea prezervativului, există posibilitatea de sarcină.'' - https://www.sitemedical.ro/......i-sarcinii

19 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Risc 0, e bine ca nu ejaculeaza inauntrul tau chit ca are prezervativ pus, continuati in acest fel pentru a tine riscul la minim.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu exista acest risc.

| dullcat a răspuns:

Buna.Gandeste-te ca, in general, prezervativul are eficienta de 98%. Asta inseamna ca la fiecare 100 de femei, doua se vor alege cu sarcina.Nu prea avem de unde sti ce sanse sunt la tine.Probabil ca minime spre 0? Conteaza si perioada lunii in care ati facut sex, iar despre asta nu ai zis nimic.

| Ioana01019 explică (pentru dullcat):

Nu am facut doar intr o zi ca sa imi dau seama, o facem de obicei la cateva zile. Dar m-am gandit ca desi am fost la ovulatie, nu ar conta asta, atata timp cat am folosit prezervativ, si acesta cand isi da drumu, isi da drumu in prezervativ afara, ci nu in mine. plus ca de fiecare data verificam la final daca a fost spart. ma poti ajuta te rog?

| LoveSleep a răspuns (pentru dullcat):

Are eficienta 98%. Adica cum zici tu, 2 femei din 100 raman gravide. Doar ca nu se stie cum s-a intamplat asta.
Unii l-au pus pe dos, la unii au alunecat, la altii s-a rupt, unii au facut sex si l-au pus la jumatatea actului si asa mai departe.

| KKK111 a răspuns (pentru dullcat):

Bună, dupa cum stii sunt nou pe site-ul vostru si tind sa cred ca tu esti administratora. Acum am si eu o intrebare: de ce mereu lasi loc de teama cand o adolescenta are ganduri ca ramane gravida cu prezervativ? Mai ales ca nici nu termina in vagin cu prezervativul pus. Iar asta cu: "depinde cum e la tine sau in ce perioada a lunii ati facut sex" este absolut nulă. Pai corpul ei este unic fata de restul miliardelor de femei? Nu am auzit niciodata ca o femeie sa ramana gravida fara sperma barbatului, iar acele 2 femei din cele 100 au gresit undeva sau poate au facut neprotejat si mint ca sa nu fie judecate. Nu cred ca esti o pustoaica de 20 de ani, tind sa cred ca esti matură si astfel de lucruri ar trebui sa le stii. Sper ca nu te-a deranjat foarte tare replica mea, dar pe discutii contradictorii s-a construit lumea.

| dullcat a răspuns (pentru LoveSleep):

De fapt, nu. Eficienta de 98% este cand prezervativul a fost folosit mereu corect. Daca acesta nu este folosit corect, eficienta scade pana la 80 si ceva la suta.

,, Eficienta prezervativelor in prevenirea sarcinii:
Cand sunt utilizate corect si consecvent, prezervativele masculine confera o eficienta de 98% in prevenirea sarcinii. Acest lucru inseamna ca intr-un an, 2 din fiecare 100 de femei ale caror parteneri folosesc intotdeauna prezervative corect vor ramane insarcinate. Acest numar creste la 18 din fiecare 100 de femei ale caror parteneri nu folosesc prezervativul corect.'' - https://comenzi.bebetei.ro/......e-folosire

,,Studiile au mai aratat ca prezervativele masculine sunt unele dintre cele mai eficiente metode de prevenire a sarcinilor nedorite (in proportie de 98% atunci cand sunt utilizate corect). Statisticile arata ca, in medie, utilizatorii de prezervative raporteaza o rata a eficacitatii in prevenirea sarcinii de 86%, esecul fiind cauzat de erori in folosirea prezervativului.'' - https://www.sfatulmedicului.ro/Diverse/adevarul-despre-prezervative_12779

