| pisy_9676 a întrebat:

Daca intretii relatii sexuale neprotejate dar dupa actul sexual mergi la WC si faci baie dar iti intirzie menstruatia cu 5 zile poti ramine insarcinata?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spalarea si folosirea toaletei nu au absolut nici un efect contraceptiv. Asa ca riscul de sarcina este nemodificat si depinde numai de ziua ciclului menstrual in care a avut loc contactul sexual. Dupa 7 zile de intarziere (in a opta) fa un test de sarcina din prima urina de dimineata si apoi, repeta-l dupa inca 3-4 zile.

| RXN a răspuns:

De urinat urinezi prin uretra, nu prin vagin.La barbati mai functioneaza sistemul asta, urina spaland eventualele urme de sperma de pe canal, ei ejaculand si urinand prin acelasi canal.Prin urmare,nu are nicio relevanta daca ai urinat sau daca ai facut baie dupa.
In cazul tau,sansele de a ramane insarcinata sunt destul de mari, in functie de ziua ciclului menstrual in care te aflai, dar faptul ca ti-a intarziat deja 5 zile, ar trebui sa te faca sa-ti pui semna de intrebare.Peste vreo 5 zile, fa un test de sarcina. Poate fi o dereglare hormonala, la fel de bine cum poate fi o sarcina.

| NuExista a răspuns:

Absolut.Daca mergi la wc dupa sex neprotejat NU inseamna ca poti sa dai 'afara' nimic adica nu te 'cureti' laughing! poti da faci baie de 15 ori pe zi. daca e neprotejat.apai.ai grija. happy

| deniisa a răspuns:

Mersul la wc si apoi sa faci baie nu este o metoda de contraceptie de dupa sex daca nu te-ai protejat. Iar din moment ce ti-a intarzaiat menstruatia cu 5 zile du-te urgent si fa-ti un test de sarcina. Este foarte posibil sa fii insarcinata.

| pisy_9676 explică:

Lume mi-a venit ciclul dar cu intirziere de 4-5 zile

| Spirocheta a răspuns:

Am repetat de atatea ori. Prin urinare si spalare nu dispar spermatozoizii. Niciodata. Sunt ai dracu de insistenti.

| Carlamonicaanghele a răspuns:

Pai...ar fii sanse
asa ca felicitari, o sa fii mamicalaughing

| Bihter a răspuns:

Si pana la urma ce s-a intamplat, era ceva un copilas pe acolo sau doar o intarziere?

| computerizatul a răspuns:

Cred ca esti insarcinata! Fa un test de sarcina IMEDIAT!
Data viitoare ar FOARTE bine sa folosesti prezervativ dar daca simti nevoia de a face asta fara neprotejat ia macar anti conceptionale dupa. Ar fi bine sa iei si daca folosesti prezervativ deoarece se poate sparge.

| ionutzz2590 a răspuns:

Ieti pastile sau perservative

| Adelsi a răspuns:

Nu sunt alte modive pentru a ramane insarcinat/a

| anonim_2446 a răspuns:

Pai chestia cu baia nu cred ca functioneaza...cred ca da... poti sa ramai insarcinatahappyasa ca ai grija la celelalte acte sexualehappy