| kamykaze88 a întrebat:

O intrebare pentru crestinii ortodoxi.
De ce botezati copii de mici? Nu avem liberu arbitru sa ne alegem calea? Isus la ce varsta a fost botezat? Nu a ales el singur calea?

Răspuns Câştigător
| morningstar a răspuns:

Credinta ta. Eu vad ca ea este aceea de a arunca cu pietre in altii care nu impartasesc aceeasi religie cu tine. Oare cand veti intelege odata versetul care spune sa scoti intai barna din ochiul tau iar apoi sa te ocupi de paiul din ochiul aproapelui ? Daca ar trebui sa iti raspund pe masura, ar trebui sa iti ‘arunc’ in fata atatea lucruri nebiblice ( putin spus) pe care voi le practicati. Te legi de noi ca am fi idolatrii ( de unde ai scos-o si pe asta, numai tu stii ca din acel verset numai asta nu rezulta), ca dam zeciuiala si multe altele. Eu nu am sa fac ca tine, nu am sa iti scriu nimic despre slujba de preotie ( a se citi afacere) pe care o fac preotii vostri, pe ceea ce ei va predica iar in momentele lor sincere recunosc ca nici ei nu cred ceea ce spun, dar trebuie sa va impace cumva atunci cand este o persoana decedata in familie. Nu am sa iti vorbesc de multele injuraturi adresate lui Dumnezeu de catre voi, de faptul ca cele mai multe avorturi se fac in religia voastra, de multele sinucideri, betii, prostitutie ,crime si multe, multe , multe altele. Iar toti cei care practica acestea sunt sfinti ortodocsi, iar la sfarsit preotul are tupeul sa ii mai si numeasca ‘robi ai lui Dumnezeu’, numai ei stiu ai carui dumnezeu. Daca ar trebui sa vorbesc de asta nu as face altceva decat sa ma port copilareste , ceea ce de fapt faci tu. Nu sustin ca noi am fi sfinti, dar este clar si vizibil ca noi incercam si ne luptam zi de zi sa traim o relatie reala cu Domnul si chiar reusim mai bine decat voi. Nu am inteles o chestie: nu ma cunosti, nu stii cine sunt, dar in schimb imi dai sfaturi sa citesc. Probabil ma crezi o liceanca care citeste prima ei carte ; atunci te inseli. Nu imi place sa ma laud cu studiile mele, nu ca nu as avea cu ce ca sa iti dai seama ca sunt in domeniul cartilor, dar prefer sa te rog doar sa lasi tonul tau de aroganta mai moale un pic. Ce vrei sa iti spun ? Ca citesc si zi si noapte, traduc, studiez si scriu si eu la randul meu ? Poate astfel iti vei da seama ca nu e cazul sa imi dai sfaturi dintr-astea, nu poti vorbi de nestiinta. Citesc si carti de teologie, daca la asta te referi, imi place sa vad cum gandesc persoanele din religii diferite si tocmai asta imi da posibilitatea sa vad realitatea. Si iarasi dau de cuvantul ‘secta’ . Cred ca orice ortodox incearca sa jigneasca prin asta, dar de fapt nu face altceva decat sa dea dovada de lipsa de cunoastere. Deci la voi, daca o persoana nu este de religie ortodoxa, atunci apartine unei secte. Spune preotilor vostri ca va invata gresit. Ortodoxismul nu este singura religie, mai sunt si altele, si inca reale ! laughing Pai stai linistit ca nici nu trebuie sa stai la masa cu mine. Vezi, atat de mandri va consideratii voi, ortodocsii incat va credeti pe o treapta superioara, una in care nici nu trebuie sa ii priviti pe ceilalti ca doar voi sunteti sfinti. Luati exemplu de la Domnul Isus ca El a intrat in casa pacatosilor si a stat la masa cu ei, a vorbit cu oamenii de jos si nu a facut diferente. Reveniti-va odata si dati-va seama ca trebuie sa urmati exemplul Lui, ca incep déjà sa va creasca cornitele mandriei. Oricum , pentru mine nu conteaza cum apar in ochii tai, pentru mine este importanta imaginea mea in fata Domnului ; deci poti sa ma numesti in orice fel ( ca vad ca te pricepi la asa ceva), imi e tot una. Cu privire la conceptul ‘Sola Scriptura’, am sa iti aduc dovezi ca Biblia este suficienta, folositoare, adevarata , utila ; ( se pare ca ai sarit de versetele astea cand ai citit Biblia ta) : Apoc 22:18-19 " Mărturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.Şi dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui dela pomul vieţii şi din cetatea sfîntă, scrise în cartea aceasta."- asta denota ca Biblia este suficienta si adevarata. 2 Timotei 3:16, 17: " Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvîrşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună." Biblia este suficienta pentru a materializa scopurile si agenda lui Dumnezeu in viata copiilor Lui si eficienta pentru persoana careia ii vorbeste. Este utila ca sa indrepte pe cei care se lasa indreptati de El, care cauta adevarata intelepciune. Ioan 17:17 afirma: " Sfinţeşte -i prin adevărul Tău: Cuvîntul Tău este adevărul." deci Duvantul sau este adevarul nimic altceva, nici macar traditia !- Biblia este adevarata. Si de unde ma rog stii tu ca nu stau cu tremur si cu frica referitor la mantuirea mea ? Tu ce intelegi prin sintagma asta ? Ca trebuie sa nu dormi noaptea si sa te ingrozesti atunci cand te gandesti la mantuire ? Nu. Daca religia ta te indeamna la asta, am sa iti dau un citat al unui om intelept : « Daca religia ta nu te schimba, atunci schimb-o tu pe ea ! » Frica si cutremur inseamna sa nu iei in ras aspectul mantuirii, sa iei in serios. Treaba cu mantuirea nu consta numai intr-o fraza, este un intreg proces care incepe prin a te pocai. Nu exista mantuire fara cainta, fara marturisirea pacatelor inaintea Domnului, fara sa Il primesti in viata ta ca Domn si Mantuitor si fara dezvoltarea unei adevarate relatii in prezenta Lui ! Cand a fost ultima data cand ai stat in prezenta Domnului si ai ascultat ceea ce El are sa iti spuna ? Teoria nu te ajuta sa te mantuiesti, ci regretul fata de pacatele din trecut, sa le intorci spatele si sa privesti spre ceea ce Domnul iti cere cu adevarat. Eustau cu mainile incrucisate , dar incrucisate in semn de rugaciune, asta ma ajuta sa cresc spiritual si astfel ‘aghiuta al tau’ nu are nicio putere asupra mea. Intelegi gresit conceptul vredniciei fata de mantuirea data de Domnul Isus. Atata timp cat suntem pierduti si nu ne pocaim, nu suntem vrednici sa meritam mantuirea Lui ; dar intoarcerea la El ne invredniceste la aceasta, fara sa avem noi vreun merit, ci jertfa Domnului ne daruieste aceasta vrednicie. Da, Pavel inca nu se vedea mantuit, pentru ca statutul de mantuit il primim atunci cand viata ne paraseste, abia atunci vom primi mantuirea, pana atunci avem promisiunea mantuirii Lui. Da, credinta fara fapte, dar nu se refera la faptele despre care credeti voi ca va vor ajuta sa fiti mantuiti. Se refera la credinta care aduce dovezi, roade. Da, e trist faptul ca ti-am dat atatea versete din care se trage concluzia ca botezul copiilor mici nu este nimic cerut de Dumnezeu. Numai ca preferi sa le ignori, sa nu imi raspunzi nimic referitor la ele, ci sa incerci doar sa dai replici si sa schimbi subiectul . Te anunt ca ceea ce cred eu nu este erezie. Nu este vorba de volumul de informatie, citesc cu placere si ziua si noaptea carti de sute de pagini, dar nu suport sa citesc aberatii ca cele de pe linkul dat de tine. Si care ar fi contraargumentele de care vorbesti ? Am vorbit si cu preoti ortodocsi, le-am pus problema botezului copiilor si cand le-am dat versete si argumente, au fost bucurosi cand au avut ocazia sa se faca nevazuti sau sa schimbe subiectul. Nu, nu asta este impertinenta. Impertinenta este sa adaugi concepte care nu se gasesc in Scriptura, sa te bazezi pe traditie cand doctrina ta nu se bazeaza pe Biblie. Si sa mai si sustii ca detii adevarul suprem iar celelalte sunt erezii. Asta este impertinenta ! Dar voi cand ne numiti 'secte', erezii, si multe altele, cum sunteti ? Nu tot ipocriti ? Nu ca m-ar durea, pentru ca stiu ca eu apartin unei religii, deci este recunoscuta ca religie, dar nu va dati seama cat sunteti de penibili cand sustineti asta ? Nu facem dupa capul nostru nimic, intelegem Biblia fara a adauga si traditia pe care puneti mai mult accent decat pe Biblie. Noi interpretam curat, fara scapari, fara sa inchidem ochii in fata versetelor sau sa rastalmacim cuvinte. Ia Biblia cuvant cu cuvant, cere-I lui Dumnezeu sa te lumineza, uita de traditia ortodoxa si de tot ce spun preotii si atunci ai sa vezi ceea ce vrea sa iti spuna Dumnezeu. Dumnezeu sa te ajute !

