| nicolll a întrebat:

Daca folosesc anticonceptionale si fac sala scade efectul din cauza efortului fizic? si daca am diaree sau greturi inseamna ca nu sunt protejata? poate diareea sa fie de la altceva sau de la anticonceptionale? ce este de facut in acest caz? cum imi dau seama de aceste lucruri? asta ar insemna ca nu mai am voie sa am "scaun" din cauza ca elimin pastila! nu prea inteleg eu cum sta treaba cu aceste pastile! ma puteti lamuri?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Efortul fizic nu interactioneaza cu anticonceptionalele. Daca ai greturi, nu conteaza. Daca ai scaune diareice abundente la scurt timp de la inghitirea pastilei, scaune care contin alimente nedigerate, e posibil sa fi eliminat pastila inainte de a se absorbi. Asta inseamna diaree seriosa, nu un scaun mai moale. Scaunele normale nu conteaza oricand ar surveni. In cazul in care ai varsaturi sau diaree severa, e bine sa te protejezi cu prezervativ pana dupa urmatoarea menstruatie. Intrebarea mea e alta: ginecologul care ti-a recomandat contraceptivele si iti supravegheaza tratamentul, nu ti-a explicat chestiile astea?

| anku_4442 a răspuns:

Eu nu cred ca scade efectul, nu are cum din cauza efortului fizic.stiu cand esti de exemplu bolnava adica racita si iei pastile atunci ele nu mai au efect(anticonceptionalele) pentru ca sunt antibiotice.stiu sigurbig grin. diareea poate e din cauza la ce manancihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Margi la un ginecolog posibil sa nu fii compatibila cu tipul de anticonceptional folosit (poate dauna foerte grav sanatatii tale EX:cresteri in gretate sau mai rau probleme cu sist. circular al singelui sau caderi nervoase depinde de anticonceptionalul folosit)

| gaby24 a răspuns:

Ae fi bine sa papi catava ciocolata sa iti stranga burta si sa bei catava cafea si dupa poti lua pastilele fara plobleme, iar de cat timp fac eu sport n-am auzit nici o fata ca afecteaza sportul, poate tiai dat siama ca sunt baiat care tia raspuns la intrebarehee hee