| Marbella188 a întrebat:

Daca de ex eu acum sunt in perioada infertila si ar ttebui sa ma îmbolnăvesc peste 6 zile, iar acum doua zile nu am avut contact sexual, ci a fost asa. Adica mi-e frica sa nu fi avut pe deget, dar fara penetrare. S-ar putea sa fiu gravida? Ma cam doare burta, dar ca un fel de crampe
..si nu stiu de ce

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Astazi 15 Mai 2018 TU @Annaxdol1, ESTI in ultima perioada a ciclului menstrual adica in zilelor corespunzatoare FAZEI INFERTILITATII ABSOLUTE adica in ultimele 10-11 zile situate inainte de pornirea menstruatiei. Fiindca astazi esti cu 6 zile inainte de data calculata de pornire a menstruatia, reiese ca in urma cu doua zile ai fost cu 8 zile inainte demenstruatie astfel ca jocul avut cu prietenul tau s-a produs in perioada celor 10-11 zile 100% INFERTILE si astfel chiar si daca ar fi ajuns sperma IN VAGIN in mod absolut sigur formarea sarcinii in acest moment al ciclului este 100% IMPOSIBILA. In acest moment daca intr-adevar au aparut dureri si crampe abdominale si acestea sunt si REALE si nu doar imaginare, in acel caz pot sa reprezinte doar primele simptome premenstruale care se pot manifesta cu 5-7 zile inainte de pornirea efectiva a menstruatiei. Multa sanatate!

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De unde ştii tu exact când urmează să te îmbolnăveşti?!? Eşti vreo clarvăzătoare?!? Ştii şi de ce boala anume?

| Marbella188 explică (pentru mihai69):

? pentru ca imi notez fiecare menstruatie
.si am un ciclu de 30 de zile...doamne fereste!

| mihai69 a răspuns (pentru Marbella188):

Și ce legătură este între ciclul menstrual și BOALĂ?!? Chiar că Doamne ferește!

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Cand a zis ca urmeaza sa se imbolnaveasca s-a referit ca trebuie sa i vina menstruatia, cred ca asta a vrut sa zica...

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu încerc să lămuresc femeia că asta e o chestie perfect normală și naturală, un proces fiziologic absolut firesc pentru orice ființă umană de sex femeiesc între adolescență și menopauză.
*BOALA* e o chestie care se manifestă tocmai prin „defectarea" uneia sau a mai multor funcții ale organismului!
Cum poți privi sexualitatea ca pe ceva normal, dacă vezi menstruația ca pe o „boală"?!? Geeez...

| Marbella188 explică (pentru anonim_4396):

Exact

| Marbella188 explică (pentru mihai69):

Asta e termenul pe care il folosesc eu si multe altele, asa ca, e problema mea cum vreau sa o numesc!

| mihai69 a răspuns (pentru Marbella188):

Da, într-adevăr e *PROBLEMA* ta, pentru că involuntar te condiționezi să vezi ceva NORMAL ca și cum ar fi... Anormal. Și de aici pot apărea neplăceri. Mintea omenească e foarte puternică, nici nu îți dai seama.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu sunt sanse sa fii avand in vedere ca incidentul s-a produs in perioada infertila.

| Lostlyric a răspuns:

Asteapta cel putin 6 zile si, daca ai intarziere, fa-ti testul. Sansele sa ramai sunt minime, asa ca nu te ingrijora deocamdata.