79 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Aici este o problema pe care multi nu o inteleg sau nu vor sa o inteleaga. Isus Hristos nu s-a botezat pentru a tine noi sarbatoare ca s-a botezat El, ci ca sa fie un exemplu pentru noi. Cum a facut El, sa facem si noi ca sa implinim ce este scris.
Sa nu uitam de versetul care zice "Cine va crede si se va boteza va fi mantuit" Cum poate un copil de cateva luni sa creada si sa se boteze singur?

| ramona30 a răspuns:

Nu toate lumea isi boteaza copiii. Eu, una am ales sa nu fac botezul la copil si am observat ca sunt din ce in ce mai multi.

| LgMihail a răspuns:

Citeste asta te rog:
http://www.odaiadesus.ro/botez.html

| kamykaze88 explică (pentru LgMihail):

Da-mi versetu in biblie care zice sa botezi copii de mici si atunci am sa fiu de acord nu cu subinteles da-mi exact ce zice ca copilu se baga in apa se boteaza si i se impune religia de mic... nu Docme asteas aer uscat

| LgMihail a răspuns (pentru kamykaze88):

Nu sunt DOGME! E BIBLIC CE E ACOLO!
Citeste, ti-am zis. Atlfel nu avem ce discuta. Altfel iti pot spune:
Dupa logica ta, copii ar trebui sa nu manance, intrucat zice: "Cel ce nu munceste, nici sa nu manance".
Si, intrebarea e in sens invers: Unde scrie clar o varsta prescrisa pentru botez? In schimb zice: "S-au botezat el si casa sa" = nevasta, copii (prunci sau nu) si toate slugile.

| kamykaze88 explică (pentru LgMihail):

Fiecare avem dreptu de a alege da? nu imi explica cu subintelesuri ca asa si eu iti arat cu biblia in fata ca exista extraterestrii si ca exista reincarnare si ca lucifer a scris apocalipsa si alte chestii daca o luam asa

| morningstar a răspuns (pentru LgMihail):

"El si casa sa ", dar orice casa are si copii? Nu avem cum sa stim daca erau si copii in acea casa. Poate era o familie de adulti, nimic nu ne spune ca ar fi fost si copii. Daca chiar Domnul Isus S-a botezat la maturitate, de ce alegeti voi sa botezati la o varsta atat de frageda, cand noi trebuie sa ii urmam exemplul Lui? Biblia spune : 'Cine crede si se boteaza, va fi mantuit; iar cine nu, va fi osandit'. Ce poate sa creada un copil de cateva saptamani?

| LgMihail a răspuns (pentru morningstar):

David zice ca pruncii Il slavesc pe Dumnezeu inca din pancete. Iar Hristos cere ca si conditie de mantuire ca sa devenim precum copiii! De ce, copil fiind, trebuie sa astepti sa cresti, ca apoi sa redevi copil pentru a te boteza? E ilogic. Mai mult porunceste: Lasati copiii sa vina la mine. Cuvantul folosit acolo pentru traducere e de fapt "pruncii"!
Intra te rog pe articolul ala si citeste-l. Nu ai nici un argument real sau nelamurire in fata acelui articol. Oricine il gaseste si nu il citeste nu are cum sa spuna la Judecata: Eu nu am stiut.
http://www.odaiadesus.ro/botez.html

E mai lung dar pentru tine conteaza lungimea sau Hristos?

| kamykaze88 explică (pentru LgMihail):

Ok asta e super tu ai terminat teologia sunt sigur de asta si nici o problema ma bucur ca ai venit la intrebarea mea si ai raspuns iti multumesc dar nu crede ca o religie anume e cea adevarata si botezul e facut pentru alte scopuri e numit si nasterea din nou daca stii asa bine si e doar pentru a arata lumii ca te-ai schimbat plus botezul se face dupa ce simti tu ca Dumnezeu ti-a prezentat calea si spune pe unde sa te duci. Eu sunt politeist asa ca sa te sochez si mai tare dar stiu Biblia relativ bine nu docme sau explicatiile nu stiu carui invatat prea sfintit si prea fericit. Si inca o chestie de ce Dumnezeu e sfant iar conducatorii biserici sint citez "Prea Sifintia Sa; Prea Fericitu'; Prea Maritul" incheiat citatu. Traditiile sunt frumoase dar sunt niste rahaturi niste lucruri care iti intuneca mintea

| LgMihail a răspuns (pentru kamykaze88):

Nu am terminat nici o teologie. Nu vreau sa icnep cu lista surprizelor asa ca tac.
Nu ma socheaza in nici un fel ca esti "politeist". Sa te socheze pe tine ca toate sectele sunt, si mai cu seama aproape toata omenirea. Zeu e si televizorul pentru multi, si drogul si pacatul si mai ales propria lor persoana - atunci cand fiecare se considera infailibil in pareri, talcuiri Biblice, etc.
Daca ai citit articolul acela, ai vazut ca toata explicatia sade in Biblie. NU POTI sa afirmi altceva despre botez daca ai citit articolul. Daca nu ai citit (lucru ce nu pot observa in postul tau anterior) nu am decat sa ma rog de tine sa o faci! laughing
Iti pot raspunde la mai toate intrebarile. Nu stiu daca esti sau nu botezat ortodox (la origini). sunt dispus sa stam de vorba pe mess. Din doua motive:
1. Nu ar avea rost sa facem conversatii aici, lungi, intrucat discutia te priveste pe tine si pe mine.(nu pe altii).
2. In functie de timpul care acum il am, sunt dispus din considerente crestinesti sa stam de vorba. Imi pari destul de rational si...un pic misterios.

Dar am si eu doua conditii.
1. Citeste ce iti dau (nu neaprat in momentul in care iti dau - in functie de timp). Adica, fii un "cautator", nu un "lepadator".
2. Nu fi (dupa cuvantul lui Pavel) un "infierat in cugetul tau". Daca vrei sa cauti, ia in calcul Ortodoxia. Eu incerc sa-ti explic ce stiu si ce mi-a dat Dumnezeu sa stiu.
Ca sa te surpind eu, acum un an eram ateu.

Pace si lumina in suflet si cuget!

| morningstar a răspuns (pentru LgMihail):

Daca David spune ca pruncii Il slavesc pe Dumnezeu inca din pantece, daca vrei sa facem ca ei, inseamna ca trebuie sa Il slavim si noi pe Dumnezeu dintotdeauna, nu sa ne si botezam, nu asta este concluzie din ideea lansata de tine. Conditia de mantuire pe care ai gasit-o tu in Biblie este sa fii ca un copil?! Biblia mea spune ca mantuirea este data celui care crede ca Domnul Isus a murit pentru pacatele sale si care Il primeste ca Mantuitor in viata lui. Intr-o imprejurare, Domnul Isus a spus: "Fiţi, dar, înţelepţi ca şerpii şi fără răutate ca porumbeii''. Atunci ar trebui sa incercam sa traim ca serpii sau ca porumbeii? Nu, pentru ca Domnul Isus a facut referire la intelepciune si la rautate, nu la modul lor de trai. La fel si cu copiii: Domnul Isus S-a referit sa fim ca niste copii in gandire, in inocenta si tot ce inseamna copii. Cum putea sa se refere la botezul unui copil cand pana atunci nici nu se pomenise asa ceva? Cum sa fie ilogic sa astepti sa devii adult ca sa fii botezat? In Biblie este scris clar: Cine crede si se boteaza, va fi mantuit, iar cine nu, va fi osandit. Deci conditia ca sa fii botezat este sa crezi. Ce poate sa creada un copil de cateva saptamani? Incearca sa imi raspunzi la intrebarea asta; Da, lasam copiii sa vina la Domnul Isus, dar ce a facut El cand a luat copiii in brate? I-a binecuvantat doar. nu spune in nicio traducere ca El s-a apucat si i-a botezat pe copii. Eu nu am sa spun la Judecata ca nu am stiut. Pentru ca o sa imi spuna Domnul Isus ca am stiut si am actionat intocmai cum El ne-a spus sa facem. Nu cred ca e cazul sa ma provoci punandu-mi o astfel de intrebare. Eu nu iti cer probe ca sa vad daca pentru tine conteaza Hristos sau altceva; asta imi demonstrez eu mie. Observ ca pe siteul acela sunt multe versete in care se spune ca Domnul este laudat de prunci, etc. Dar NU SPUNE nicaieri ca acei prunci trebuie botezati din acest motiv. Ei Il lauda pe Domnul si punct. Eu cred ca botezul pe care voi il aplicati pruncilor nu este altceva decat o asigurare a constiintei voastre ca daca se intampla ceva rau ( se imbolnaveste sau moare) cu copilul, credeti ca prin botez, el va fi mantuit. Ceea ce este total fals. Spuneti ca voi sunteti biserica infiintata de Domnul Isus, adevarata religie, etc. Dar doctrina voastra nu coincide cu cea lasata de Domnul Isus. Domnul Isus nu a botezat niciodata un copil, nu a lasat nicio porunca sa fie botezati, ucenicii Lui nu au botezat niciodata un copil. Atunci de ce sustineti asta? Bineinteles ca puneti pe prim loc traditia voastra care spune altceva decat Biblia. Va pierdeti in versete, incercati sa rastalmaciti, sa scoateti din context si sa faceti un amestec care da dureri de cap. Incercati sa faceti ceea ce a spus Domnul Isus, nu ceea ce v-ar fi placut sa va spuna.

| LgMihail a răspuns (pentru morningstar):

Http://www.odaiadesus.ro/botez.html

citeste tot.
:D
Vorbim dupa. Sa nu ai impertinenta de a spune ceva inainte de a citii TOT.

