| Lory37 a întrebat:

Dacă nu este activ herpesul genital, se poate transmite prin menstruație? Dacă exista un contact sexual

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Virusul herpes simplex II (HSV-II) care provoaca herpesul genital poate fi transmis unui partener de sex numai in cazul in care exista o leziune/rana inca ''activa'' care inca supureaza, care nu a facut ''coaja''. Sanatate!

| Floridori a răspuns:

Cel mai probabil @corbulalbrosu nu va fi de acord si cu toate ca il apreciez foarte mult voi spune ca HSV-2 se poate transmite in orice moment, indiferent de perioada ciclului menstrual, chiar si in lipsa veziculelor.
De fapt, multe persoane nu stiu ca sunt infectate deoarece inca nu au avut simptome si transmit virusul mai departe.
Pentru a nu transmite partenerului acest virus, va trebui sa mergi la medic si sa iei tratament cu antivirale orale.

In schimb HSV-1, tulpina care cauzeaza herpesul oral, poate fi transmisa numai atunci cand exista simptome si vezicule la nivelul pielii.