Salut! Dacă nu vreau sa plătesc rata la bancă sau IFN au dreptul sa vina la mine acasă?

Mulțumesc anticipat! Dau funda.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca au acest drept, ei trimit somatii de plata si dupa 3 luni neplatite esti actionat in judecata si atunci se face executare silita, cand ti se pune poprire pe salariu si ti se iau banii din cont.

Baiul este ca vei platii penalizari mari, cat si chletuielile de judecata, daca ajungi aici, pe langa ratele deja neachitate la IFN sau ori alta banca.

In caz de nu muncesti nicaieri si nu ai bani in cont, ti se scoate masina sau casa la licitatie, ca ei sa-si recupereze banii.

Smecheria cu neplata a cazut demult, acum sunt destui care au crezut ca-i de gluma daca nu platesc si tariesc prin rulote sau prin soproane, ca banca i-a executat si le-a luat casa.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vine IFN acasă. Dar vei avea poprire pe conturi și un executor judecătoresc s-ar putea să te viziteze, indiferent cat de șmecher ești

| Frank51 a răspuns:

Nu doar că vin la tine acasă, îți vor vinde toate bunurile pe care le ai pe nume, și îți vor pune poprire pe 30% din salariu. Îți recomand să plătești ratele într-un fel sau altul, decât să ajungi fără casă și fără masă.

| johnnny123 a răspuns:

Băncile sau IFN-urile nu vin la tine acasă. Dar după ce te vor da în judecată și vor câștiga, te va căuta un executor judecătoresc.

| ValentinMihai78 a răspuns:

V-a exista medierea, eșalonarea datoriei, apoi dosarul împrumutului va fi transmis unei firme de recuperare creanțe și veți fi trecut în mod automat în registrul online al rău platnicilor, încât următoarele împrumuturi vor fi foarte, foarte greu de realizat!

| CarmenCraciun a răspuns:

IFN -ul vine sa-ti aduca somatia. Dupa aia vin executorii cu politia si te arunca in strada. Si in sfarsit vand casa ta la licitatie. De ce nu dai banii inapoi?

De smecher și de ambițios. na mai zi ceva

| CarmenCraciun a răspuns (pentru Unknown55):

Sa-ti ocupi de pe acum o banca in parc. Acolo ajung smecherii ambitiosi.

Ne vedem acolo

| CarmenCraciun a răspuns (pentru Unknown55):

Acolo merg smecherii iar eu nu sunt smechera. Prefer sa locuiesc in vila iubitului sa cheltui bani si sa fac dragoste cu el.