| Radu_Bogdan_1998 a întrebat:

Dacă cineva da in mine(bătaie) am dreptul de a riposta? Dar dacă ripostez și își ia el bătaie pot deveni din victima, agresor?
Nu înțeleg prea bine chestia cu auto-apararea.Cineva care știe și mă poate ajuta? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| armin111 a răspuns:

Daca da in tine si tu il bati este legitima auto-aparare

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Iti redau din memorie. Se considera autoaparare daca persoana actioneaza pentru a preveni un pericol fizic, iminent si nejust la adresa vietii sau integritatii fizice, a ei sau a altei persoane.

| cristimihailov a răspuns:

Raspunsul disproportionat sare din categoria asta, de autoaparare.

| daywalker23 a răspuns:

Sa fii victima trebuie sa fii batut, daca ripostezi esti agresor doar daca gradul de leziuni este mai mare ca al tau. Chestia cu "auto-aparare" de fapt nu prea este...Practic trebuie sa-l lovesti usor pentru al putea imobiliza

Răspuns utilizator avertizat