| Teo578 a întrebat:

Salutare tuturor!
Vreau sa imi incep viata sexuala cu prietena mea si as vrea sa stiu mai multe detalii! O sa folosim prezervativul, tin sa mentionez ca si ea e virgina(avem 18 amandoi). Dupa contactul sexual o sa ii curga sange cateva zile? Himenul trebuie rup complet? Ce trebuie facut dupa contactul sexual?
Astept un raspuns complet si detaliat

3 răspunsuri:
| QElenaBoghiu a răspuns:

DA, în general, se produce o sângerare în momentul deflorării ( ruperii membranei himenale ).
Această sângerare se produce în momentul în care se RUPE himenul.

De obicei, această sângerare este redusă : cam 20 % dintre fete NU sângerează DELOC la dezvirginare, iar la aproximativ 30-50 % dintre fete sângerarea este foarte slabă ( aproape neobservabilă ).

Uneori, sângerarea nici nu o observaţi în momentul actului sexual, ci DOAR după terminarea acestuia ( eventual, în momentul în care faci duş sau urinezi ).

Dacă sângerarea nu este abundentă PUTEŢI continua actul sexual fără nici o problemă.

Dacă sângerarea este mai abundentă, atunci întrerupeţi actul sexual pentru 2-5 minute, stai cu picioarele apropiate şi sângerarea se va opri. După aceea este indicat să te speli cu puţină apă ( fără săpun ).
După aceea PUTEŢI continua actul sexual.

NU este jenant pentru partener ( nu are de ce să fie, este o chestie normală ), oricum TREBUIE să folosească prezervativul!

Având în vedere aceste întrebări ale tale, presupun că te "pregăteşti" să-ţi începi viaţa sexuală ( cât de curând ).

| TistarKNL a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Corect.

Mentionez ca pentru fata, penetrarea se face destul de greu si de dureros daca nu e suficient de excitata (daca nu se "uda" destul acolo jos) si de relaxata. Deci nu te grabi si va putea fi placut pentru amandoi

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru TistarKNL):

Corect.