| rainek a întrebat:

Daca am penisul de 17 cm lungime si circumferinta lui de 15cm, ce prezervativ imi trebuie? La ce firme sa ma uit si de care sa ma feresc? Daca se poate sa imi recomandati si niste site-uri de unde pot comanda.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Potrivit parerilor exprimate (probabil subiectiv) sunt considerate si apreciate ca fiind printre cele mai bune/sigure prezervative in privinta calitatii lor cele care sunt fabricate de firma Durex.
Alegerea marimii potrivite, adica corecte a prezervativului care urmeaza sa fie montat pe penis, se face numai/doar in functie de GROSIMEA penisului deci NU si a lungimii sale. Montarea corecta a prezervativului de marime potrivita pe penisul aflat in erectie, este prezentata in urmatoarele filme educationale :
https://www.youtube.com/watch?v=ulHob8ichg4&t=132s
https://www.youtube.com/watch?v=7PLhVeX0_Yg
Doar daca marimea prezervativului care urmeaza sa fie montat pe penisul aflat in erectie maxima este cea potrivita/corecta, adica are largimea corespunzatoare cu grosimea si in consecinta se va mula ''perfect'' pe pielea penisului, numai in acel caz in mod garantat prezervativul va ramane strans lipit de penis, pe intreaga durata a actului sexual si nu se va misca sau rupe.
Alegerea prezervativului ca marime potrivita este prezentata in articolele urmatoare :
Http://idealpenis.blogspot.com/......um-sa.html
https://www.potenta.ro/......-mare.html
https://imgur.com/9MRQssm
https://cu-prezervativ.ro/prezervativul-potrivit/
https://adevarul.ro/......index.html
Ca sa fie mai si mai usor, iata si un tabel cu circumferintele si diametrele prezervativelor :
Circumferintă penis;; Diametrul nominal al prezervativului
7 – 10 cm --------------------------- 47 mm
10 - 11 cm -------------------------- 49 mm
11 – 11, 5 cm ----------------------- 52 mm
11, 5 – 12 cm ----------------------- 57 mm
12 - 13 cm --------------------------- 60 mm
13 - 14 cm --------------------------- 64 mm
14-15 cm ---------------------------- 69 mm
Multa sanatate

| rainek explică (pentru corbulalbrosu):

Exista durex de 69mm?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru rainek):

In privinta modelelor si a marimii prezervativelor fabricate sub brandul Durex, lista completa cu modelele si dimensiunile este urmatoarea :
Brand;; Style;; Length (mm);; Width (max/min in mm)
- Durex Close Fit 178 -- 49
- Durex Sensation 178 -- 52
- Durex Ribbed 178 -- 53
- Durex Pleasuremax 195 -- 66/54
- Durex Elite, Extra Safe, Featherlite, Performa, Select Flavors, Tingle 205 -- 63/52
- Durex Avanti Ultima 205 -- 63/52
- Durex Comfort XL 251 -- 63/54
Conform tabelului informativ al firmei Durex reiese ca modelul Pleasuremax este cel fabricat cu largimea maxima de 66 mm.
Sper sa fii multumit de informatiile oferite. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Vezi care durex ți se potrivește.

| rainek explică (pentru Sofer):

A zis ca marimea cea mai mare e de 66mm adica circumferinta 13.2 laughing si eu dau peste cu 2cm

| Goete a răspuns:

Eu in locul tau as alege Michelin, la Vulcanizare ti le face la marime

| Goete a răspuns:

Daca cumperi la un magazin, ceri ajutorul vanzatoarei pentru marimea si colocarea corectawinking