| Anonima283 a întrebat:

Daca mi-a venit menstruatia mai sunt sanse de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De regula pornirea menstruatiei la data calculata, prezumata si in situatia in care desfasurarea sangerarii se produce in conditii similare d.t.p.d.v. cu toate menstruatiile anterioare, se considera ca reprezinta GARANTIA ca in proportie de peste 99, 9% in cadrul ciclului menstrual anterior NU a avut loc fecundarea ovulului si ca atare NU s-a format o sarcina. Din acest motiv NU s-a produs nici procesul de nidatie si datorita acestui fapt din uter este eliminat endometrul degenerat intre timp si fiindca acesta a devenit inutil este expulzat din organism sub forma unui amestec de sange menstrual, format din : sange, mucoase, tesuturi si resturi de vase de sange. In concluzie existenta sarcinii teoretic devine IMPOSIBILA in proportie de peste 99, 9%. Doar in cazul in care desfasurarea menstruatiei a fost atipica sau anormala, mult diferita de cele anterioare se recomanda sa fie efectuat un test de sarcina dupa trecerea a minim 7 zile de la data inceperii sangerarii cu semne de intrebare. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Nu în următoarele săptămâni.

Cel puțin nu 100%. Adică nu te baza pe faptul că dacă ți-a venit menstruația poți să ignori metodele contraceptive pentru o perioadă. Dacă vrei să eviți o sarcină, e important să te asiguri că eviți sarcina.

Dar dacă îți dorești o sarcină, atunci... insistă :-)

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Paula2018 a răspuns:

Normal ca da. Exista cazuri in care era sarcina era in 3 luni si avea menstruatie. Iti poti lua un test de sarcina, exista multe variante ieftine si 99% sigure, sau cel mai ok o programare la gine.

| Laila12Izabela a răspuns:

În unele cazuri, poti avea menstruatie chiar dacă ești însărcinată, cel mai sigur este sa mergi la doctor.