| anonim_4396 a întrebat:

In momentul in care decalotezi prima dată penisul trebuie să se rupă o ață ceva si sa simti o mica durere?
Este normal? Poate sa curgă și sange sau?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Formatiunea de care intrebi se numeste fren sau popular este denumita "ata" si se afla situata sub gland (cap) daca privesti penisul de deasupra. Frenul nu se rupe decat in cazuri foarte rare, se poate produce doar in cazul in care de fapt "ata" este "bolnava" adica afectata de asa numita "frenum breve" sau "ata scurta" si doar daca aceasta afectiune provoca neplaceri mari, disconfort, pana la dureri in timpul actului sexual si se poate rupe doar in cazul in care este supus la un efort mult prea mare. In astfel de cazuri este indicat sa fii consultat vsi in functie de gravitate, medicul urolog poate recomanda frenotomia, o mica interventie chirurgicala prin care frenul/fraul este taiat sau frenoplastia adica adaugarea, prelungirea chirurgicala a frenului. Operatia nu dureaza mai mult de 15 minute. In rest nu exista absolut nici un motiv care ar provoca ruperea sau sectionarea "atei" respective. Marea majoritate a barbatilor activi sexual intreaga lor viata, la batranete mor cu frenul intreg/intact poate doar putin alungit. Pentru stiinta ta afla ca prin acel tesut conjunctiv cu aspect de "ata" care leaga preputul de gland trece un vas de sange prin intermediul caruia se vascularizeaza puternic suprafata glandului facand-o foarte sensibila la excitatie, iar la intindere "ata" contribuie la producerea senzatiilor de placere din timpul actului sexual. Roaga-te ca "ata" ta sa nu ti se rupa niciodata. Sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Urmareste urmatorul film educational : https://www.youtube.com/watch?v=6sIfXiYH9ik. Vei intelege cum se produce o decalotare normala. Succes!

| Emilian65 a răspuns:

La prima si nici la urmatoarele decalotari nu se rupe ata de care vorbesti. Ea se poate rupe la primul contact sexual. Dar se poate sa nu se rupa nici la primul contact sexual si sa se rupa sau nu deloc.