| anonim_4396 a întrebat:

Daca atunci cand decalotezi acea piele de pe penis simti o mica durere dar vezi penisul "decalotat" este vreo problema sau nu?
Am mai pus aceasta intrebare o data si am primit cateva raspunsuri de genul ca si cum ar trebui sa merg la medic.
Rog seriozitate si fara raspunsuri care sunt pe langa.

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Daca iti vezi penisul decalotat nu este nicio problema. Normal este ca penisul sa stea mereu decalotat dupa ce te masturbezi sau intretii relatii sexuale.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nici o problema! Pielita care este inca prinsa de penis este ata care se va rupe cand vei incepe sa faci sex si este normala la virgini.
Daca penisul nu se decaloteaza integral poate fi o problema si se cheama fimoza, in general este o malformatie congenitala cu care se nasc unuii baietei. Procesul de decalotare integrala a penisului, se face de catre un medic, printr-o incizie mica cu bisturiul, sub anestezic binenteles. Este bine ca procedura sa se faca la varste cat mai mici ca baiatul sa nu ajunga in imposibilitatea sa faca sex ca adult.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca penisul poate fi decalotat NUMAI atunci cand este in stare FLASCA, dar devine dureroasa sau chiar imposibila cand este in stare de ERECTIE, se pune problema de a fi consultat medical. Doar in aceasta situatie se poate considera ca penisul este afectat de asa numita FIMOZA. Daca poti decalota penisul in stare erecta insa in timpul actiunii simti o anumita durere/usturime este nevoie sa fie folosite anumite creme prescrise de medicul de familie sau urolog. Citeste urmatorul material deoarece te poate lamuri foarte bine. http://www.mamica.ro/fimoza-si-decalotarea-la-bebelusi-si-baietei/. Sanatate.

| Marius352 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am citit toate informatiile de pe acel site pe care tu mi l-ai recomandat si am constatat ca nu am fimoza sau alta ''boala'' legata de penis.E pur si simplu o chestie care o sa se remedieze in timp (asa am inteles eu).Cum am mai spus eu pot sa ''decalotez'' penisul si chiar sa-l vad adica nu are cum sa fie forba de fimoza dar simt o mica durere daca incerc sa-l decalotez de tot.Ai sa zicem asa vreo explicatie sau vreun sfat eliminand posibilitatea fimozei?

| lpavel a răspuns:

NU ai nici o problema, Stai linistit! E normal sa te doara putin daca inca nu ti-ai inceput viata sexuala!

| Marius352 a răspuns (pentru lpavel):

Sincer m-am cam ''alarmat'' putin sa zicem ca am vazut peste tot raspunsuri ''trebuie sa mergi la medic'',''ai fimoza'' etc.