| IrenneDrt a întrebat:

Daca faceti sex neprotejat si NU isi da drumul in tine exista sanse sa ramai insarcinata?

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

DA, intre 4 si 27%, in functie de perioada ciclului menstrual in care te gasesti.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

DA! Lichidul preejaculator contine destui spermatozoizi, din care este suficinet UNUL, ca sa ramai!

http://www.mayoclinic.com/health/birth-control/AN00197

DE CE nu folositi Prezervativ?! De BOLI nu va e teama?! E plin de ele, iar unele sunt chiar mortale! Oare merita un partener - care de regula santajeaza! - sa va riscati viata sau sansa de mai putea fi MAME - din cauza unei inconstiente de moment?!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Da! Inainte de ejacularea propriu zisa apare un lichid semiotic,"lacrima placerii" denumita popular. Ea este un lichid de lubrefiere si nu are spermatozoizi, dar daca a avut loc o ejaculare in urma cu 1-2 ore sau mai devreme, ea poate antrena spermatozoizii care au ramas pe traseu in organul genital masculin! Si daca esti in perioada fertila... GATA!

| Ririru a răspuns:

Da, sunt sanse destul de mari. E un lichid pe care baietii il ejaculeaza fara sa-si dea seama, contine si el spermatozoizi.

Mereu exista riscuri, fie ele mici sau mari. Cel mai sigur sex e ala pe care nu-l faci.

| Dizzydizz a răspuns:

Nup, dar fa un test.

| Cătălina a răspuns:

Da, deoarece lichidul preejaculator care apare inainte ejacularii propriu-zise contine spermatozoizi, mai ales daca a avut loc inca o ejaculare cu putin inainte.Mare grija la mijloacele de protectie.

| lyrics a răspuns:

Dap, sunt sanse din cauze lichidului preejeculator
tongue
Mai bine o faceti protejat.

| shtephie a răspuns:

Da, exista sanse pentru ca inainte de ejaculare mai este un lichid preejaculator care contine spermatozoizi!

| madalicious a răspuns:

Sigur ca da. Ca barbatii au un lichid preejaculator pe penis, si acel lichid contine spermatozoizi. Deci exista sanse. Deci mai bine faci sex protejat, nu cred ca-ti doresti sa-ti bata un bebe la usa. happy

| Damian a răspuns:

Nu! Eu fac neprotejat de 7 ani şi nu am copii

| Emma a răspuns:

Buna,
Pai daca nu-si da drumul practic nu, dar nu poti fi sigura.
Eu una n-as incerca!
Prefer sa dorm linistita.
Ai grija ce faci si bafta!

| Ioana2518 a răspuns:

Eu am facut-o prima oara neprotejat si nu am ramas insarcinata!big grin

| Dan a răspuns:

Sigur, daca este buna sperma, atentie ce faci! Noroc!happy

| pendula a răspuns:

Lyrics stie ce zice, cand baiatul se excita prea tare apare o ejaculare prematura, adica nu se " termina " doar "picura" ca sa zicem asa. Asta se intampla in special baietilor care nu au experienta sexuala. Si ca sa iti raspund mai scurt la intrebare, DA sunt sanse destul de mari sa ramai insarcinata.

| AlexDK a răspuns:

Nu preahappy
Teoretic nu are cum, practic...s-ar putea sa fie ceva sanse de 1%.

| Cryssbest a răspuns:

Da, exista, pentru ca practica si teoria difera! Teoretic nu, dar numai daca e foarte priceput - si totusi practic, sub "imperiul pasiunii" se poate intampla orice - inclusiv asta! Cel mai bine e sa te protejezi, pentru ca astfel eviti toate posibilele neplaceri (sarcini nedorite, boli venerice/BTS etc) Totusi nici prezervativele nu sunt sigure 100%, aici e "poanta"!
(se pot rupe, de ex). Nu sunt sigura in ce context adresezi tu intrebarea. Daca ai impresia ca ai ramas insarcinata, atunci cel mai bine este sa-ti faci un test de sarcina, pentru a inlatura toate semnele de intrebare. Daca intrebarea ta provine din pura curiozitate/dorinta de a te informa, afla ca exista si "pilula de urgenta" in acest sens, si care trebuie insa procurata inainte de actul sexual, pentru a evita orice neplaceri in acest sens... Pretul e mai piperat, din cate stiu, si nu se gaseste in toate farmaciile.

| theoneandonly a răspuns:

Da! Dar nu la fel de mari ca sansele sa iei o boala venerica.

| PaTTy_3342 a răspuns:

Cateva... Copiilor (ca eu ce oi fi?!) nu faceti fara prezervativ decat daca nu vreti copilasi, bineinteles tongue Nu atat pentru *** asta de a ramane insarcinata ci pentru boli. Azi fara, maine fara, peste 2 ani te vedem moarta de cancer de col uterin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PaTTy_3342):

Ala se lipeste de tine si cu prezervativ si fara.

Răspuns utilizator avertizat
| Alina_8184 a răspuns:

Nuu

| robertino87 a răspuns:

Cu siguranta ca da! Din ce am auzit eu asa pot aparea mai ales sarcinile extrauterine... din auzite...

Dar cu siguranta poti ramane. Se elimina un lichid care contine spermatozoizi, eu il stiu sub denumirea de lichid spermatic.
Cauta pe forumurile de specialitate si vei gasi amanunte.

| irr07 a răspuns:

Pai daca nu isi da drumul in tine, nu! Imposibil!

| ciprianpet79 a răspuns:

Teoretic se poate. Eu-s casatorit si-s tatic si fac sex cu sotia numai neprotejat si nici pastile nu ia de cand a nascut. E clar ca nu termin inauntru pentru ca inca nu suntem pregatiti pentru inca un copil, dar avem mare grija sa nu apara pe neasteptate. Deci mare grija sau gaseste pe cineva care stie cum se face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Penisul inaine te ejaculare secreta un lichid numit lichid seminal care contine spermatozoizi, ai sanse in proportie de 20% sa ramai insarcinata, acum difera de organismul fiecareia, sunt femei care nu raman imediat insarcinate daca ejaculeaza inauntru si femei care raman prin lichidul seminal.
Intrebati-va doctorul sa vedeti ca va da acelasi raspuns.
Grija mare fetelor.

| Kurian_Patricia_1997 a răspuns:

Nu imi spune tu mie ca faci cu prezervativ de cand ti-ai inceput viata sexuala si mai ales daca ai un partener stabil!

| roxana_7011 a răspuns:

Eu am facut sex pentru prima oara cu prietenul meu si nu am ramas insarcinata! O prietena, prima oara, tot neprotejat a facut sex si nu a ramas! big grin