,,Cât de eficient este prezervativul? Studiile vorbesc de un procent de 98%, atunci când este folosit corect, ceea ce înseamnă că doar 2 din 100 de femei ale căror parteneri folosesc prezervativul corect rămân însărcinate de-a lungul primului an.
Însă 15 din 100 de femei rămân însărcinate pentru că partenerii lor nu folosesc corect prezervativul. Asta se întâmplă pentru că pot exista accidente în timpul folosirii prezervativului (când prezervativul alunecă sau se rupe), dar și pentru că prezervativul nu este pus înainte ca penisul să intre în contact cu vaginul, permițând astfel interacțiunea cu lichidul preejaculator. Acesta poate conține spermatozoizi activi care pot fecunda ovulul, fiind îndeplinită astfel condiția unei sarcini.'' - https://www.planificaneprevazutul.ro/......ezervativ/

,,După cum am menţionat anterior, în decursul unui an de utilizare regulată a prezervativelor ca metodă de bază de contracepţie, probabilitatea de apariţie a unei sarcini este de 3-14%.

Probabilitatea relativ înaltă de apariţie a sarcinii se explică, de regulă, prin utilizarea incorectă a prezervativelor. Erorile cele mai frecvente de utilizare a prezervativelor, care reduc esenţial eficienţa lor în prevenirea sarcinii sunt prezentate mai jos:

Îmbrăcarea incorectă a prezervativului
În cazul în care prezervativul este îmbrăcat incorect (nu este întins de-a lungul penisului sau între penis şi prezervativ a pătruns aerul) – există o probabilitate mare ca prezervativul să se rupă sau să alunece de pe penis în timpul actului sexual.

Îmbrăcarea prezervativului doar la sfârşitul actului sexual
Destul de frecvent bărbaţii îşi pun prezervativul doar spre sfârşitul actului sexual, fiind convinşi că posibilitatea de sarcină apare doar în momentul ejaculării. Totuşi, chiar şi la începutul actului sexual, cu mult înainte de orgasm şi ejaculare, din căile sexuale ale bărbatului se pot elimina câteva picături de lichid seminal, care conţine spermatozoizi activi. Astfel, dacă actul sexual a fost început înainte de îmbrăcarea prezervativului, femeia poate rămâne însărcinată.

Efectuarea unui act sexual repetat fără prezervativ
În unele situaţii, după o anumită perioadă de timp de la un act sexual protejat cu prezervativ, partenerii încep un act sexual repetat, de data asta fără prezervativ, presupunând că în lipsa unei eventuale ejaculări, posibilitatea de sarcină se exclude. Totodată, după actul sexual recent, în căile genitale ale bărbatului rămâne o mică cantitate de spermă, care poate da naştere unei sarcini. De aceea, în orice situaţie de penetrare a penisului în vagin fără utilizarea prezervativului, există posibilitatea de sarcină.

Scoaterea incorectă a prezervativului
Cel mai frecvent prezervativul alunecă de pe penis şi sperma pătrunde în vagin anume în situaţia când bărbatul scoate penisul din vagin, fără să ţină de inelul prezervativului.

Ruperea prezervativului
Ruperea prezervativului (chiar şi înainte de ejaculare) poate să sporească esenţial riscul de infectare cu o infecţie sexual transmisibilă sau de apariţie a unei sarcini nedorite.

Utilizarea prezervativelor din latex concomitent cu lubrifianţii pe bază de ulei, cremele pentru mâini sau corp, uleiurile pentru masaj, vaselina, sau concomitent cu supozitoarele vaginale sporeşte esenţial riscul de rupere a prezervativului.'' - https://www.sitemedical.ro/......i-sarcinii

| dullcat a răspuns (pentru KKK111):

Nu sunt eu administrator.Las loc de teama si semne de intrebare pentru ca teama exista.In cazul prezervativului, te invit sa citesti raspunsul dat mai sus userului LoveSleep.

Afla ca au fost aici cazuri in care fetele au ramas insarcinate, desi toata lumea le spunea sa nu-si faca nicio grija, ca sunt 0 sanse de sarcina.Ai idee cum se simte cand afli ca, de fapt, esti insarcinata? Mai ales cand nu te sustine nimeni, nu stii la cine sa apelezi, nu le poti spune parintilor etc? Cel mai probabil nu, altfel nu ai sta sa ma acuzi pe mine pentru ca incerc sa aduc putina constientizare pe aici.