Neata'

| morningstar a răspuns (pentru LgMihail):

Serios? Si de cand imi impui tu asa ceva? Impertinenta se cheama modul tau de a discuta. Ar fi mai politicos sa comunicam, linkuri ne putem trimite unul altuia cat dorim. Mi-e cam rau de persoanele care in loc sa scrie parerea lor, dau un link cu ceea ce au gandit ceilalti, si aceea fiind superficial. De citit, am citit, chiar daca nu tot ( ma mir de ce nu ai dat un link cu o scriere si mai lunga, o carte sa zicem). Daca vrei sa discutam, ok, daca nu, mai sunt si altii care stiu sa scrie ceea ce au de spu, nu sa dea linkuri.

| LgMihail a răspuns (pentru morningstar):

Draga mea...CREDINTA E UNA! Pe aia o studiez ca s-o cunosc! Iti dau ce am studiat. Daca volumul de informatie ti se pare mare si obositor, imi pare rau, dar nu vei avea nici o scuza pentru nestiinta ta. Te afunzi intr-o erezie din ce in ce mai mult. Exista CLAR contraargumente cacalau, doar ca fugiti de ele ca dracii de tamaie. Problema voastra.
Nu stau sa discut discutii si sa fac negot cu adevarul. E UNUL! VOI L-ATI IMPARIT INTRE VOI IN 25000 de se secte. Nu e asta impertinenta?

De 2, maxim 3 ori am voie sa discut cu tine. Biblic vorbind acum trebuie sa te consider pagana si eretica si sa nu sed cu tine la masa.
Daca vrei sa cunosti, citeste. Daca nu stii ce si vrei si ajutor suplimentar, putem vorbii. Sa ne aruncam fiecare cu parerea?
Sunteti voi cu adevarat idolatrii! Psalmul 150 (la voi nu stiu care e - probabil 1, nu stiu exact) spune asa (asta e primul indemn-porunca cu care incepe): LAUDATI PE DUMNEZEU INTRU SFINTII LUI, LAUDATI-L INTRU TARIA PUTERII LUI. Sfintii sunt taria puterii Lui, iar in ei isi face El lucrarea. Vii sau "morti", e irelevant. Dumnezeul nostru nu e "Dumnezeul mortilor"! Si El e Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Iacov! Dumnezeul CELOR VII. Intrucat ei, dincolo, tot VII SUNT!

Iar voi ce faceti? Ceea ce acuzati acum cateva secole la Papa: infailibilitatea lui ca om muritor si pacatos. Voi sunteti mai papisti ca si catolicii: fiecare e infailibil. Fiecare da talcuirea care vrea si face dupa capul lui. Auzi "iti e rau de persoanele care nu-si dau cu parerea". Rau de tine inseamna!
Sfantul nu e infailibil! COLECTIVITATEA (Biserica), in UNITATEA EI, AVANDU-L PE HRISTOS CAP, si fiind ORGANIZATA (caci Dumnezeul nostru e Dumnezeu al randuielii, nu al neoranduielii) este INFAILIBILA! Asta e cea mai Biblica invatatura de credinta!

Apostolii cand au discutat in sinod daca sa se taie sau nu imprejur cei care se botezau nu au discutat pe versete biblice. Nimic nu era scris din NT atunci! Iar VT era de "alta parere" - anume, Vechiul Testament poruncea taierea imprejur. Au fost, cum zice Pavel, "destoinici", intrucat "litera ucide, dar duhul face viu". Au fost luminati de Hristos pentru ca au fost cu Hristos, UNITI si tinand PREDANIILE (cele prin scriere si cele prin viu grai). Trei ani, zi si noapte, Pavel a invatat pe ucenici - zice in Biblie. Si catre aceeia de care zice e doar o epistola. La atat se poate rezuma invatatura lui din 3 ani? - parerea ta (ce-i drept, gresita).

Daca te doare de Hristos, nu mai fii ipocrita, atacandu-I Biserica. Daca te doare de tine (daca te pocaiesti), cautat-i cu atentie greselile si CITESTE! Nu te ferii de carti! Nu mananca. Arata-mi te rog unde scrie IN BIBLIE, ca DOAR BIBLIA e folositoare, adevarata, utila, etc. Adica, unde scrie de "SolaScriptura" in Biblie? NICAIERI! Automat solascriptura e doborata de...SolaScriptura (ea insasi nefiind Biblica, dar cerand pentru toate dovezi biblice).

Iscusimea satanei e mare, dar niciodata satana nu va face ceva insesizabil! Greseala si erezia lui este OBSERVABILA!
Matei, cap 7:
22.Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit şi nu în numele Tău am scos demoni şi nu în numele Tău minuni multe am făcut?
23.Şi atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtaţi-vă de la Mine cei ce lucraţi fărădelegea.

"Daca cineva isi intoarce urechea ca sa n-asculte Legea, chiar si rugaciunea lui e o scarba." (Solomon/Proverbe 28, 9 )

Vad ca nu prea stai "cu frica si cu cutremur" lucrandu-ti mantuirea. De fapt Satana e foarte "bland", facandu-va comozi. Daca zici: "Vreau sa ma mantuiesc" te-ai nascut a doua oara si esti mantuit! BRAVO! SI asta inseamna ca te-ai si "pocait". Bine-nteles, formula magica se aplica doar daca parasesti Biserica Primara (Ortodoxa) ducandu-te la secte de 2 lei - pardon, de milioane de dolari. Mai dai si Sfanta Zeciuiala (de ce, ca doar esti mantuit? A stai...sa ai "spor in casa". Repet: DE CE?! Ca doar esti un adevarat "urmator al lui Hristos care te adapi direct de la harul lui Dumnezeu" - n-ai tu nevoie de buna-stare materiala pe pamant, nu? Calugarii nu au - ai drepate, merita condamnati. Si pustnicii la fel? De 3 ori mai mult. De ce? Pentru ca se roaga Maicii Domnului si fac minuni prin asta. Da...sunt niste falsi, ce-i drept). Deci, te-a neutralizat aghiuta. Stai cu mainile incrucisate. Asta-i desavarsire? Bine-nteles ca nu. - probabil sunteti si voi constienti. Asta e cersetorie in adevaratul sens al cuvantului. Cu toate ca toti CERSESC mila la Dumnezeu, unii (putini ce-i drept - majoritatea din cei care apar la grupa asta sunt ortodocsi) incearca sa aiba si fapte si sa fie si "cat-de-cat" vrednici. Atentie! fara sa afirme VREODATA ca au devenit vrednici - asta intamplandu-se cand deja invie morti sau vindeca oameni.

E trist. Ma intreb, de ce zice Petru: "daca dreptul ABIA se mantuieste", de ce zice Pavel: "inca nu ma vad mantuit", "alerg spre tinta", "LUCRATI-va mantuirea cu FRICA si cu CUTREMUR". Si, mai presus de toate de ce zice Iacov: "credinta fara fapte e MOARTA".
Cum poate ceva MORT sa fie suficient pentru mantuire? Nu poate. Dar voi o stiti, nu? Doar cititi Biblia zi-lumina!

Daca la Judecata va vor da grile cu versete Biblice (precum sunt concursurile de pe siteurile voastre) atunci ati lua Raiul cu brio - sau poate nici atunci. Pacat ca mantuirea nu e o olimpiada a teoriei teologice, ci a practicii adevarului revelat in Sfanta Biserica.

ACCENTUEZ: Cand apostolii au decis: FARA TAIERE IMPREJUR LA CEI BOTEZATI nu era NIMIC scris din NT. Prima carte s-a scris la cel putin 20 de ani de la momentul acela. Aflam din Fapte ca deja se practica.

Iar de Liturghia lui Iacov sau a apostolilor nu ziceti nimic? De icoanele din catacombele romane, secolul II nu ziceti nimic? Trist. Este cu adevarat trist.

