| kingoflyrics10 a întrebat:

Daca ma spal sub pielea penisului pentru a scapa de chestia aia alba de pe penisul meu, patesc ceva daca ma spal cu apa calda?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Nu este nici o problema, chiar e indicat plus un consult la medic.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Faci candida daca nu dai jos telemeaua din carlig

| corbulalbrosu a răspuns:

Acea ''chestie alba'' care se acumuleaza sub preput este SMEGMA.
S M E G MA, reprezinta o secretia normala a celulelor existente in epiteliul preputului aflat in contact direct cu glandul penian. Celulele respective (secretoare) produc in mod continu in cele mai multe cazuri un lichid cu consistenta pastoasa (vascoasa) care atunci cand este produs in exces se depoziteaza la nivelul glandului penian sau in santul balanopreputial aflat sub preput. Smegma are in compozitia sa mai multe elemente, in principal grasime (sebum) secretata de mucoasa (epiteliul) care tapeteaza partea interioara a preputului. In afara grasimii care reprezinta componenta principala a smegmei, aceasta mai contine si mucus produs de glande microscopice de pe traseul uretrei precum si celule moarte descuamate/exfoliate de pe preput, de pe gland sau peretele canalului uretrei. Smegma produsa are principalul rol ca sa ''unga'' si sa hidrateze piele extrem de fina a glandului. Lubrifierea este necesara, fiindca la fiecare erectie, preputul se deplaseaza/misca pe suprafata glandului si daca lipseste aceast unguent/secretie se produce fenomenul de ''uscare'' a pielii fine a glandului ceea ce poate sa provoace iritatii. Rolul smegmei in cantitate foarte mica, poate fi intr-o anumita masura benefica in cazul in care actul sexual este intretinut cu un asa numit ''vagin uscat''. Incepand cu pubertatea si apoi in adolescenta cantitatea de smegma produsa sa se mareasca cu inaintarea in varsta, cu dezvoltarea organelor genitale si mai ales dupa maturizarea si intrarea lor in activitate. Daca secretia de smegma este mai mare (abundenta) poate sa se acumuleaza sub preput. Insa de obicei zilnic este produsa o cantitate relativ mica de smegma, aceasta se intinde si unge mucoasele si mentine umezeala necesara la nivelul glandului penian. Insa atunci cand se produce prea multa smegma aceasta se poate aduna/acumula sub preput si daca nu este indepartata prin spalare, pe masura ce se tot acumuleaza devine tot mai ''uscata'' si ajunge sa aiba un aspect branzos.
Bacteriile care intotdeauna exista in continutul smegmei incep sa se dezvolte galopant/aberant si provoaca procesul natural de descompunere a celulelor moarte exfoliate si din acest motiv in scurt timp apare mirosul urat/fetid si asta poate favoriza aparitia unor infectii.
Din acest motiv spalarea zilnica a penisului reprezinta o masura de igiena strict necesara. Smegma este folositoare numai daca este proaspat secretata. Pentru a evita situatiile neplacute baietii trebuie sa retraga zilnic preputul cel putin o data ca sa spele si partea aflata sub el, cu scopul de a indeparta smegma veche in cazul in care s-a acumulat. Insa pot sa existe si cazuri in care din anumite motive fiziologice celulele epiteliale ale preputului sa nu produca acest unguent si hidratant natural, ceea ce are ca efect ''uscarea'' si craparea/fisurarea pielii glandului.
In cazul tau este absolut necesar sa incepi sa-ti apeli cel putin o data pe zi penisul folosind apa calduta si sapun din abundenta. Multa sanatate

| mihai69 a răspuns:

Pățești dacă NU te speli!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai aia ar fi si ideea, sa te speli bine in zona respectiva.

| Emilian65 a răspuns:

Nu patesti nimic. Scapi de mancarimile produse de substanta aia alba de cate vorbesti tu.

| Sofer a răspuns:

Spalate zilnic sa nu mai ai probleme cu asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, este indicat sa te speli zilnic la penis cu apă calda si sapun sau gel de duș, chestia aia albă se numeste brînză, si daca nu te speli te infectezi.

| kingoflyrics10 explică (pentru anonim_4396):

Deci nu trebuie neaparat sa te speli singur, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Riști să mai ramai curat

| MValentin a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce întrebări mai pun unii doamne...rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru MValentin):

Reprima ceea ce gândesc și pun aici întrebări de Oscar.of fi copii altfel nu îmi explic ..am văzut întrebări și mai cringe decât asta. In general aici vezi cele mai grave întrebări puse de toți academicienii neînțeleși

| ALEXXXL19 a răspuns:

Aia e sperma, iti recomand sa o ti curata se poate face bacteri acolo si nu e bine, mai fa si tu o scurta din cand in cand e indicat daca nai viata sexuala activa

| Stochel a răspuns:

Păi nu te speli zilnic la ****?, mai ales vara sau dupa ce iti face una oral

| kingoflyrics10 explică (pentru Stochel):

Faza e ca inainte nu ma spalam pe dinauntru, si nu aveam nimic, iar acum m-am spalat putin prima data