| LupSinguratic a întrebat:

DACĂ EȘTI HOMOFOB (urăști lgbtq+) NU RĂSPUNDE LA ACEASTĂ ÎNTREBARE! MULȚUMESC! Deci...Am 16 ani, și am realizat la14 ani că sunt gay și-mi place de cel mai bun prieten al meu de când eram de grădiniță. Și, eu, bolund, am început să insinuez în conversațiile noastre cămi place de el. Ba am și început să-i pun mâna pe picior (când stăteam unu lângă altul) să-l iau de mână și chestii. acum nu știu ce simțea sau poate era prost și nu șio dat seama da continua să mă cheme în parc și să dorm la el. chiar dacă eram în paturi separate, tot era un chin pentru mine să stau locului. Într-o zi, nu am mai rezistat și i-am pus mâna pe pantaloni, da-n zona intimă, când stăteam jos. unu lângă altul. (Știu cum se simte erecția și sunt destul de sigur că avea) o plecat instant și de atunci nu am mai vorbit decât prin „salut" „pa" și cam atât. Acum suntem de aceeași clasă, dar la licee diferite. Dintr-o dată a început să vorbească din nou cu mine și-mi este teamă să nu-i interpretez iar, grăbit, faptele. CE AR TREBUI SĂ FAC? OARE MAI AM VREO ȘANSĂ CU EL? știu că comunitatea românească i în general homofobă, așa că mă aștept la răspunsuri nașpa, însă le voi ignora

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Luând în considerare și unul dintre răspunsurile tale, mă gândesc eu că e posibil și următorul scenariu: când ai avut prima tentativă explicită, amicul tău s-a speriat. Nu neapărat de faptul că ai vrut să 'sexualizezi' relația voastră, ci de ceea ce ar spune "lumea" dacă îți permite.
Faptul că deși nu a acceptat atingerea ta, și nici nu a rămas la fel de apropiat de tine, nici nu te-a abandonat cu totul e un indiciu că totuși ține la tine. În ce fel și în ce măsură, rămâne de văzut. Cu atât mai mult cu cât a "revenit".
Deci ceva șanse ar fi.
Baftă.

| LupSinguratic explică (pentru mihai69):

Mulțumesc foarte mult! mi-ai mai dat speranțe.Pe când toți ceilalți îmi spun să merg la psihiatru, că ceva nu e în regulă cu mine, tu m-ai înțeles. Mulțumesc!

| Anonim856743 a răspuns (pentru mihai69):

Si eu is intr o situatie asemanatoare, imi place si mie de un prieten f bun, ne stim de 9 ani si uneori mai facem un oral. El nu stie ca eu is gay si el considera ca oralul nu i specific un gest de persoane homo. Ma gandesc sa-i spun, dar el zice ca i homofob... dac a ai gasit un raspuns pentru problema ta sau ai gasit o solutie as fi fericit sa mi o zici si mie. Mersi.

| Anonim856743 a răspuns (pentru mihai69):

Ignora, mihai am vrut sa dau raspunde la comentariul lui lup

| mihai69 a răspuns (pentru Anonim856743):

Nu există un răspuns universal valabil la astfel de situații. Ceea ce ar putea să funcționeze aici, cu siguranță nu va merge și la tine.
Amicul tău nu e gay, e bisexual. Și pe deasupra - homofob. Adică e cel mai pervers caz posibil, în niciun caz nu vei obține de la el mai mult decât un sex ocazional.

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca el ti-a interpretat foarte bine faptele tale. La 14 ani inca nu esti maturizat. Asa ca e posibil sa nu fii ceea ce spui.

| ania a răspuns:

