| Hshshajaja a întrebat:

Daca luna trecuta am avut contact, dar mi-a venit menstruația si luna asta întârzie, poate fi vb de vreo sarcina? Nu am mai avut niciun contact de atunci. Precizez ca menstruatia a fost normala.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orice este posibil, in spcial daca ai facut sex neprotejat in perioada fertila.
Pentru a fii sigura, fa un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ultima menstruatie s-a desfasurat d.t.p.d.v. in conditii apreciate ca fiind identice/similare cu menstruatiile anterioare, in acel caz in mod cert NU s-a format si nici NU poate sa existe o instalata in uter, inainte de a incepe actualul ciclu menstrual. Menstruatia care se desfasoara in conditii ''normale'' reprezinta garantia ferma ca in ciclul menstrual care s-a terminat, in mod cert in proportie de peste 99% sarcina NU s-a format.
Fiindca dupa ultima menstruatie NU ai intretinut acte sexuale, se poate afirma fara nicio retinere ca in acest caz este vorba de o dereglare a activitatii hormonale care la randul sau a provocat dereglarea si prelungirea ciclului menstrual si amanarea zilei de pornire a menstruatiei cu un numar de zile, fara ca marimea efectiva a ''intarzierii'' sa se poata anticipa sau pronostica. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca situatia este asa, nu poti fi gravida.