| anonim_4396 a întrebat:

Rog fara mistouri, intrebarile sunt cat se poate de serioase.peste ceva timp o sa vreau sa imi incep viata sexuala si cum sunt o persoana foarte timida si nici multumita de corpul ei plus ca nu vreau sa raman toata viata virgina, m-am gandit sa apelez la sexul pe intuneric.Ce parere aveti?
Si inca ceva cum se folosesc anticonceptionalele,cand trebuie sa le iau...
Daca eu iau anticonceptionale, el nu mai trebuie sa-si puna prezervativul sau daca eu nu iau antic. el trebuie sa isi puna prezer?
Si inca ceva este ca imi este frica de o sarcina, am inteles ca prezervativele si anticonceptionalele nu sunt 100% sigure.
Daca mai sunt lucruri pe care ar trebui sa le stiu inainte de inceperea vietii sexuale si despre anticonceptionale si prezervative si eu nu am intrebat mi-ar fi de mare ajutor daca mi le-ati spune.
Funda pentru cel mai ok raspuns!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prezervativele teoretic ofera/garanteaza o protectie contraceptiva de 97-98% in cazul in care sunt folosite corect si conform instructiunilor, insa practic pe baza statisticilor fiindca se produc destul de frecvent "accidente" protectia reala oferita de prezervative este considerata ca fiind foarte mica de doar circa 84-86%. Dar daca marimea prezervativului folosit este cea corecta, accidentele aproape ca dispar si protectia devine foarte buna adica de circa 98%. In cazul folosirii metodei contraceptive oferite de pastilele anticonceptionale (AC), protectia reala si garantata in cazul folosirii lor corecte conform instructiunilor este incomparabil mai mare decat cea oferita de prezervativ, fiind de circa 99, 4%. Insa ceea ce trebuie sa stii in mod obligatoriu in legatura cu folosirea pastilelor AC, este aceea ca fiind vorba de produse hormonale acestea se pot folosi doar in urma unei consultatii ginecologice si numai dupa ce medicul ginecolog obtine/intocmeste profilul tau hormonal unic pe baza testului de coagulare a sangelui, si a analizelor hormonale necesare. Doar dupa aceste rezultate medicul poate alege si prescrie pastila AC care se potriveste perfect profilului tau hormonal pentru a avea eficienta maxima si efecte adverse minime. Dupa aceea poti intretine contacte sexuale fara cea mai mica teama/ingrijorare. Sexul practicat pe lumina sau pe intuneric ofera aceleasi placeri si satisfactii, dar poti fi sigura ca cel care te iubeste nu v-a observa/baga in seama posibilele imperfectiuni ale corpului tau. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Chiar pe intuneric nu e recomandat, barbatii sunt fiinte preponderent vizuale, si trebuie sa vada ce mangaie si cum se misca corpul tau. altfel a aproape pur animalic si sec! si anumai de pierdut!
Fa rost de o veioza, sau catva lumanri pastile si cauti o amplasare a lor optima, prin testare. le aprinzi, pui in colturi si vezi cata lumina dau si cum iti convine, dar, nu intuneric deplin!

| Emilian65 a răspuns:

Daca vrei sa faci sex, foloseste neaparat prezervativul. In cazul ca iei anticonceptionale, nu este nevoie si de prezervativ.