| Sara2 a întrebat:

Daca ma duc la medic sa imi recomande anticonceptionale si le iau corect, dar medicul nu imi da tocmai medicamentul potrrivit pentru mine, adica greseste anticonceptionalu si imi da ceva nepotrivit, exista posibilitatea unei sarcini?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu iti da anticonceptionalul potrivit, vei avea reactii adverse (greturi, dureri de cap, de sani, sangerari neregulate). Eficienta contracepticvelor este egala si daca este cel potrivit si daca nu este. Dar nu este 100%. Ci in jur de 99, 5%. Nu exista metoda contraceptriva 100% sigura, asadar orice contact sexual, oricat de protejat are un oarecare risc de sarcina. Foarte mic, daca iei corect contraceptive recomandate de ginecolog, te duci regulat la consultatii si nu iei medicamente care sa interfere cu tratamentul contraceptiv.

| Zenithf a răspuns:

Citeste: http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-4.htm
Si te mai gandeste la asta. De ce sa nu folosesti prezervativ, este si mai sigur, nu are efecte secundare, etc.

| Derye a răspuns:

De obicei, nu se greseste cu asa ceva! Deobicei...mai mereu de fapt

| foxi a răspuns:

Poti sa iti revii la normal, sa nu mai intrebi prostii!

| andradat a răspuns:

Nu exista posibilitatea unei sarcini dar tine minte ca anticonceptionalele contin hormoni. Aia inseamna ca o sa vezi ceva schimbari la tine in corp, poate te vei ingrasa, poate iti va creste mai mult par pe peste tot, ti se va increti parul mai tare, si asa mai departe. De ce nu incerci pur si simplu sa o faci cu prezervativ, daca nu reusesti sa fii atenta cand o faci fara?
Oricum nu are cum sa iti greseasca anticonceptionalele ca e medic autorizat acea persoana si stie treburile pe acolo.
Nu stiu parerea mea e sa te gandesti mai bine la ce vrei, si sa iti calculezi toate optiunile inainte sa te bagi in asa ceva si poate sa regreti.
Acuma eu nu iti vorbesc din experienta mea, vorbesc din ce am auzit. poate gagicile de aicia care folosesc anticonceptonale stiu sa iti dea un raspuns mai clar si mai decisiv. Succes pupici :*

| UzZyTPT a răspuns:

Sincer. da exista posibilitatea unei sarcini... dar doar daca iti da alte pastile...ca nu cred ca sunt anticonceptionale diferite?! Sau cel putin asta stiu eubig grin.