| misa_4722 a întrebat:

Daca esti minor si vrei sa meri sa mergi al un ginecolog pentru control de sarcina se poate fara parinti?
dar daca vrei sa faci avort fara acordul lor?
am peste varsta de 14 ani

10 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Orice ti-ar face parintii, du-te cu ei la medic. Mai bine o bataie decat un copil la varsta de peste 14 ani.

| xxdd a răspuns:

Intre 14-16 ani doctorul le poate spune parintilor doar daca considera ca este necesat, dar dupa 16 ani doctorul e obligat sa nu spuna nimanui ce probeleme ai, inclusiv parintilor.
Avortul pana in 18 ani se face doar cu acordul parintilor scris.

| claus a răspuns:

Du-te cu parintii. da stii si tu sa iti faci un test de sarcina, nu? ca sa vezi cum te duci la ginecolog macar. daca nu esti insarcinata, de ce ai mai vrea sa mergi?
esenta e simpla, daca ai o sarcina e destul de complicat. legea zice ca trebuie sa mergi cu un parinte. si legea zice ca trebuie sa fie de acord daca vei pastra sau nu plodul. banuiesc ca mama e indicata aici. vorbeste cu ea si zii ca ai facut boacana. fii umila si plangi. o vei induiosa si lucrurile vor merge bine. si speram ca nu ii va spune lu tactu niciodata.
succes!

| valThina a răspuns:

Poti sa faci controlul chiar daca esti minora. dar un avort nu prea. trebuie sa fie cineva cu tine...major...xcum nu e bine sa t duci singura

| RoxannaST a răspuns:

Fiind minor nu poti face niciuna din chestiile mentionate mai sus; pentru a merge la ginecolog trebuie neaparat sa fii insotit de parinti, iar pentru avort la fel, iti trebuie acordul lor.

| dragutza_1869 a răspuns:

Medicul poate face avortul si fara parinti, depinde cit de mare poate fi sarcina si ce daune iti poate aduce.si sint centre unde totul ramine acolo, si chiar poti sa nu spui adevar de localitatea si numele real.sau te poti duce cu cineva mai mare, prietena de ex si poti spune ca ti-e sora sau cineva apropiat.asta daca nu trebuiesc acte prezentate(buletin sau mai stiu eu.)
la un control poti merge si singura.

| lucas_6655 a răspuns:

Daca nai 18 nubig grin

| DanyelRugby a răspuns:

In primul' rand sa te ajute dumnezeu sa nu fie o sarcina! Si sa fiu ON: Cred ca da! Mult Succes! Si inca o data sa te ajute dumnezeu mai fetito sa nu fie sarcina ca ai pus-o rau de tot! Nu e bine Nici pentru tine la varsta ta sa faci un avort! Da daca te-a mancat, asta este! si in al doilea rand cand or afla parintii tai vai de tine! Orikum Bafta, Succes!

| Alexandra_Ciolan_1996 a răspuns:

Am 17 ani si sunt in concubinaj cu cineva. Vreu sa imi fac un control ginecolog, se poate daca ma prezint cu prietenul meu... fiind major... la medic?

| Alexandra_Ciolan_1996 a răspuns:

Controlul ginecolog vreau sa mi, l fac pentru sanatatea mea.