Asta e parerea mea. Asta e marturisirea mea de credinta.

| kamykaze88 explică (pentru morningstar):

Wow cred ca nu meriti numai o funda. e cel mai inspirat raspuns si ai ales versetele cu atata finete Bravo.

| morningstar a răspuns (pentru LgMihail):

Credinta ta. Eu vad ca ea este aceea de a arunca cu pietre in altii care nu impartasesc aceeasi religie cu tine. Oare cand veti intelege odata versetul care spune sa scoti intai barna din ochiul tau iar apoi sa te ocupi de paiul din ochiul aproapelui ? Daca ar trebui sa iti raspund pe masura, ar trebui sa iti ‘arunc’ in fata atatea lucruri nebiblice ( putin spus) pe care voi le practicati. Te legi de noi ca am fi idolatrii ( de unde ai scos-o si pe asta, numai tu stii ca din acel verset numai asta nu rezulta), ca dam zeciuiala si multe altele. Eu nu am sa fac ca tine, nu am sa iti scriu nimic despre slujba de preotie ( a se citi afacere) pe care o fac preotii vostri, pe ceea ce ei va predica iar in momentele lor sincere recunosc ca nici ei nu cred ceea ce spun, dar trebuie sa va impace cumva atunci cand este o persoana decedata in familie. Nu am sa iti vorbesc de multele injuraturi adresate lui Dumnezeu de catre voi, de faptul ca cele mai multe avorturi se fac in religia voastra, de multele sinucideri, betii, prostitutie ,crime si multe, multe , multe altele. Iar toti cei care practica acestea sunt sfinti ortodocsi, iar la sfarsit preotul are tupeul sa ii mai si numeasca ‘robi ai lui Dumnezeu’, numai ei stiu ai carui dumnezeu. Daca ar trebui sa vorbesc de asta nu as face altceva decat sa ma port copilareste , ceea ce de fapt faci tu. Nu sustin ca noi am fi sfinti, dar este clar si vizibil ca noi incercam si ne luptam zi de zi sa traim o relatie reala cu Domnul si chiar reusim mai bine decat voi. Nu am inteles o chestie: nu ma cunosti, nu stii cine sunt, dar in schimb imi dai sfaturi sa citesc. Probabil ma crezi o liceanca care citeste prima ei carte ; atunci te inseli. Nu imi place sa ma laud cu studiile mele, nu ca nu as avea cu ce ca sa iti dai seama ca sunt in domeniul cartilor, dar prefer sa te rog doar sa lasi tonul tau de aroganta mai moale un pic. Ce vrei sa iti spun ? Ca citesc si zi si noapte, traduc, studiez si scriu si eu la randul meu ? Poate astfel iti vei da seama ca nu e cazul sa imi dai sfaturi dintr-astea, nu poti vorbi de nestiinta. Citesc si carti de teologie, daca la asta te referi, imi place sa vad cum gandesc persoanele din religii diferite si tocmai asta imi da posibilitatea sa vad realitatea. Si iarasi dau de cuvantul ‘secta’ . Cred ca orice ortodox incearca sa jigneasca prin asta, dar de fapt nu face altceva decat sa dea dovada de lipsa de cunoastere. Deci la voi, daca o persoana nu este de religie ortodoxa, atunci apartine unei secte. Spune preotilor vostri ca va invata gresit. Ortodoxismul nu este singura religie, mai sunt si altele, si inca reale ! laughing Pai stai linistit ca nici nu trebuie sa stai la masa cu mine. Vezi, atat de mandri va consideratii voi, ortodocsii incat va credeti pe o treapta superioara, una in care nici nu trebuie sa ii priviti pe ceilalti ca doar voi sunteti sfinti. Luati exemplu de la Domnul Isus ca El a intrat in casa pacatosilor si a stat la masa cu ei, a vorbit cu oamenii de jos si nu a facut diferente. Reveniti-va odata si dati-va seama ca trebuie sa urmati exemplul Lui, ca incep déjà sa va creasca cornitele mandriei. Oricum , pentru mine nu conteaza cum apar in ochii tai, pentru mine este importanta imaginea mea in fata Domnului ; deci poti sa ma numesti in orice fel ( ca vad ca te pricepi la asa ceva), imi e tot una. Cu privire la conceptul ‘Sola Scriptura’, am sa iti aduc dovezi ca Biblia este suficienta, folositoare, adevarata , utila ; ( se pare ca ai sarit de versetele astea cand ai citit Biblia ta) : Apoc 22:18-19 " Mărturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.Şi dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui dela pomul vieţii şi din cetatea sfîntă, scrise în cartea aceasta."- asta denota ca Biblia este suficienta si adevarata. 2 Timotei 3:16, 17: " Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvîrşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună." Biblia este suficienta pentru a materializa scopurile si agenda lui Dumnezeu in viata copiilor Lui si eficienta pentru persoana careia ii vorbeste. Este utila ca sa indrepte pe cei care se lasa indreptati de El, care cauta adevarata intelepciune. Ioan 17:17 afirma: " Sfinţeşte -i prin adevărul Tău: Cuvîntul Tău este adevărul." deci Duvantul sau este adevarul nimic altceva, nici macar traditia !- Biblia este adevarata. Si de unde ma rog stii tu ca nu stau cu tremur si cu frica referitor la mantuirea mea ? Tu ce intelegi prin sintagma asta ? Ca trebuie sa nu dormi noaptea si sa te ingrozesti atunci cand te gandesti la mantuire ? Nu. Daca religia ta te indeamna la asta, am sa iti dau un citat al unui om intelept : « Daca religia ta nu te schimba, atunci schimb-o tu pe ea ! » Frica si cutremur inseamna sa nu iei in ras aspectul mantuirii, sa iei in serios. Treaba cu mantuirea nu consta numai intr-o fraza, este un intreg proces care incepe prin a te pocai. Nu exista mantuire fara cainta, fara marturisirea pacatelor inaintea Domnului, fara sa Il primesti in viata ta ca Domn si Mantuitor si fara dezvoltarea unei adevarate relatii in prezenta Lui ! Cand a fost ultima data cand ai stat in prezenta Domnului si ai ascultat ceea ce El are sa iti spuna ? Teoria nu te ajuta sa te mantuiesti, ci regretul fata de pacatele din trecut, sa le intorci spatele si sa privesti spre ceea ce Domnul iti cere cu adevarat. Eustau cu mainile incrucisate , dar incrucisate in semn de rugaciune, asta ma ajuta sa cresc spiritual si astfel ‘aghiuta al tau’ nu are nicio putere asupra mea. Intelegi gresit conceptul vredniciei fata de mantuirea data de Domnul Isus. Atata timp cat suntem pierduti si nu ne pocaim, nu suntem vrednici sa meritam mantuirea Lui ; dar intoarcerea la El ne invredniceste la aceasta, fara sa avem noi vreun merit, ci jertfa Domnului ne daruieste aceasta vrednicie. Da, Pavel inca nu se vedea mantuit, pentru ca statutul de mantuit il primim atunci cand viata ne paraseste, abia atunci vom primi mantuirea, pana atunci avem promisiunea mantuirii Lui. Da, credinta fara fapte, dar nu se refera la faptele despre care credeti voi ca va vor ajuta sa fiti mantuiti. Se refera la credinta care aduce dovezi, roade. Da, e trist faptul ca ti-am dat atatea versete din care se trage concluzia ca botezul copiilor mici nu este nimic cerut de Dumnezeu. Numai ca preferi sa le ignori, sa nu imi raspunzi nimic referitor la ele, ci sa incerci doar sa dai replici si sa schimbi subiectul . Te anunt ca ceea ce cred eu nu este erezie. Nu este vorba de volumul de informatie, citesc cu placere si ziua si noaptea carti de sute de pagini, dar nu suport sa citesc aberatii ca cele de pe linkul dat de tine. Si care ar fi contraargumentele de care vorbesti ? Am vorbit si cu preoti ortodocsi, le-am pus problema botezului copiilor si cand le-am dat versete si argumente, au fost bucurosi cand au avut ocazia sa se faca nevazuti sau sa schimbe subiectul. Nu, nu asta este impertinenta. Impertinenta este sa adaugi concepte care nu se gasesc in Scriptura, sa te bazezi pe traditie cand doctrina ta nu se bazeaza pe Biblie. Si sa mai si sustii ca detii adevarul suprem iar celelalte sunt erezii. Asta este impertinenta ! Dar voi cand ne numiti 'secte', erezii, si multe altele, cum sunteti ? Nu tot ipocriti ? Nu ca m-ar durea, pentru ca stiu ca eu apartin unei religii, deci este recunoscuta ca religie, dar nu va dati seama cat sunteti de penibili cand sustineti asta ? Nu facem dupa capul nostru nimic, intelegem Biblia fara a adauga si traditia pe care puneti mai mult accent decat pe Biblie. Noi interpretam curat, fara scapari, fara sa inchidem ochii in fata versetelor sau sa rastalmacim cuvinte. Ia Biblia cuvant cu cuvant, cere-I lui Dumnezeu sa te lumineza, uita de traditia ortodoxa si de tot ce spun preotii si atunci ai sa vezi ceea ce vrea sa iti spuna Dumnezeu. Dumnezeu sa te ajute !

