| karma123 a întrebat:

Dacă m-m masturbat,iar la momentul ejaculării am oprit sperma apăsând pe spațiul de sub coa*e si am ținut apăsat,am apăsat vena pe unde curge sperma,gen, scrie pe net că sperma s-a dus ori în sânge ori în zona urinara, Pot rămâne gravid după aceasta intamplare?
*n am organe reproducatoare feminine deci cred că e imposibil*

Răspuns Câştigător
| vali1985 a răspuns:

Stai linistit ca e ok.Nu o sa patesti nimic.Dar nu ai cum sa ramai gravid, intelege asta! E nevoie de ovul, am mai zis.Linisteste-te!

22 răspunsuri:
| vali1985 a răspuns:

Buna! Nu! Nu exista asa ceva!
Stai linistit!

| karma123 explică (pentru vali1985):

Buna! Mersi pentru răspuns! Presupun că ești fata, anyway, sper că mi ai citit întrebarea și ai ținut cont de tehnica pe care am folosit o...cu degetele pe zona venei prin care curge sperma ...etc

| vali1985 a răspuns (pentru karma123):

Nu sunt fata.Am citit intrebarea.Barbatul nu are cum sa ramana gravid in veci.In primul rand e nevoie de ovul, iar acesta este numai la sistemul reproducator feminin. Sper ca esti ok acum si ca te-am lamurit!

| karma123 explică (pentru vali1985):

Mulțumesc mult! Dar totuși, îmi poți spune unde s-a dus acea sperma? Pe internet scrie că s-a dus ori în sânge ori în zona urinara, un om mi-a spus că dacă sperma s-a dus în sânge și face contact cu globulele albe se poate că eu să rămân gravid, nu l am crezut, dar mă pus pe gânduri.

| vali1985 a răspuns (pentru karma123):

Cel mai probabil s-a dus in zona urinara, imposibil sa ajunga in sange...

| karma123 explică (pentru vali1985):

Ok dar dacă s ar fi dus in sânge, ce s ar fi întâmplat?

| vali1985 a răspuns (pentru karma123):

Nu stiu, nu am intalnit asa ceva pana acum.Esti bine.La sange nu are cum, doar daca aveai o rana deschisa in zona respectiva.

| karma123 explică (pentru vali1985):

Mulțumesc mult, m ai ajutat foarte mult. Dar, rama deschisa? Adică, menționez că sperma a rămas înăuntrul corpului, nu a ieșit prin cap afara,

| vali1985 a răspuns (pentru karma123):

Ma bucur ca ti-a fost de folos raspunsul meu.Nu ai cum sa ramai gravid, indiferent daca sperma ia contact cu sange sau nu.Sanatate!

| vali1985 a răspuns (pentru karma123):

Stai linistit ca e ok.Nu o sa patesti nimic.Dar nu ai cum sa ramai gravid, intelege asta! E nevoie de ovul, am mai zis.Linisteste-te!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, doar daca esti hermafrodit!

| corbulalbrosu a răspuns:

