| mariaioana2345677 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine?
imi intirzie ciclul deja cu 16 zile, de acum 5 zile am un lichid maroniu, ce poate insemna asta?
am avut relatii sexuale neprotejate acum o luna dar nu am nici o simptoma de sarcina

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual este unul REGULAT, atunci in urma cu circa o luna probabil ca sexul a fost intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului si exista si posibilitateade a se fi format o sarcina. In cazul in care ciclul tau menstrual este NEREGULAT, probabil ca au intervenit niste dereglari hormonale mai intense care au modificat si amanat data ovulatiei ceea ce prelungeste ciclul si astfel acesta devine mai lung comparativ cu altele. In acest caz este vorba de o dereglare, si ar trebui sa-ti faci un test de sarcina pentru a sti precis situatia de fapt. Pentru un raspuns catusi de cat apropiat de realitate ar fi trebuit sa prezinti date exacte, sa pecizezi data de incepere a ultimei menstruatii, data exacta la care a fost intretinut sexul, tipul ciclului, regulat-neregulat, unde a fost ejaculata sperma. Fara aceste date se pot face doar simple presupuneri subiective, si sa ne dam doar cu parerea. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai simptome de sarcina, atunci de ce iti faci probleme de sarcina. Faptul ca ciclul ti-a intarziat deja 16 si ca ai scurgeri de lichid maroniu, asta nu iti da de gandit ca ai fi gravida?

| raluk27 a răspuns:

Lichidul acela maroniu s-ar putea să fi fost sangerarea de nidatie (implantarea ovulului fertilizat in uter). Cumpara maine un test de sarcina si vezi ce si cum.

| Anonima153628 a răspuns:

Buna! Îmi pare rău ca iti spun dar verișoara mea când a rămas însărcinată a avut ceva maroniu... Poate ma însel dar mai bine fă un test de sarcina.De sfătuiesc daca esti însărcinată sa nu omori copilul pentru ca e un suflet nevinovat si e al tau.Ai putea după ce il nasti sa il dau spre adopție.