Poți avea speranțe dar chiar dacă ar accepta relația respectiva nu ți-ar aduce fericire pentru ca asa am fost creați încât conștiința noastră nu aproba decât plăcerea sexuala din cadrul căsătoriei hetero, altfel te condamni singur la o viata de vinovăție și contestare continua a propriei constiinte.
Și eu în adolescenta simțeam ca ar fi trebuit sa fiu băiat, părinții mei erau consternat, dar am fost la consiliere creștină și am înțeles ca era din cauza ca mama mea în timpul sarcinii ar fi dorit foarte mult ca eu sa fiu băiat, ceea ce face ca copilul sa se simtă încă din uter respins în sexualitatea sa, sa simtă ca e de sex greșit. Apoi m-a tratat în mod inconștient ca și pe băiețelul pe care și l-a dorit- (ma numea după diminutivul tatălui, ma tundea scurt, ma lauda pentru calități masculine, etc) O alta cauza frecventa poate fi o relație proasta sau inexistenta cu părintele de același sex și atunci copilul rămâne cu o nevoie legitima neîmplinita și cauta mai târziu sa împlinească aceea nevoie sufleteasca și poate ajunge sa o și sexualizeze. La consiliere m_-au încurajat sa o iert pe mama ca nu m-a acceptat ca fata, ca nu mi-a încurajat feminitatea, sa accept adevărul ca sexul cuiva e dat de organele sexuale cu care s-a născut și să-i mulțumesc Creatorului ca El s-a bucurat și a ales sa fiu fata, sa aleg sa celebrez feminitatea mea. Am făcut asta, am plâns mai. mult de o jumătate de ora și am experimentat o vindecare profunda și definitiva. Ma gândesc cu groaza ca dacă ma încuraja cineva în aceea direcție as fi putut rata familia frumoasa pe care o am, bucuria nașterii copiilor, bucuria sufleteasca și fizica a iubirii soțului meu, fără mustrări de conștiința. Dacă vei dori vreodată sa înțelegi de ce simți asa, ai putea merge la consiliere creștină la Ellel Ministries România. A nu fi de acord ca ceva este o idee buna nu înseamnă că urăști persoanele respective, eu am mare empatie pentru ele, le doresc o viata cu pacea conștiinței, fericita ca a mea.

| LupSinguratic explică (pentru ania):

Mulțumesc pentru explicație ania, dar dacă-ți spun că amțndoi provenim din familii de creștini conservatori, cu 14, respectiv 10 copii?
pentru mine este foarte dificil și am mai mereu o mare pată de teama de iad și vinovăție pe inimă deși am început să cred că nu m-am îndrăgostit voluntar.
Știi ce ne-a spus tata despre asta, nouă copiilor? Dacă vreodată aflăm că cuiva cunoscut îi plac băieții să îl evităm cât mai mult posibil și să ne rugăm pentru el. de parcă m-ar ajuta rugăciunea.
plus că, fiind cel mai mare, trebuie să am cea mai mare grijă la cum îmi pregătesc frații pentru vremea când voi pleca de acasă și s-ar putea să nu mă mai vadă niciodată. le spun că eu sunt exemplul negativ și să nu se ia după mine în „lume"
dacă am înțeles bine, tu-mi propui o terapie creștină. Ei bine, cade, din moment ce nu m-a ajutat cu nimic timp de 4 ani

| ania a răspuns (pentru LupSinguratic):

Depinde ce înțelegi prin îndrăgostire. Prima atracție e involuntara dar poate dacă aflai ca are o boala cu transmitere sexuala îți opreai fantezia înainte de a ajunge la obsesie. Știi cum se spune, nu poți opri păsările sa zboare deasupra capului tău dar poți sa nu le lași sa își facă cuib acolo. Și eu ma simțeam atrasa involuntar de fete dar după ce am înțeles cauza și anume ca mi-a transmis în inconștient ideea ca ar fi trebuit sa fiu băiat și după ce am respins dorințele și verdictul nerostit al mamei ale și am ales sa cred adevărul și anume ca identitatea mea sexuala e data de Creatorul meu, si am iertat-, o pe mama mea pentru păcatul ei fără voie dar care m-a afectat profund și am îmbrățișat feminitatea mea și am cerut sângele Mantuitorului Hristos peste duhul, sufletul și mintea mea, am fost eliberata definitiv, ma accept și celebre faptul ca sunt femeie, ma atrage la maxim soțul meu, nici o fata nu reprezinta vreo ispita.
Cei de la Ellel Ministries unde te-am încurajat sa mergi sunt consilieri cu multa experienta, de peste 2o de ani și care nu te amenință cu iadul, au ajutat foarte multe persoane cu astfel de atracții care au vrut sa renunțe, ca să se înțeleagă pe ele însele și sa fie eliberate de aceste înclinații și sa aibă apoi sa a vor căsătorii hetero. Organizează weekenduri de vindecare, unde doi consilieri discuta numai cu tine despre toată viata ta și se roagă pentru tine, parca începi o viata noua.
De la căderea lui Adam încoace toți avem înclinație în diverse grade spre toate încălcările posibile ale conștiinței, mai ales pentru lăcomia pentru trupurile altora indiferent de sex. Și cei care ajung sa trăiască în adulter simt inițial o atracție involuntara, o lasă să își facă cuib în mintea lor și dacă și cealaltă persoana e disponibila ajung la curvie și apoi conștiința ii condamna puternic. Greșeli banale și frecvente ale părinților ii fac pe unii sa fie mai atrași decât alții cu același fel de organe genitale. Când te privești ca având alt sex decât cel dat de organele tale genitale, e ca o convertire dar dacă respingi și renunti la aceea convingere greșită ești eliberat și tu se schimba și sentimentele și atracțiile. Eu sunt convinsa ca Tatăl meu drag din ceruri care pe mine m-a eliberat și vindecat e atotputernic și s_ar bucura sa o facă și pentru tine. E minunat sa te bucuri de plăcerea fizica și sa percepi în constiinta ta ca Cel care te_a creat se bucura împreună cu tine de plăcerea pe care El a inventat_o pentru tine.

