| efimash a întrebat:

Daca ma opresc din masturbare, ejacularea precoce poate sa dispara?

sau cum as putea face sa dispara deoarece prima partida citeva secunde a doua partida maxim 3 minute si a treia partida maxim 5 minute este ejaculare precoce?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa folosesti corect masturbarea, adica sa inveti in cursul ei cum sa te controlezi. La un ritm normal de masturbare (1-2 episoade pe saptamana, fara dependenta si cu exersarea de fiecare data a autocontrolului), masturbarea nu iti face rau. Daca ai o viata sexuala activa si regulata, e bine sa nu te mai masturbezi, fara ca asta sa fie o reteta a succesului.
Ejacularea precoce dispare dupa ani de exersari. Practic la fiecare contact sexual, cand simti ca te apropii de ejaculare, te abtii (asa cum te abtii sa urinezi cand iti vine), intrerupi penetrarea pana te mai racoresti si reluati apoi actul sexual. Repetati asta pana actul sexual ajunge la o durata acceptabila, de macar 20 de minute. la inceput va fi greu, va veti intrerupe de zeci de ori, dar cu rabdare si intelegere, exersand de fiecare data, in 6 luni vei incepe sa vezi rezultate (te vei opri mai rar) si in 2-3 ani vei ajunge, ac orice barbat, sa-ti poti controla ejacularea dupa voie (in marea majoritate a contactelor sexuale). Partenera trebuie sa fie foarte inteleapta si intelegatoare, sa accepte frustrarea inerenta (ajutata si de tine care trebuie sa gasesti metode de a o satisface) si sa inteleaga ca sunt 2-3 ani grei, frustranti si chinuitori, dar urmeaza o viata intreaga de acte sexuale minunate si satisfacatoare pentru ambii parteneri. Cu multa dragoste, intelegere si rabdare, eventual ajutorul unui psiholog, se rezolva.
te mai ajuta folosirea prezervativelor mai groase, exercitiile Kegel si exercitiile de intrerupere a jetului urinar (sa te opresti in mijlocul jetului si sa te abtii).

| AlexanderAdrian a răspuns:

Masturbarea nu influenteaza ejacularea precoce. Practic penisul tau e extrem de excitabil, nivelul mental de excitatie e si el la cote maxime si apare ejacularea mult mai devreme decat ar trebui sau ti-ai dori. Daca ejaculezi dupa doar cateva secunde pana intr-unul doua minute de la penetrare da este ejaculare precoce clasica.

Unii spun ca sensibilitatea li s-a micsorat dupa circumcizie, altii ca a fost suficient sa li se indeparteze ata care nu se rupsese, altii o patesc indiferent de aceste aspecte. Exista mai nou niste spray-uri la sex shop care amortesc oarecum glandul (capul penisului) si atunci sensibilitatea este diminuata.

Eu personal am constatat ca sunt pozitii in care ma tine foarte mult cum ar fi cowgirl sau orice pozitie in care imi solicit foarte mult muschii picioarelor, desigur nu intotdeauna poti sa te apuci de sex sportiv si de pozitii fanteziste dar merita incercat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu masturbarea este devina in cazul tau ci faptul ca esti la inceput, te exciti mult prea repede si mult prea intens. De asemenea iti lipseste experienta, autocontrolul ejacularii si chiar tehnicile de penetrare, precum si stiinta intreruperilor juisarii in momentul aparitiei senzatiei de ejaculare.Prin incercarea si experimentarea abtinerii voite cu trecerea timpului vei reusi performanta de a transforma un act sexual intro rutina care sa aduca placere atat tie cat si partenerei.

| Emilian65 a răspuns:

Daca incetezi sa te masturbezi, atunci ejacularea precoce se va rezolva.

| minrest a răspuns:

Este ejaculare precoce, evident si dupa cum ti-ai dat seama, e de la masturbarea aia pe care o recomanda toate tonomatele, inclusiv aici pe forum. Mai bine zis de la abuz. Sigur ca da, trebuie sa renunti la masturbare, dar daca ai o relatie la ce iti mai trebuie sa te masturbezi. Posibil sa iti revii repede, posibil un pic mai greu, si se poate chiar sa nu fie suficient. Succes si te salut.

| LUTTY a răspuns:

Prietene gandeste-te la filme de groaza inaintea ejacularii sa vezi performanta, dar nici prea mult sa nu-ti moara "sentimentul"happy