| LgMihail a răspuns:

Iti spun, daca nu citesti articolul inseamna ca refuzi sa citesti un raspuns pertinent. As putea da copy-paste la tot articolul ca sa ma fac inteles, dar nu are sens. Citeste si afla.

| morningstar a răspuns:

Thanks pentru fundita. Nu ma asteptam. happy

| kamykaze88 explică (pentru morningstar):

Cel mai frumos raspuns si mai complex. Multumesc

| LgMihail a răspuns (pentru morningstar):

Simplu:
http://www.odaiadesus.ro/culte.html - citeste macar articolul principal, apoi cautat-i secta si studiaza-ti-o.
Si, inca si mai simplu, sintetizat jumatate din acuzele nefondate si un pic juvenile, spusa in duh sectar despre Ortodoxie:
http://www.youtube.com/watch?v=Ap7credRzgQ

Si, daca stii engleza, intelege ASTA:
http://www.youtube.com/watch?v=sAlCze3ZFjA
si ASTA:
http://www.youtube.com/watch?v=9-CJhPlmznA&feature=related
Urmarindu-l pe tipul asta in scrierile lui.
ASTA E STUDIUL ADEVARULUI. Cauta-l, nu sustine cu ardoare o cauza eretica si pieruduta. Foarte clar va loveste, data dupa data, Pavel: "se VOR RIDICA DINTRE VOI", mereu "DINTRE VOI", adica DIN BISERICA, adica in duh schismatic, reformatori care se nazaresc sa "repare", distrugandu-se de fapt pe ei si pe altii. "Ratacind pe altii si rataciti fiind ei insisi".

Duhul grăieşte lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor depărta de credinţă, luând aminte la duhurile cele înşelătoare şi la învăţăturile demonilor, prin făţărnicia unor mincinoşi care sunt înfieraţi în cugetul lor. (1 Tim. 4:1, 2)

Dar nu va temeti caci:
Mulţi se vor lua după învăţăturile lor rătăcite si, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită. Din pofta de avere şi cu cuvinte amăgitoare vă vor momi. Dar osânda lor, de mult pregătită, nu zăboveşte şi pierzarea lor nu dormitează. (2 Pet. 2:1-3)

Si asta ar fi neaprat sa o aflii, ca sa stii ca ce e "nebunie si indracire" in Occident, la noi a venit in piele de oaie, umila si "cucernica": SECTA. Vezi ce-i Ortodoxia din perspectiva din care EU o vad zi de zi:
http://www.youtube.com/watch?v=***jYaLUPpzVc

| LgMihail a răspuns (pentru morningstar):

Primul si Ultimul link s-au scris gresit:
http://youtu.be/Ap7credRzgQ

http://youtu.be/***jYaLUPpzVc

| kamykaze88 explică (pentru LgMihail):

Mihai da-mi versete Biblice nu bloguri si scrieri de la cine stie ce oameni. daca tot vrei sa vorbesti de Dumnezeu si stii atatea da-mi exemple Biblice. Eu sunt prost mai prost ca tine dar ma folosesc de Biblie fa si tu asta

| morningstar a răspuns (pentru LgMihail):

Mi-ai scris "daca ma luminez"; atunci iti mai spun odata ca am primit demult lumina ca sa inteleg Biblia si ceea ce Dumnezeu cere de la noi. Nu ai decat sa crezi tot ce iti trece prin cap, e alegerea ta, eu ti-am raspuns la ceea ce ai scris tu, nu ti-am dat linkuri. Credeam ca stii sa te exprimi intr-o conversatie, nu sa postezi linkuri, nu asa se discuta, expunand ceea ce altii au gandit. Oricum, gandeste-te bine la ceea ce ti-am scris si nu e nevoie sa recunosti public, dar daca studiezi fiind luminat de Duhul lui Dumnezeu, vei vedea adevarul care te va lumina. Domnul cu tine!

| Filip23 a răspuns:

Si daca am fost botezat care e problema? Pot sa tot aleg. Problema e ca nu ma inghesui sa las ce am. Tu pui problema ca si cum toti am vrea sa trecem in masa la secte si nu am putea.

| kamykaze88 explică (pentru Filip23):

Nu problema este ca sunt indoctrinati pana in maduva oaselor de mici si arata cu degetu' oamenii care sunt diferiti... traim intr-o societate de rahat

| Filip23 a răspuns (pentru kamykaze88):

De povestile astea sunt satul pana in gat. Pe mine nu m-a indoctrinat nimeni. Iar de aratat cu degetul, si de nemultumiti, astia sunteti voi, din lipsa de suporteri cotizanti. La noi slujbele se fac fara vaicareli false, "vai de noi ca nu ii putem schimba pe sectari"; voi nu mai puteti de grija ortodocsilor si a catolicilor.

| kamykaze88 explică (pentru Filip23):

Nu mai pot de grija religiilor care au transormat crestinismul in ceea ce ei au urat si resping in paganism. Sa i-ti traiasca TRADITIILE

| Filip23 a răspuns (pentru kamykaze88):

Toate astea sunt problemele noastre (si botezul, si inchinarea la icoane si preotia), nu o sa va intrebe pe voi la Judecata de ele. Voi vedeti ce este in curtea voastra. Pana una alta, mie nu imi este rusine cu apartenenta la ortodoxie; insa toti sectantii sunt foarte rusinosi cand e vorba sa spuna daca-s adventisti sau baptisti sau penticostali. Tu ce esti?

| kamykaze88 explică (pentru Filip23):

Politeist omule cred in multitudine de Divinitati

| Shaoran a răspuns:

In principiu, dupa mintea mea proasta si neinvatata. Iisus a avut parinti lumesti, adica familia lumeasca, evree... si a luat botezul parintilor lui lumesti (Sper sa nu se inteleaga vreo prostie prin "parinti lumesti", ci doar cei care il aveau in grija ca si prunc) la varsta de 8 zile (adica taierea imprejur, botezul neamului sau). Copii din parinti crestini, vor Boteza in numele lui Hristos copilul la 8 maxim 40 de zile de la nastere, in religia lor (asa cum si mantuitorul a binevoit a se boteza intai in traditia evreiasca, asa si noi trebuie sa binevoim sa botezam copilul la aceeas varsta in religia crestina). In plus, asa e scris in vechiul testament. Cat despre "El a ales singur calea"... Citeste toate evangheliile si o sa vezi ca toata lucrarea Sa este de la Tatal din Ceruri precum spune "Nimic nu e de la Mine ci de la Cel ce M-a trimis" Atat judec eu in nevrednicia mea

| kamykaze88 explică (pentru Shaoran):

Bun si atunci cum ramanem cu fetele? In traditia lor erau doar cei de sex masculin. Tairea inprejur este altceva si daca o luam dupa vechiul dc manaci carne de porc? Daca nu respecti cele 10 porunci trebuie sa platesti dupa legea veche nu? cu viata sau sa fii mutilat nu?

| LgMihail a răspuns (pentru kamykaze88):

Nu ai citit. Eu il recitesc acum. E mare, dar e tot Biblic.
http://www.odaiadesus.ro/botez.html
Daca nu il vei citii, inseamna ca nu cauti adevarul ci doar sa te certi si sa te contrazici in stil sectar. Deci nu avem ce discuta. Dupa ce il vei parcurge pe tot, atunci putem discuta.

| LgMihail a răspuns (pentru kamykaze88):

Domnul sa te lumineze. Dupa ce vei citii, LG. mihail pe Y! Messenger sa iti mai dau.

Vrei sa fii cu Hristos? Eu iti spun ca cel mai bine vei face asta in Ortodoxie. Nu iti pretind sub nici o forma sa ma crezi pe cuvant. Dar nu cred ca are rost sa dai cu piciorul cea mai veche Biserica (de 2000 de ani).
Poate ma insel eu, dar sunt sigur ca nu ai citit nici macar 1/10000 din invatatura de credinta (argumentata) a Bisericii Ortodoxe ca sa poti sa-i dai "re****" din start. Adica, sa o renegi cu totul.

