| Thasa5698 a întrebat:

Daca e sa fi ramas gravida dupa ce am făcut sex neprotejat cu partenerul meu si a ejaculat afara apoi si-a introdus-o înapoi in vagin fără sa se curețe. Exista o metoda rapida si sigura prin care sa fac avort fara sa afle parintii:/? Va rog sunt speriata si nu stiu ce sa fac.

8 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Înainte de actul sexual neprotejat nu te-ai gândit la posibilitatea unei sarcini? de ce ești speriată și nu ai fost și înainte? dacă erai atât de speriată, te-ai fi gândit la o metodă contraceptivă. Eu nu înțeleg cum puteți fi speriate după act și să vă faceți atât de multe griji, dar înainte nu v-ați făcut vreo grija. Asta este inconștiență de gradul 10. În primul rând nu se știe dacă erai în perioada fertila, este posibil să nu fie vreo șansă să rămâi însărcinată. Pana in 72h, poți lua pastila de a doua zi. Dacă este să rămâi însărcinată, te duci cu o ruda, persoana majora undeva.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi pare rau ca esti speriata dar... cum sa faci asta, stiind la ce riscuri o sa te supui. Nu?
Ia pastila de a doua zi si data viitoare ai mai multa grija.

Si pana atunci, ai putea sa citesti pe internet (internetul accesibil oricui), despre riscurile la care te supui daca iei pastila de a doua zi, si despre cum sa te protejezi cand faci sex.
Pe langa... prietenul tau, nu a venit si el cu anumite solutii? Pana la urma are si el 50% din "fapta".

| Sofer a răspuns:

Dacă ai fost în perioada fertila și ai făcut ieri sex. Fugi de urgenta și ia pastila de a doua zi. De ce faci neprotejat dacă nu folosești ceva contraceptiv sa nu ramai gravida?
Nu te gândi la avort ca nu e soluția cea mai buna. 1. Suferi 2. Aproximativ 3000 lei un avort.

| gogugogugogu a răspuns:

Pana in 72 de ore ai solutia pilulei de a doua zi, daca ai ratat optiunea asta atunci avort medicamentos in primele 12 saptamani de sarcina dar doar la clinica specializata. Mai este varianta steriletului pe cupru dar nu stiu in cate zile de la contact este eficient ca si contraceptie de urgenta.

| AnemonaP a răspuns (pentru gogugogugogu):

Steriletul nu este meroda contraceptiva de urgență.

| gogugogugogu a răspuns (pentru AnemonaP):

Ba da, nu stiu daca am voie sa dau link-ul aici dar citez:
Multe femei nu cunosc acest aspect, dar steriletul poate fi folosit si ca metoda de contraceptie de urgenta. Acesta trebuie montat in primele 5 zile de la intretinerea raportului sexual neprotejat.

| AnemonaP a răspuns (pentru gogugogugogu):

Am sterilet. Cunosc informații. Nu trebuie să există riscul unei sarcini înainte să ți-l introducă. După ce îl pune, 7 zile trebuie sa folosesti protecție. Abia după 7 zile își face efectul. Nu degeaba atâtea reguli.

| gogugogugogu a răspuns (pentru AnemonaP):

Ceea ce ai scris e valabil pentru cel hormonal (Mirena sau Jaydess), ceea ce am scris eu e valabil pentru cel cu cupru (nehormonal).