Penru a fi pe deplin dar mai ales corect informat citeste cu maxima atentie raspunsul urmator :
PROCESUL PRIN CARE SE PRODUCE CONCEPTIA/PROCREAREA
Indiferent care este varsta ta si de cunostintele pe care le ai in aceasta privinta/problema, ar trebui sa fii deja corect informat in privinta procrearii umane. CONCEPTIA. adica procesul prin care i-a nastere si se formeaza o noua forma de viata, reprezinta un proces destul de complicat care se poate realiza numai daca se produce : intalnirea dintre un SPERMATOZOID care provine din sperma ejaculata in vaginul femeii de catre barbat la terminarea unui act sexual, cu un OVUL VIABIL existent in uterul femeii intr-un anumit moment foarte precis din cadrul ciclului menstrual si aceasta intalnire are loc intr-un timp foarte scurt de cel mult 24 de ore dupa ce a fost eliberat OVULUL din FOLICULUL OVARIAN. Reiese ca acea ''intalnire'' in mod obligatoriu trebuie sa aiba loc FIX in momentul precum si locul potrivit. In consecinta procesul concetiei poate fi descries astfel : ''Pentru a se concepe un copil, sperma trebuie sa fie ejaculata in vaginul femeii, in mod absolut obligatoriu in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, cat mai aproape de cervix (colul uterin), adica in profunzmea vaginului. Intre vagin si uter exista canal cervical prin intermediul caruia se realizata legatura dintre cele 2 organe. In mod normal si natural in cea mai mare parte a ciclului menstrual aceasta legatura este intrerupta, fiindca canalul din cervix este inchis, blocat de catre un dop/baraj, care este format din mucusul cervical infertil care are o constitutie densa, vascoasa, lipicioasa, care are rolul de a impiedica si a NU permite ca spermatozoizii dar si posibile alte microorganisme cum ar fi : bacterile, virusii, fungii, etc. sa treaca din vagin in uter pentru a fi prevenita imbolnavirea aparatului reproducator intern al femeilor. Legatura dintre vagin si uter este eliberata/deblocata numai/doar pe parcursul celor 5-6 zile care apartin de perioada fertila a ciclului menstrual.
In timpul acestor zile ale perioadei fertile, mucusul cervical isi modifica compozitia/structura si devine FERTIL adica din ce in ce mai fluid si astfel acest mucus ''topeste/dizolva'' dopul existent si deblocheaza trecerea dintre vagin si uter. Procesul prin care se produce deblocarea canalului cervical, are loc doar pe perioada celor 5-7 zile situate inaintea ziei de ovulatie si are scopul de a oferi posibilitatea si cea de a permite unui numar cat mai mare de spermatozoizi sa treaca din vagin in uter. Este cunoscut faptul ca numai/doar 1 singur (foarte rar mai multi) spermatozoid, cel castigator al cursei cu obstacole, va fi capabi/va reusi sa treaca prin membrana si sa fertilizeze nucleul ovulului prin procesul denumit fecundare. Ovul fecundat porneste intr-o calatorie de 8-10 zile si migreaza din trompa uterina in uter si la un moment dat se implanteaza in ''captuseala'' existenta pe peretele uterului denumit endometru. Imediat dupa implantare, ovulul incepe sa se dezvoltarea si va cresterea cu ajutorul hormonilor, pana in momentul in care se transforma si devine embrion. Placenta formata preia hranirea embrionului si ulterior a fatul care dupa o dezvoltare de 38 de saptamani (aproximativ noua luni) de la concepere, devine un copil complet dezvoltat si este gata/pregatit sa fie nascut. Probabil ca aceste explicatii oferite te vor face sa intelegi modul prin care se formeaza si ia nastere o noua forma de viata.
Multa sanatate!

| karma123 explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi frumos pentru răspuns! Da este adevărat! + că eu nu am vagin,uter,deci ar fi c am imposibil că am o sarcina,fiind băiat cu penis și testicul?,întrebarea mea e c am penibilă,dar m-am speriat un pic,că nu știam unde se duce sperma,iar eu am crezut că pot rămâne gravid cu propria sperma și că,copilul va creste undeva prin corp,după m-am informat și fără uter nu are unde creste/dezvolte copilul,tehnica folosita a fost una rapida, vazuta pe internet, prin a-mi opri sperma, blocând calea ei de ieșire afara prin capul penisului, apasand pe venele de sub "oua", sperma s-a dus ori în sânge ori în zona urinara.Alta întrebare am, am mai pus aceasta întrebare și un om a răspuns astfel : "Dacă sperma ajunge la globulele albe din sânge poți fi gravid" este adevărat? Presupun că nu

| mihai69 a răspuns:

Ai văzut filmul "Gravidul", cu Schwarzeneger? Deci... poți!
rolling on the floor
Glumesc, evident.

| karma123 explică (pentru mihai69):

Mi-am dat seama? c am stupida întrebarea mea, n am organe reproducatoare feminine ( vagin, uter etc) doar dacă îmi fac transplant

| Sofer a răspuns:

Nu ramai gravid.

| karma123 explică (pentru Sofer):

Salut,poți argumenta asta? Sau ești că ceilalți? Pt câteva puncte răspunzi, sunt speriat bro și mna

| LPCTSTR a răspuns (pentru karma123):

Lmfao, ca o intrebare atat de tampita nu necesita un raspuns pe masura.

| karma123 explică (pentru LPCTSTR):

Am aflat, nu pot

| NotNamed a răspuns:

Cea mai proasta intrebare pusa vreodata pe TPU

| karma123 explică:

Nu știu câți ani ai/aveți dar eu până acum știu să scriu și să vorbesc => pe care le scrieți voi*, mâna*

| Annihilation_Striker_2000 a răspuns:

Ramai gravid daca ramai la mine mrr mrr

| Fhdfkvsey a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa faci un test de sarcina?