Domnul sa-ti dea pace si lumina. Eu am reterminat articolul si m-am zidit duhovniceste din nou, foarte mult. E foarte clar, academico-teologic.

| morningstar a răspuns (pentru Shaoran):

Isus Si-a ales singur calea de a a veni pe pamant si de a muri pentru pacatele noastre. In Biblie scrie ca in Ceruri s-a pus o intrebare ( Cine va merge pe Pamant sa se ofere drept sacrificiu), iar dupa o tacere lunga, Domnul Isus S-a oferit pentru misiunea aceasta. Asta denota ca El nu a fost ales de altcineva, ci S-a oferit singur. Dar Domnul Isus nu a fost botezat atunci cand avea doar cateva saptamani, Biblia spune ca a fost adus la templu pentru a se aduce o jertfa, asa cum se obisnuia, dar nicaieri in Biblie ca El a fost botezat cu aceasta ocazie. Scrie de singurul Sau botez care a avut loc la maturitate.

| Shaoran a răspuns:

Scris este: Cine nu munceste sa nu manance. Copii sa nu mai manance pana nu muncesc.

| Catalinnna a răspuns:

Prin botez se strege pacatul stramosesc, dar asta nu inseamna ca esti privat de libertate. parintii isi cresc copiii in mediul in care ei doresc, iar apoi, copilul alege ce drum urmeaza, cand are o oarecare maturitate. Conteaza bineinteles si educatia ce o primeste de la familie.

| morningstar a răspuns (pentru Catalinnna):

Nu prin botez se sterg pacatele noastre, ci prin pocainta; prin recunoasterea faptului ca Isus a murit pentru noi si ca noi avem nevoie de mantuirea Lui.

| Catalinnna a răspuns (pentru morningstar):

Am specificat clar, "pacatul stramosesc" cel facut de Adam si Eva. Este ilogic sa spui ca prin botez se sterg toate pacatele, din moment ce tu, prunc fiind, nici nu ai apucat sa le faci.
Cu siguranta Iisus a murit pentru noi, nicidecum Isus.

| morningstar a răspuns (pentru Catalinnna):

Pai nici pacatul stramosesc pe care il poarta orice pamantean in urma incalcarii poruncii de catre Adam si Eva, nici acel pacat nu se iarta prin botez. Domnul ISUS iarta orice fel de pacat, pana si cel stramosesc in urma credintei in El, nu printr-o baie rece data unui prunc care habar nu are ce i se intampla.

| Catalinnna a răspuns (pentru morningstar):

Pacatul stramosesc, care il poarte orice suflet ce intra pe aceasta lume, se sterge prin Sfantul Botez, iar apoi prin spovedaniei si cainta, IISUS HRISTOS iarta orice.

| morningstar a răspuns (pentru Catalinnna):

Adica intai te botezi si apoi te caiesti de pacatele tale? E ca si cum ai spune ca intai se face certificatul de nastere unui copil, dupa care se naste si el. Botezul vine in urma credintei in Domnul Isus, chiar Domnul Isus spune aceasta. da-mi te rog versetul in care scrie ca pacatul stramosesc se iarta prin botez dupa care este necesara cainta. Isus Hristos iarta orice, dar este o conditie totusi, cainta mai intai de toate, inclusiv de botez!

| LgMihail a răspuns (pentru Catalinnna):

Las-o. Tu ii zici ca e alb, ea vede negru. Ce vrei?
Nu stie ce-i Biserica cea de 2000 de ani si ce credinta au crestinii, dar vorbeste de Hristos.
Vorbeste de ceva din care NU face parte! Noi ne permitem sa vorbii de ei, intrucat, candva, din noi s-au desprins. (catolicii din ortodocsi, si ei din catolici, apoi unii din altii de s-a ajuns la 25000 de secte).

Sectarilor, mult il suparati pe Hristos. In rugaciunea cea cu lacrimi de sange din gradina Ghetsimani El s-a rugat pentru UNITATEA BISERICII, comparand-o cu unitatea Sfintei Treimi. Amuzant daca voi considerati ca Sfanta Treime are "credinte si opinii diferite". Din cele 25000 de secte protestante si neoprotestante, voi, in unanimitate, le legiferati pe toate. Pe UNA SFANTA SOBORNICEASCA SI APOSTOLEASCA BISERICA - CEA ORTODOXA - O LASATI DE IZBELISTE.

Rusine! Mult Il suparati pe Hristos, sectarilor.

Iar tu, revenind la tine (catalinnna), daca vrei sa stam de vorba (vazand ca "misti" cate ceva bun, ceea ce ma bucura foarte mult): LG. mihail pe messenger. Trimite-mi un PM cu confirmarea si raspunsul - oricare ar fi ele.

Doamne-ajuta!

| Catalinnna a răspuns (pentru morningstar):

Te botezi sa te lepezi de pacatul stramosesc! iar in cursul vietii, prin spovedanie curata si cainta, te lepezi si de celelalte pacate pe care le-ai facut intre timp! Pedeapsa pe care au primit-o Adam si Eva, o primim in continuare si noi (femeia durerile la nastere, iar pentru barbat munca pamantului cu sudoarea fruntii), este evident ca primim si pacatul de la ei! Acest pacat se sterge prin Sfanta Taina a Botezului, lasa sufletul lipsit de pacat, pentru ca acesta sa aleaga singur ce vrea sa faca si cui vrea sa urmeze.
Ia aminte, este foarte clar :
"Adevarat, adevarat zic tie, de nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea sa intre intru Imparatia lui Dumnezeu" (Ioan 3, 5)

| kamykaze88 explică (pentru LgMihail):

Nenea nu vreau sa fiu Gica Contra da -mi place tongue deci cine este biserica veche de 2000 de ani? Si inca nu mi-ai raspuns la toate intrebarile nenea Mihai. si nu ma face sectar ca-s politeist o religie mai veche de 2000 de ani laughing Just joking

| morningstar a răspuns (pentru Catalinnna):

Sa inteleg ca ignori versetul dat de mine, si anume acesta: "Cine crede si se va boteza, va fi mantuit, dar cine nu va crede, va fi osandit". Care este conditia pentru a lua botezul despre care se scrie in Biblie? Credinta, e atat de logic: intai credinta, apoi botezul, asa cum scrie si in versetul dat de mine. Iar in urma credintei vine si botezul din apa si din Duh fara de care nu se poate intra in Imparatia lui Dumnezeu. In Faptele Apostolilor, Petru spunea :"Pocaiti-va si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre" Care este ordinea atunci? Intai pocainta, apoi botezul. Nu scrie "botezati-va si fiecare dintre voi sa se pocaiasca", ci invers, "Pocaiti-va ( mai intai) si fiecare ...sa fie botezat ( apoi). In Faptele Apostolilor 8:12 scrie : "Dar când au crezut pe Filip, care propovăduia Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu şi a Numelui lui Isus Hristos, au fost botezaţi, atât bărbaţi cât şi femei" Cand au fost botezati? Cand au crezut pe Filip care le vestea Evanghelia. Care este ordinea? Credinta, apoi botezul. Pavel la randul sau a fost botezat in urma credintei lui. Si sunt multe alte versete din care rezulta si se vede atat de clar care este ordinea si conditia pentru a fi botezat. Pacatele se sterg in urma pocaintei, iar botezul vine apoi ca legamant.

| Catalinnna a răspuns (pentru morningstar):

Esti pe langa drum. oricum wave

| morningstar a răspuns (pentru LgMihail):

Cum poti spune ca voi sunteti biserica din care toate celelalte s-au desprins cand doctrina voastra nu coincide DELOC cu doctrina apostolilor? Voi ati adaugat traditia peste religie si ati crezut ca ati facut o treaba buna. va inselati singuri. Eu cred ca tu nu stii cum sa te aperi altfel decat numind cei care nu sunt in religia ta 'sectari'. Numeste-i in toate felurile, doar tu dai lipsa de cunostinta; ca tu ii numesti astfel sau nu, ei tot oameni religiosi vor fi, deci persoane care apartin unei religii, nu unei secte. Dar ce sa iti expicam tie ca e greu sa intelegi. Eu cred ca mai degraba pe tine te suparam, ca pe Hristos nu il suparam, il superi tu ca numesti astfel copiii Lui.

| morningstar a răspuns (pentru Catalinnna):

laughing Argumenteaza, ca de catalogat pot sa fac si eu si nu e greu. Eu sunt bine asa, stai linistita, vad realitatea biblica si o inteleg in lumina data de Dumnezeu.

| LgMihail a răspuns (pentru morningstar):

Istoria te bate. Teologia te bate. In 30 de minute ti se poate arata ca si Scripturile te bat.
Apostolii aveau icoane. Dovada ca ucenicii lor le pictau in catacombele romane, la inceputul sec 2. Dovezi arheologice? Avem.

Biserica asta "eretica" v-a facut voua Biblia, iar voi urmati o progenitura teologica - Luther - care catalogheaza dupa cum vrea epistolele: "Epistola lui Iacov e una de paie si merita arungata in Elba".

Nu ai idee in ce rapa va afundati. Am incheiat orice aveam de spus:

Amatorilor ortodocsi care tin prelegeri cu muraii (sectarii), aveti in vedere ca urmeaza postul Pastelui si ne aflam in Triod - smeriti-va si nu va faceti ispite cu toti purtatorii de draci.