| ania a răspuns (pentru ania):

Percepția mea spirituala în privința ta e ca mama ta prevedea ca va avea mai mulți copii și a dorit sa aibă prima data o data care sa o ajute cu creșterea celorlalți frați mai mici, plus nu ai avut o relație apropiata cu tata care sa îți afirme masculinitatea, nu și-a prea făcut timp de tine. Tatăl nostru e atotputernic și arvrea sa te scape de acest jug și sa devii bărbatul și soțul care te-a creat El sa fii

| suntserios a răspuns (pentru ania):

"conștiința noastră nu aproba decât plăcerea sexuala din cadrul căsătoriei hetero"

Ai scris greșit.

Corect era

"conștiința MEA nu aproba decât plăcerea sexuala din cadrul căsătoriei hetero"

Habotnicia ta nu înseamnă că știi ce simt alții. Doar vrei să simtă la fel că tine. Până nu înțelegi asta mai bine nu mai dai sfaturi

| LupSinguratic explică (pentru suntserios):

Bine spus

| ania a răspuns (pentru suntserios):

Mai sus el a scris:
"pentru mine este foarte dificil și am mai mereu o mare pata de teama de iad și vinovăție pe inima"
Nu suna deloc a pace cu propria conștiința.

| suntserios a răspuns (pentru ania):

Vrajela.
Tu ti-ai dat cu parerea inainte sa zic el asta. Practic ti-ai impus din prima habotnicia si ai considerat ca toata lumea trebuie sa o impartaseasca.

| ionut13512 a răspuns (pentru suntserios):

Exact.

| AmandinaDragan a răspuns:

Mergi putin pe la psiholog, psihiatru sa vezi daca intr-adevar esti pe invers. Daca esti timid cu femeile este posibil sa te indrepti spre baieti in loc de fete. Sunt multi care au cazut in capcana asta din cauza timiditatii.

| LupSinguratic explică (pentru AmandinaDragan):

Mulțumesc, însă nu sunt timid de loc cu femeile. majoritatea grupului meu de prieteni este format de fete. ne purtăm bine între noi ire să fiu timid nici nu se pune problema.Mulțumesc oricum de sugestie!

| VelicanEmilia a răspuns:

Daca ti-e "cel mai bun prieten" ar trebui sa vorbesti deschis cu el, sa-i spui ce simti, ce orientare ai. Stiu ca ti-e teama, dar e cea mai buna solutie. Puteti ramane amici si daca el spre exemplu e hetero. Ca pana la urma n-are rost sa te ascunzi. Asta esti, asa te cheama si daca ti-e prieten, te accepta si gay chiar daca nu o sa fie nimic intre voi. Tu doar explica-i situatia si tine-ti mainile un timp p'acasa ca sa nu-l sperii si sa dispara iar.

| LupSinguratic explică (pentru VelicanEmilia):

Mulțumesc mult!? problema este că cel mai probabil deja știe că sunt gay și m-a respins aproape 2 ani. Nu pot să mă duc la el și să fiu ceva de genu: "salut, știi, eu sunt gay și mi-a plăcut de tine din clasa a 7a". Abia a început să vorbească cu mine și nu vreau săl pierd de tot. Nu știu ce să-i spun, Înțelegeți?

| LupSinguratic explică (pentru VelicanEmilia):

Oricum mulțumesc că mă susții și încerci să mă ajuți :_)