| anais13 a întrebat:

Dacă In urma cu 4 zile am avut un contact sexual neprotejat, iar acum sunt la ovulatie, și am semnele principale ale ovulației, înseamnă ca nu sunt însărcinată?
Din ce știam, femeile însărcinate nu au ovulatie.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Spermatozoizii ajunsi in uter doar in circa 0-5% din cazuri pot supravietui 5 zile. Probabilitatea de a supravietui 4 zile in uter creste la 8-15%, iar posibilitatea de a supravietui 3 zile creste la 50-60%. In cazul tau probabilitatea de a se forma o sarcina exista insa este foarte mica, cu precizarea ca bineinteles ca NUMAI/DOAR in cazul in care NU esti insarcinata dinainte, fiindca in situatia in care ai fi deja insarcinata, in acel caz in acest moment NU s-ar mai produce ovulatia. Sanatate!

| anais13 explică (pentru corbulalbrosu):

Dinainte nu am cum sa fiu însărcinată, era prima data când făcusem neprotejat

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Spermatozoizii supraviețuiesc 4-5 zile in vagin. Daca îți va veni menstruatia înseamnă că nu ești însărcinată.

| noname2021 a răspuns:

Simplu,iti vine ciclu nu esti insarcinata, nu iti vine, esti. Fara alte complicatii si explicatii.