Doamne-ajuta! Pace si lumina!

| Catalinnna a răspuns (pentru morningstar):

Dumnezeu sa iti lumineze mintea, cat mai devreme, sa iti dai seama cat gresesti!
preiau vorbele lui LgMihail si iti spun:
"De 2, maxim 3 ori am voie sa discut cu tine. Biblic vorbind acum trebuie sa te consider pagana si eretica si sa nu sed cu tine la masa."

| morningstar a răspuns (pentru Catalinnna):

Dar cine va impune fratilor sa vorbiti doar de 2 sau de 3 ori? Asta chiar ma amuza. Rescriu si eu atunci ce i-am scris si lui: Domnul Isus a putut sta cu orice pacatos la masa, El, care reprezinta sfintenia, dar voi nu aveti cum, ca doar voi sunteti sfinti ortodocsi laughing Lasati mandria la o parte ca nu sunteti superiori nimanui ca religie. Am mintea luminata, multumesc lui Dumnezeu. O seara buna!

| morningstar a răspuns (pentru LgMihail):

Nu stiu unde vrei sa ajungi tu, poate ca nici nu ma intereseaza. Daca tu imi arati in Biblie ca apostolii aveau icoane, atunci iti dau dreptate. Pana atunci, totul este doar un zero! Pai tu numai acum te gandesti ca trebuie sa traiesti frumos? Numai cand se apropie postul Pastelui?

| kamykaze88 explică (pentru morningstar):

Irina nu pot sa-ti mai dau o funda

| morningstar a răspuns (pentru kamykaze88):

Vrei sa incetez atunci? Ok, discutam doar, nu fac anume ca sa atrag atentia. o seara faina!

| kamykaze88 explică (pentru morningstar):

Eu te apreciam

| morningstar a răspuns (pentru kamykaze88):

Am gresit ca am continuat sa scriu? Ok, scuze, e postarea ta si nu m-am gandit ca te-ar deranja.

| kamykaze88 explică (pentru morningstar):

Nu ma deranjeaza chiar te apreciez pentru ca nu ai docme si te folosesti de Biblie si daca as putea ti-as mai da inca 10 funde

| morningstar a răspuns (pentru kamykaze88):

Multumesc. happy E ca si cum mi le-ai si dat.

| LgMihail a răspuns (pentru morningstar):

Ce dume aveti...
FATOOOO! BISERICA asta inchinatoare la "idoli" v-a facut voua canonul Bibliei. Tu ce nu pricepi? Esti slaba de minte?
Putea alege cartile apocrife care legiferau TOATA traditia tinuta atunci, cu cateva veacuri inainte si tinuta si acum. Au ales cele pe care le-au stiut corecte si care COMPLETAU Traditia, tinandu-se seama de ea.
APOSTOLII AU FACUT LA FEL!
Ce Dumnezeului de Biblie vrei? Iti bati joc de ea in ultimul hal! Divinizezi o carte! Scoti oamenii vii cu viata sfanta din perspectiva ta si iti dai mereu in cap cu o carte! "Litera UCIDE, dar duhul face viu"!

BISERICA este pururi PESTE Biblie. Biblia e o carte insuflata de Duhul Sfanta TOCMAI pentru ca e o carte scrisa DE BISERICA. Biserica, ce a inceput cu apostolii si se continua, IN DUH NESCHISMATIC, si astazi in Ortodoxie.
Iti repet, esti grea de cap?
Tu cred ca esti cea fara credinta aici! Ai vaga impresie ca Apostolii, Dumnezeu si toti cei care figureaza prin Biblie au trait undeva...demuuult, intr-un univers paralel fara sa ia contact direct cu istoria. Ei bine au luat. IN CATACOMBELE ROMANE SUNT ICOANE PICTATE PE TOTI PERETII IN SECOLUL 2!
Predania vine de la apostoli. Luca e cel care a pictat prima icoana - recunoscut astfel de Traditie. Daca au fost si altii, nu avem date. Sunteti rupti de Biserica. Ortodoxia nu o sa ai cum s-o intelegi pana nu o practici. E ceva care nu iti vorbeste de Rai zi-lumina. E ceva care nu iti vorbeste deloc. E ceva PRIN care Il traiesti pe Hristos in fiece clipa. Nu cum aveti voi impresia: "E in inima mea...e acolo, cred in El. El a murit pentru mine..." Pentru ca nu intelegeti ceea ce spuneti asta va transforma in blasfemiatori!
Hristos a trait cum a trait si a murit pentru tine ca SI TU sa faci la fel pentru El, impreuna cu El! El nu zice NICAIERI: "Leneviti, eu am biruit lumea (pentru voi)", ci indeamna cu cuvant aproape poruncitor: "INDRAZNITI, eu am biruit lumea!"

Dar astea nu se fac fara Biserica.

Uite blogul meu:
www.sensism.wordpress.com
cauta ce-ti trebuie. Daca nici ce scrie acolo nu intelegi - Domnul Dumnezeu cu mila.
Unde sunt "infierati in cugetele lor" - precum zice Pavel despre voi - dimpreuna cu mandria, rea-vointa si inraurirea diavoleasca, eu, un biet pacatos sunt neputincios.

Reflecta la astea: Nu stii ce e Ortodoxia nici pe cincime, dar o combati! Pastorii vostrii sunt niste teologie de mana a 13-a. 2000 de ani de practica ascetica si de viata sfanta + scriere a unor Sfinti pentru voi nu inseamna nimic? Bun. Atunci faceti voi Biserica, dar aflati ca nu pentru progenitura voastra de adunatura (adunare = Biserica - asta nu reprezentati sub nici o forma) a murit Hristos.

Marturisesc Adevarul, pentru ca Adevarul m-a eliberat si m-a facut viu! AMIN!

| morningstar a răspuns (pentru LgMihail):

Nu stiu daca ai citit mai sus ca eu am incheiat orice discutie- cel intelept cedeaza primul. Iti doresc numai bine!

| LgMihail a răspuns (pentru morningstar):

Eu nu sunt intelept! Eu nu am mandria asta. Sunt prost, neinvatat, neinitiati, nepracticant, pacatos mai mult ca toti pacatosii, curvar, mincinos, betiv, fumator, drogat, lenes, vorbind vorbe spurcate si slujind cu faptele pururi diavolului. E bine? Ti-ai facut o imagine completa?
Dar nu sunt eretic!
Asa ca daca ai venit sa te trantesti cu ortodocsii si sa-L propovaduiesti pe "pseudo-hristos", cel caruia te inchini pretinzand ca te inchini lui Hristos, Fiul lui Dumnezeu, atunci ai o problema cu mine - si nu incheiem nimic aici.

Arsenie Boca ne-a zis: "nu dati cu batul in stupul viespilor!" Nu am ascultat si imi asum. Ma rog lui Dumnezeu sa imi fie in ajutor! Dar daca tot m-ai piscat o data, de doua ori, daca tot m-ai umplut de piscaturi, doar nu voi renunta acum, nu?

Stai in erezia ta. Vizionare placuta:

http://www.youtube.com/......ttp?/watch
- fa cunostiinta cu cel ce va decima sectele.

| morningstar a răspuns (pentru LgMihail):

Cine ma ajuta sa scap de LgMihail? laughing)

| kamykaze88 explică (pentru LgMihail):

Deci sa fim asa intelesi Copilu' tu esti ca Apostolul Pavel inainte sa cunoasca adevarul lui Iisus. Intelegi? daca nu citeste in Biblie si lasa incolo teori docme si vorbele altora citeste tu sa te convingi

| LgMihail a răspuns (pentru morningstar):

Ti cele 10 porunci?

| morningstar a răspuns (pentru LgMihail):

Problema ta?

| LgMihail a răspuns (pentru morningstar):

Nu. Problema ta. Eu afirm cu mana tare ca prezenta la o secta reprezinta incalcarea tuturor poruncilor din Decalog.
Vrei argumente?
Iti deschid perspectiva asupra catorva:
Prima porunca: Sa nu iti faci alti dumnezei. A cinstii sfinti este biblic, vechi-testamental, dar si nou testamental: "pe acestia sa ii aveti intru cinste". In schimb infailibilitatea este un atribut divin - Dumnezeu decizand pururi ce este bun si ce este rau si detinand cunoasterea. El este Capul - cel ce are, deci, cunoasterea. In ortodoxie sfantul nu e infailibil nici pe departe. In Ortodoxie, Biserica, prin sobornicitatea ei, in comuninunea DINTRE sfinti este infailibila. De ce? Pentru ca Hristos - Capul - va da cunoasterea Trupului Sau, care este Biserica. Nu spune nicaieri ca ii va da cunoasterea Trupului Sau care este...cineva anume (mereu cate cineva). Acelas Duh Sfant care va lumineaza, totusi 25000 de secte cu doctrine complet diferite - Duhul Sfant s-a jucat cu voi, sau ce? Daca da, afla ca nu e chiar Duhul Sfant. E si el un duh;)), dar nu tocmai sfant.
Sa aruncam insa o privire la protestanti. Ce face zeul-protestant, Martin Luther? Schimba oridinea cartilor in Biblie dupa cum i se par lui mai inspirate, ajungand sa zica despre Epistola lui Iacov ca este "o epistola de paie, buna de aruncat in Elba"! - mare teolog. Aceeasi predanie draceasca o tin si "ucenicii" lui. Toti talcuiesc dupa capul lor, toti sunt infailibili in sectele lor. Iar daca infailibiltatea lor este pusa in primejdie, au toti libertatea sa-si faca biserica, sa adune membrii in invatatura cea noua.

