| Ciocnadi_Isabella_1998 a întrebat:

Daca am intarziat 3 zile ora fixa de a lua anticonceptionalele ( 2-3 ore ) e posibil sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este NU. Chiar si daca administrarea pastilei AC s-a facut cu o abatere de +/- 2-3 ore fata de ora stabilita, eficienta contraceptiva nu este cu nimic modificata si cu atat mai putin afectata. Insa este indicat, ca pastilele AC pe cat este posibil sa fie administrate mereu la aceeasi ora. Un semnal de alarma apare doar in situatia in care administrarea pastilei AC s-a facut cu o intarziere care a depasit 12 ore. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Nu cred că există vreo șansă să rămâi însărcinată.