| Hellobello a întrebat:

Daca am facut un test de sarcina la 11 saptamani de la contact, rezultatul este cel corect? L-am facut cu a doua urina de dimineata, l-am tinut 4-5 secunde ca asa scria pe cutie si apoi am asteptat 5 minute. A iesit negativ. Mai trebuie refacut? Sau e corect?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai procedat CORECT. Rezultatul obtinut este 100% VALID, VALABIL. Teoretic rezultatul testului de sarcina pe baza urinei trebuie confirmat printr-un al 2-lea rezultat obtinut prin efectuarea unui al 2-lea test dupa trecerea a 4-5 zile. Insa NU este necesar si in acest caz. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu trebuie refacut, este cat de corect poate fi un test de sarcina, adica are o siguranta de aproximativ 98%. Oricate teste de sarcina ai face, nu poti depasi aceasta siguranta, exista femei care testeaza negativ pe toata durata sarcinii.

| Hellobello explică (pentru Brigaela):

In ianuarie i-am facut oral, a ejaculat dupa care mi-a introdus degetele in vagin dupa ce si-a ATINS penisul(deci probabil sa fi avut sperma pe ele).NU a existat penetrare de catre un penis. Dupa ce am terminat mi-am luat chilotii pe mine avand sperma pe maini si zic ca m-oi fi atins atunci cand mi-i puneam. Dupa 2 zile mi-a venit ciclul care a durat vreo4-5zile dar a fost mai slab cantitativ decat de obiecei. In februarie mi-a venit la fel de slab cantitativ, in martie NU a venit, trebuia pe 19. A venit in aprilie pe 4. De cand s-a terminat si pana in prezent am scurgeri de culoare maro si uneori fire de sange atunci cand ma sterg sau cand fac baie. La 11 saptamani dupa contact am facut un test care a iesit NEGATIV. Sunt insarcinata? Simt ca innebunesc. Din ianuarie nu am mai avut niciun fel de contact. Asta ar fi saptamana 16 si nu am simptome

| Brigaela a răspuns (pentru Hellobello):

Nu esti insarcinata. Insa ai nevoie de un consult ginecologic. Si unul psihiatric. Si muuuulta educatie sexuala.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da, tot ce este dupa 21 de zile este corect ca si rezultat.

| Rux04 a răspuns:

Testul de sarcină se face după 21 de zile de la contact.

| Rux04 a răspuns (pentru Rux04):

Deci este corect.