Ei pretind ca i se inchina lui Dumnezeu - bun, Lui ii sunt adresate cantecele lautaresti la acordeon, in cinstea Lui un pastor zerzec topaie energic pe o scena lunga ("in duh apostolic"), in cinstea Lui isi misca oamenii mainile in sincron ca la gradinita, altii se tavalesc si zbiara, altii dau din cap ca la Hard-Rock, etc. In schimb porunca nu zice: "Sa Ma ai drept Dumnezeu", ci zice "Doar pe Mine sa ma ai drept Dumnezeu". Cinstirea sfintilor, a Maicii Domnului, cultul icoanelor, cultul ingerilor, etc. nu reprezinta adaugarea de dumnezei, ci reprezinta cinstirea unor sfinti - oameni cu viata sfanta, propusi de Hristos drept modele. In schimb "rasfatarea" continua a ego-ului, a propriei persoane pe care o zeifica unii - facand-o infailibila - este o idolatrie. Aveti 2 zei, bun. Dar tot incalcati porunca. Daca adaugam idolatria fata de atatea lucruri lumesti vom devenii si un pic ipocriti. Dar prezenta celor 2 zei e suficienta pentru a arata ca apartenenta la o secta duce la incalcarea primei porunci din decalog.

Deci, vrei sa le vezi si pe restul? Mai sunt doar 9 incalcari. Crezi ca cei ce le incalca imbratiseaza Raiul. Uite una frumoasa: "Sa nu furi!" - Ne-ati furat BIBLIA!
Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert?
De asta ce zici (am auzit-o cantata si in adunari):
http://www.youtube.com/watch?v=RuPdSinzEn0
Frumos? Evreii tineau cultul numelui lui Dumnezeu. Adica, era interzis sa ii pronunti numele in discutii/medii nereligioase - sa arunci cu "Dumnezeu" in stanga si-n dreapta. Manele? Tare.

Sa nu dai marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau? Prindeti ca niste caini pe strada pe ortodocsii neinvatati si nepracticanti si le impuiati capul cu toate prostiile si minciunile despre Ortodoxie - cand voi, repet, nu cunoasteti din ea nici o cincime!

Sa nu faci desfranare? Pastori homosexuali? Adventistii care sustin "drepturile omului" si nu vor sa participe la marsuri pro-familie, anti-homosexuali, pe motiv ca si ei "au drepturi"? Pastori femei-lesbience? Oooo DA!
Problema e urmatoarea! Da, sunt convins ca si in ortodoxie exista oameni care fac asa ceva - din randurile clericilor. In schimb noi nu vorbim aici de ortodocsi vs protestanti, ci de Ortodoxie vs. protestantism. La voi e, cum s-ar spune, "legal" - in foarte multe adunaturi de-ale voastre. Vrei dovezi? O sa te suprinda;))
Una mai aduc in vedere. Celelalte le las "facultative".
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.
Poftiti mantuirea, aia poftiti. Si ca sa fie mascarada si mai frumoasa, "Singura Credinta" vine in intampinare. A spune: "Doamne vreau in Rai, please!" te mantuieste definitiv. A te nevoii in pustie o viata intreaga te duce in iad, pe motiv ca, inchinandu-te Maicii Domnului si facand si minuni e "nebiblic". De parca stiti voi ce-i Biblia...

| morningstar a răspuns (pentru LgMihail):

Uite ce e, poti sa imi scrii cat vrei ca eu nici nu mai citesc. De fapt nici nu am mai citit ultimele tale postari. Imi place sa discut cu cei care stiu sa vorbeasca civilizat si care stiu sa respecte interlocutorul. Iti spun pentru ultima data ca am incheiat sibiectul. Te las cu bine!

| LgMihail a răspuns (pentru morningstar):

Cand i-am scris o minune traita de mine unei sataniste nu a vazut ce scriam, cu toate ca i-am scris de 3 ori! laughing

Same feeling?

| kamykaze88 explică (pentru LgMihail):

Mai copilu nu stiu cum sa spun dar... Invata Biblia nu doctrine ca ma scoti deja din pepeni daca tot vrei sa aduci argumente hai cu Biblia "Crestinule". te faci ca stii dar esti un incuiat si un obsedat de doctrine si traditii tu nici macar nu ai deschis Biblia mai mult de 5 min asa ca lasa smecheriile si inteligenta pentru cei "invatati" preotii tai care stiu Biblia si nu o respecta asta nu e erezie?

| LgMihail a răspuns (pentru kamykaze88):

Spui prostii colosale. Nu o sa incep sa-ti scriu tie articole aici:
www.sensism.wordpress.com - Blogul meu. Argumente doar din Biblie. Pace si prosperitate. Nu stiu, sincer, care nu a deschis Biblia. Iti arat, daca vrei, si traducerea imbecila si incompleta (sau complet gresita ) a lui Cornilescu? Ca sa vezi atunci cine a degradat in duh eretic Sfanta Scriptura.

| Alex a răspuns:

Islam spune ca nu a fost botezat.

| hereo a răspuns:

Corect asa ar fi. Sa nu fie obligati copiii sa se boteze, ci cand sunt mari sa o faca singuri.Copiii cand sunt mici e bine doar sa se roage pentru ei,sa fie incredintati in mana lui Dumnezeu,atat. Dar stai linistit ca botezul la bebelusi oricum nu se ia in considerare, ca vorbeste nasa pentru el si se leapada ea de satana rolling on the floor ce sa faci, daca multe din obiceiurile si traditiile ortodoxe sunt preluate de la pagani asta e! Studiaza istoria si vei vedea.

| Acier a răspuns:

Cred ca asa e religia noastra, nu stiu daca e bine sau e rau, dar asa am fost invatati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt nimeni nu stie ca e botezul e o traditie intelegi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform Sfintei Scripturi botezul nu se administreaza copiilor mici ci doar celor care sunt in masura sa creada si sa marturiseasca cu gura lor credinta in Dumnezeu! In Scriptura nu este amintit nici un botez administrat copiilor mici! Botezul la copiii mici nu a fost de la inceput ci a fost introdus destul de tarziu in biserica ortodoxa spunandu-se ca copiii mici care mor nebotezati ajung in Iad; idee care nu are nici un fundament scriptural deci este nefondata si nu trebuie acceptata pentru ca asa face toata lumea! Spiritul de turma!

| Esperança a răspuns (pentru anonim_4396):

Cata dreptate ai! Asa e. Credinta in Isus Hristos trebuie marturisita de gura celui care vrea sa se boteze, de aceea credinta este personala si fiecare va raspunde pentru faptele sale, el personal nimeni nu va raspunde pentru el!
Dumnezeu sa ne dea intelepciune sa intelegem Scriptura si sa vorbim din ea nu din link-uri de pe net!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Esperança):

Drept ai vorbit! Eu nu vorbesc despre Dumnezeu din link-uri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unul din sfaturile Domnului este acesta,sa-ti cinstesti parintii si sa-i asculti,ca sa traiesti bine si multi ani pe pamant. daca ei au hotarat asa,se cade sa accept hotararea lor,iar cand voi fi matur,nu ma deranjeaza botezul respectiv,care e problema? ca sa nu mor prost, m-am informat asupra botezului, si am vazut ca nu e nici o problema cu el.tu stii? despre botezul intru iertarea pacatelor? despre botezul lacrimilor ce stii? dar despre taierea imprejur a inimii? ce sa vorbesc cu tine? dupa asa o postare? dar despre CALE? Iisus insusi este o CALE.tu nu vezi ca esti paralel?

| Anonnnnimus a răspuns:

Dumnezeu a venit pe lume sa ne arate calea, s-a botezat ca un exemplu pentru noi.S-o luam altcumva, daca ar muri un copil de 3 ani nebotezat ce s-ar intampla? Ar cui ar fi vina?

| paulyna101 a răspuns:

Nu,nu a ales El singur calea. el a facut tot ce i-a zis Dumnezeu pentru ca il iubeste si pentru ca El ne-a creat iar daca tu nu il iubesti pe Dumnezeu nu mai pune astfel de intrebari ca te faci de rusine si lumea o sa te considere pagan...