| IriNa_7901 a întrebat:

Daca am ramas repetenta, mai am dreptul sa iau pensia de urmas?
Mai am dreptul la adeverinta?
Funda!

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da.
Pensia de urmaş (după decesul unuia din părinţi, probabil) reprezintă un drept pe care-l ai pe toată durata studiilor, cu condiţia să nu depăşeşti vârsta de 26 de ani.
Prin urmare, dacă ai rămas repetentă dar mergi în continuare la şcoală (repetând anul şcolar) ai dreptul la pensie de urmaş şi ţi se va elibera o adeverinţă în acest sens la cerere, de la secretariatul şcolii/facultăţii unde eşti elevă/studentă.
Pensia de urmaş nu este vreo bursă pentru vreo performanţă iar criteriul de acordare al ei este acela de a fi înscris(ă) într-o instituţie de învăţământ.
Succes!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Esti repetenta dar sti sa folosesti calculatorul?!

| adina_8849 a răspuns:

Daca mergi incontinuare la scoala eu cred ca da ai dreptul la toate astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu!