| زغامر_ميتين_زغامر_ميتين_1989 a întrebat:

Daca am un act sexual cu iubita mea neprotejat, si nu ejaculez se poate intampla ceva?

10 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da, se poate intampla sa o lasi gravida, pentru ca in faza de maxima excitatie, apar 2-3 picaturi de lichid preejaculator, care pot contine o armata de "omuleti" penetratori de ovul!
Asa ca, doar sex protejat cu prezervativ, sau, si mai bine, Petting!
Mare atentie la igiena mainilor si a zonei genitale!
https://www.mayoclinic.org/......q-20058518

| corbulalbrosu a răspuns (pentru PsihoSex):

Sunt convins ca habar nu ai ca intr-o perioada de trista amintire, si anume aceea in care in tara noastra Romania, era cu desavarsire interzisa comercializarea produselor de protectie ori contraceptive, cat si folosirea oricarei metode de protectie cu scopul de a creste natalitatea. In acele vremuri daca erai parat la Securitate ori la Militie, ca ai primit din strainatate, ca detii chiar si un singur prezervativ sau prin contrabanda ai ajuns sa detii folii cu pastile anticonceptionale, erai in situatia de a risca pedepsa cu inchisoare corectionala intre 1 si 3 ani. In cei peste 23 de ani cat a fost in vigoare decretul 770 din 29 septembrie 1966, probabil ca in jur de 95-97% dintre femeile de rand au intretinut NUMAI/DOAR acte sexuale neprotejate, adica FARA sa foloseasca vreo alta metoda de protectie contraceptiva in afara metodei imposibil de a fi interzis de regimul Ceausescu, si anume cel al coitului intrerupt combinat cu metoda calendarului menstrual. S-a observat ca dupa socul din primii 3-5 ani, lumea a reusit sa se informeze prin viu grai unul de la altul si au invatat cum sa procedeze atat in privinta protectiei dar mai ales sa-si determine perioada FERTILA si cele 2 perioade INFERTILE ale ciclului menstrual. In anii urmatori incepand de prin 1972 natalitatea NU a mai crescut aproape deloc si s-a stabilizat la un nivel comparabil cu anii anteriori acelui decret inuman.
Si acum apare intrebarea pentru toti cei care inca vehiculeaza acea gogorita imbecila privind existenta spermatozoizilor in continutul lichidului preejaculator. Oare in toti acei peste 20 de ani in care NU s-a folosit prezervativul (efectiv NU exista in comert asa ceva) in timpul sexului NU mai curgea lichidul preejaculator din penisul barbatilor si din acest motiv nici NU ajungea lichidul preejeculator in vagin?
Sau/oare sa fi inventat femeile romane vreo metoda de a "steriliza" lichidul preejeculator incat sa nu mai contina spermatozoizi?
Sau/oare cuplurile ori familiile de romani sa fi renuntat complet sa mai intretina sex de placere? si acceptau sa intretina din cand in cand cate un act sexual doar in momentul in care erau hotarati si doreau sa procreeze pentru a avea urmasi?
Oare cum se poate explica faptul ca marea majoritate a familiilor au avut in continuare doar 1-3 copii in medie? Sa fi intretinut in viata lor doar acele cateva acte sexuale de procreere?
Sunt foarte curios si as dori sa-mi fie indicate pentru a le citi si studia, lucrarile/studiile in care sunr prezentate rezultatele acelor experimente prin care s-a demonstrat in mod precis, cert existenta unor spermatozoizi in continutul lichidului preejaculator care este eliberat din glandele bulbouretrale chiar in momentul producerii. Unii au afirmat absolut aberant ca in peste 80% din cazuri lichidul preejeculator care ajunge in vagin contine spermatozoizi! rolling on the floor
Nu am intentia de a populariza sau de a lauda metoda de protectie a coitului intrerupt combinat cu cea a calendarului menstrual, deoarece nu este deloc recomandat sa fie folosit in acest moment in care exista metode de protectie unele ultra performante care pot garanta protectie perfecta chiar si pe perioade foarte lungi de 3 -5 ani neintrerupti. Incerc doar sa combat acel mit, sau gogorita imbecila complet gresita, neadevarata privind existenta unor spermatozoizi si mai ales viabili in lichidul preejaculator proaspat eliberat din glandele care-l produc.

| PsihoSex a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pe langa ca ai destule lacune si esti obsedat sa contesti medicii de la clinica Mayo, pari a fi si "usor" frustrat.
Iti recomand cu caldura si experienta, sa bati la usa unui coleg si sa faci niste teste, te vor ajuta sa te cunosti mai bine, si urmand cele ce ce ti se vor spune, vei putea sa incerci sa iti rezolvi acele chestii care nu sunt armonioase la tine.
Daca ai fi studiat ca lumea, sau intrebai oameni mai in varsta, ai fi aflat ca, in comunism, se faceau spalaturi vaginale inainte, si uneori si dupa actul sexual, cu apa calduta, amestecata cu putin otet, sau zeama de lamaie, care sa creeze un mediu ostil supravietuirii si inaintarii spermatozoizilor!
Mai exista si metoda asociata, de a sari de pe un picior pe celalalt, pentru ca sperma, sub efectul gravitatiei si sariturilor, sa curga afara!
Si in sfarsit, esti de asemenea gresit informat, ca nu erau mijloace contraceptive, pentru ca existau de vanzare chiar si la tutungerii, seturi de 3 prezervative chinezesti, cu 3 lei, cu un imprimeu ce repreznta, pe cutie, un fluture! Daca mai ai, intreaba-ti bunicii! Sau niste vecini, mai in varsta!
E trist ca in afara de lacune si frustrare esti si putin agresiv! Oare de ce?! Sa fi atat de tanar, sa nu ai mai mult de 30-35, si sa nu fi inteles inca corect anumite lucruri?!?
Ar fi foarte bine daca nu ai ma devia si exagera pe tema existentei omuletilor in lichidul preejaculator, ca sa nu risti sa fi vinovat de aparitia unor copii nedoriti, sau avorturi, si, implicit, sa iti incarci greu karma!
Citeste, asculta muzica, fa o plimbare, mananca o banana sau o ciocolata, bea un pahar de vin, mediteaza si liniteste-te!
E cel mai bine!
Sarbatori linistite!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru PsihoSex):

