| efimash a întrebat:

Daca ma opresc din masturbare, ejacularea precoce poate sa dispara?
sau cum as putea face sa dispara deoarece prima partida citeva secunde a doua partida maxim 3 minute si a treia partida maxim 5 minute este ejaculare precoce?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vad ca esti obsedat de aceasta problema.Ti-am raspuns la postarea cealalta.In plus iti spun, LASA-TE.Ca vei avea probleme cand vei trece la sex adevarat.Te vei ruga de scula sa se uite in ochii tai.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Daca iti dai drumul in doar cateva secunde, da e ejaculare precoce. Masturbarea nu provoaca ejacularea precoce si a te opri din masturbare nu te ajuta la nimic, trebuie sa intelegi ca ai receptori erogeni foarte sensibili care provoaca orgasmul foarte rapid. Ma refer evident la sensibilitatea erogena a penisului tau. Foarte multi barbati au aceasta problema. In timp se obisnuiesc sexul dureaza mai mult, gasesc diverse metode cum ar fi o masturbare inaintea partidei de sex, sau ejaculari multiple in timpul partidei ca pana la urma nu vad unde ar fi problema, un barbat sanatos cu erectie normala isi poate satisface partenera, in mod normal dupa ejaculare cu o manevrare potrivita penisul poate nici sa nu iasa din starea de erectie si sa ramana erect pana la urmatorul orgasm.

Tot aud povestea asta ca te exciti dom'le prea tare ca e in mintea in psihicul tau. Si ce-ar vrea sa ma gandesc la Iliescu in timpul sexului zau nu pricep. Daca incerci sa nu te mai exciti atat de tare gandindu-te la lucruri neplacute nu stiu ce sex mai e si ala. Trebuie cum ti-am zis sa gasesti niste trucuri.

| LaLaura a răspuns:

Nu este ejaculare precoce, pur si simplu esti la inceput si e normal sa nu tina ca in filme porno, ai nevoie de antrenament.
Si ejacularea precoce nu are nicio legatura cu mastrurbarea, iar ce ai tu, nu e ejaculare precoce, e doar inceputul vietii sexuale.
Incerca in timpul actului sexual sa iei pauze mici cand simti ca ejaculezi.

| mihai69 a răspuns:

Așa cum ți-am mai spus - ejacularea (precoce sau nu) dispare oricum dacă nu te mai masturbezi; evident, dacă faci sex, o să reapară.
Rapiditatea cu care ajungi la orgasm nu ține de masturbare, ci de psihicul tău.
Cu ăla trebuie să te lupți!

| Emilian65 a răspuns:

Stoparea masturbarii poate duce la disparitia ejacularii precoce si la prelungirea actului sexual.

| grab a răspuns:

Mergi la doctor.
sau documenteza-te asupra catorva exercitii de "dresat" muschii si senzorii responsabili de asa ceva.

| Georgian2Adiv a răspuns:

De aceasta problema am suferit si eu, ma masturbam in exces crezand ca voi scapa de ejaculare precoce. Din pacate a durat ceva pana am realizat ca nu este asa, atunci nu erau materiale informative ca acum, uite aici http://edusex.ro/ejacularea-precoce/#cauzele-ejacularii-precoce sunt prezentate toate cauzele ejacularii precoce foarte frumos. La tine problema este un mix intre varsta frageda si psihic. In timp, cu putin efort vei invinge ejacularea precoce. Mult succes!

| Loveyoumylife a răspuns:

Tinere, totul tine de antrenament, in timpul masturbarii, ritmul tau poate fi unul mai alert, asta duce la o ejaculare rapida, insa cela cateva secunde, sunt foarte putin. De cat timp de masturbezi si ce varsta ai? Sincer, eu cand o faceam, dura minim 5 minute oricat incercam eu de repede sa termin. Si inca ceva, sa te masturbezi o data da, dar de 3 ori la rand. Nu e bine, masturbeaza-te o data la 3-4 zile, e mai bine pentru tine!