| RAY a întrebat:

Daca noi ne alegem parteneri si credem ca avem liberu arbitru de ce ne indragostim de cine nu dorim sau de ce nu iubim doar pe cine vrem?

Răspuns Câştigător
| Raiiiisa a răspuns:

Dragostea nu tine cont de ce vrem noi.Ne indragostim si nici noi nu stim cum s-a intamplat asa ceva, mai ales de o persoana de care nu ne dorim si totusi se intampla.Nimic in viata asta nu e la intamplare.

| RAY explică (pentru Raiiiisa):

Ai dreptate

6 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Nu știu dar alegerea pare a fi rațională.

| Oana92 a răspuns:

Putem sa alegem daca incepem sau nu o relatie, dar nu putem decide pe cine iubim. In general viata e asa, se intampla anumite "chestii" si noi putem alege ce decizie sa luam, spre ce sa mergem, dar nu putem decide ca acea "chestie" sa se intample sau nu.

| alinaalexandra2000 a răspuns:

Pentru ca atunci cand inima cere chiar daca creierul nu vrea, ea e mai puternicva decat toti si nu ai ce face

| Butu_Sebastian_1983 a răspuns:

1. Da, noi ne alegem partenerii, sau cel puțin așa pare la prima vedere. De ce doar la prima vedere? pentru că de cele mai multe ori întrebăm și prietenii despre X sau Y dacă are nu știu ce sau este nu știu cum.
2. Nu credem că avem liberul arbitru, noi AVEM liberul arbitru doar că trebuie să știm cum să îl folosim în avantajul nostru.
3. Ne îndrăgostim de cine nu dorim deoarece ne cunoaște multe prea bine decât o facem noi și ne știe și punctele slabe.

| StrumfiiStrumf a răspuns:

Uneori nu iubim doar pe cine vrem..pentru ca sunt tentatii si dorinta de mai mult..si de lucrurile pe care persoana de langa noi nu ni le ofera...Si ne indragostim de cine nu vrem..pentru ca..contrariile se atrag..si dorinta de ceva nou thinking
Dragostea vine de la sine. te loveste fara sa vrei. daca nu ar fi asa..nu ar mai fi ceva frumos. sper sa te ajute :*