Repet, nu se poate sa vii tu cineva random de pe internet si sa asiguri niste oameni ca nu e niciun motiv de ingrijorare.E usor ca cineva sa-si spuna opinia care nu se bazeaza pe nimic si sa adune niste puncte pe TPU, insa cand poate fi o viata la mijloc nu e ok deloc.Iar frica are menirea sa iti dezvolte creierul si sa-l puna in garda, pe viitor.Nu se poate sa faca toti copiii numai tampenii si adultii sa le rezolve, fiindca asa nu vor invata nimic, ulterior ajungandu-se in acelasi punct.Frica e necesara, altfel nu am mai fi evoluat ca specie pana in anul curent, ci ne-ar fi mancat toate dihaniile junglei pe toti inca de cand traiam in pesteri.Iti pot trimite link catre profilul unor useri care mereu revin cu aceleasii intrebari dupa ce fac sex, dand clar de inteles ca habar n-au cum functioneaza, dar in acelasi timp se tem de sarcina si nu o vor.

Iar daca perioada lunii ti se pare nula, te invit sa mai citesti.Sansele sunt cele mai ridicate in perioada fertila.Sincer, nu e problema mea ca unii ignora informatiile oferite de medici, ca apoi sa se dea cu capul de pereti.Dar ma deranjeaza ca aici sunt foarte multi adolescenti care au nevoie de educatie sexuala si primesc sfaturi aiurea, prin urmare voi oferi informatiile si implicit linkurile catre ce spun medicii.Cine vrea sa citeasca si sa ia in considerare bine, cine nu, tot bine. Observ ca vorbesti doar din propriile presupuneri si experiente limitate.Doar pentru ca nu ai vazut tu sau nu cunosti pe nimeni sau nu ai auzit niciodata, nu inseamna ca nu s-a intamplat.Asta e practic definita ignorantei, esti constient de asta, nu? Aa, da' n-am vazut eu cu ochii mei, deci sigur nu s-a intamplat, e o inventie! Nu asa functioneaza.

Eficienta prezervativului este de 98% atunci cand e folosit exclusiv corect, iar daca este folosit incorect procentul scade.Te invit, iarasi, sa citesti raspunsul meu de mai sus, nu ma mai obosesc sa dau copy paste.

| Paul754880338 a răspuns:

Depinde cine întreabă? Prezervativul sau fata? Prezervativ însărcinat, puțin probabil, dar nu este exclus sa auzim si asta odată la știrile de la ora 5, iar fata, dacă a fost cuminte și nu a mai avut și alte "prezervative" de asemenea puțin probabil. Mai exista la școală ora de logica?

| Ioana01019 explică (pentru Paul754880338):

Nu inteleg raspunsul acesta. mai sus, mesajul pe care l ai scris, aveai alta parere

| eliancodrut a răspuns:

Nu exista nici un risc in asemenea caz.
Dar nu mai inteleg: de ce ejaculeaza afara daca foloseste prezervativul? Daca folosesti prezervativul corect si acesta e de buna calitate (sa nu se rupa sau sa fie gaurit) riscul este zero.

| dullcat a răspuns (pentru eliancodrut):

Eficienta prezervativului este de 98% atunci cand e folosit corect, iar daca este folosit incorect procentul scade.Am dat un raspuns detaliat mai sus.Nicio metoda de contraceptie nu este eficienta 100% de una singura, deci nu poti spune ca nu exista niciun risc la prezervativ, ca este zero.

| eliancodrut a răspuns (pentru dullcat):

Poti sa-mi spui in c constau cele 2 procente de risc?

| dullcat a răspuns (pentru eliancodrut):

Intreaba un medic.

| eliancodrut a răspuns (pentru dullcat):

Eu nu trebuie sa intreb "un medic", deoarece le cunosc: sunt date exact de ceea ce am specificat: folosirea incorecta a prezervativului si de o calitate slaba, care poate duce la rupera lui, ramanerea in vagin, scurgerea din prezervativ de sperma etc.

| dullcat a răspuns (pentru eliancodrut):

Asta scrie destul de clar si mai sus.Toate aceste metode incorecte de folosire scad procentul la 80 si ceva la suta, deci e mai mult de 2% risc.

| KaiSmile27 a răspuns:

0 șanse