Am varsta de peste 70 de ani. Am devenit medic ginecolog in 1971. Consider ca orice alte comentarii in plus cu un agarici ageamiu care habar nu are ce a insemnat acea perioada de trista amintire, cuprinsa intre anii 1966 si 1989, ar fi o pierdere de vreme absolut inutila. NO COMMENT rolling on the floor

| corbulalbrosu a răspuns (pentru PsihoSex):

Copil prost, insolent, impertinent! Citeste pentru a nu muri tot la fel cum esti acum, dar mai ales pentru a te destepta si tu din acele articole si materiale care se refera la acea perioada si nu povestile imbecile auzite de la tot felul de agarici.
,, Tinerele românce nu stiu mai nimic despre tragedia conationalelor lor în anii dementului Decret 770/1966. La 30 septembrie 1966, Ceausescu promulga decretul prin care interzicea femeilor întreruperile de sarcina. Imediat, din farmacii au disparut orice produse anticonceptionale, spitalele au intrat sub supravegherea politiei si procuraturii, si cea mai degradanta politica demografica a intervenit în viata intima a românilor, în echilibrul familiilor, în colectivele de munca, în spitale, în tot Uterul femeilor a fost confiscat de politica de partid si de stat. Umilinta controalelor ginecologice periodice la cabinetele medicale de întreprindere, brutal de evident concepute pentru a vâna" orice noua sarcina nedeclarata, de neconceput astazi pentru orice tânara femeie, a chinuit ani în sir milioane de femei.

Obligatia legala a româncelor de a naste pâna la 45 de ani, de a naste cel putin patru copii, de a naste chiar daca nu erau pregatite nici ele, nici partenerii lor, material si psihologic, a zguduit durabil modul de viata în familii, relatiile femeie-barbat, relatia mama-copil, relatia pacienta-medic. Neîncrederea profunda în medicul ginecolog, pe care a sadit-o blestematul decret în sufletul femeilor în acei ani, sta la baza dramei de astazi, când România este printre primele tari din lume când vine vorba de incidenta cancerului de col uterin. Decretul din 1966 a scos consultul ginecologic periodic din viata româncelor.''
Fragment extras din cartea document : DECRETEII
https://biblioteca.regielive.ro/......74544.html
__________________________________________________________________

"Instrument de modernizare"
"Decretul a insemnat stoparea unei practici curente pentru mare parte din femei", a spus sociologul Alfred Bulai. "Avortul, o data cu comunistii, a fost vazut ca un instrument de modernizare, nu mai mergeai la baba din sat, ci la domnul doctor. Femeile care aveau asemenea deprinderi s-au suparat pentru ca nu existau practici alternative dezvoltate", a adaugat el.
A existat insa teroarea ca orice act sexual poate duce la o sarcina nedorita, rusinea controalelor ginecologice publice si pericolul mortii asumat de orice femeie care isi provoca ilegal un avort.

Contraceptive EXISTAU, desi oficial nu se mai importau. INSA Acces la ele aveau doar nevestele membrilor de partid, sportivele, nevestele sportivilor si stewardesele, potrivit Danielei Draghici, consilierul pentru Europa al organizatiei americane pentru sanatatea reproducerii, Ipas.
Contraceptive aduse ilegal din Ungaria

"Rezidentii din zona granitei de nord-vest cu Ungaria aveau acces la o mai mare varietate de contraceptive, introduse clandestin din tara vecina. Exista, de asemenea, posibilitatea de a gasi sterilete autohtone produse ilegal, pilule si spermicide preparate din unt de cacao si chinina, de obicei pe piata neagra, dar preturile erau prohibitive pentru majoritatea femeilor", se arata in studiu.
Fragment extras din studiul : "Decreteii": produsele unei epoci care a imbolnavit Romania
https://:///......omania.htm
S-ar putea ca cele ce sunt prezentate in urmatorul film sa te faca macar cu o idee mai inteligent decat incerci sa dai impresia. rolling on the floor
Vizioneaza filmul ''Patru luni 3 saptamani si 2 zile'' premiat cu Palme d’Or la Cannes, care trateaza aceeasi problema.
https://:///......omania.htm

| Adry05 a răspuns:

In principiu nu, dar vezi ca daca faceti un al 2-lea act dupa primul trebuie neaparat sa urinezi si eventual speli dupa primul pentru ca pot ramane spermatozoizi pe canal si sa-i lasi in ea la a 2-lea act.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sa se intample ce?
Daca este vorba de sarcina in acel caz raspunsul corect este NU.
In schimb daca este vorba de o boala/infectie cu transmitere sexuala (BTS) inacel caz raspunsul corect este probabil ca DA.
Pentru ca o sarcina sa poata sa se formeze/sa ia nastere, in mod OBLIGATORIU sunt necesare 2 ingrediente STRICT NECESARE
1.) 1 OVUL VIABIL care poate sa exista intr-o singura zi de la sfarsitul PERIOADEI FERTILE
2.) 1 SPERMATOZOID VIABIL care poate sa provina numai/doar din continutul spermei autentice care a ajuns in vagin.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Andreeush a răspuns:

Da, o poti lasa insarcinata, pot aparea boli cu transmitere sexuala.