| Nextone a întrebat:

Herpesul genital se poate transimite si de la mama la fat(copil)? sau doar prin contact sexual? Cum se poate afla daca s-a transimis de la mama sau prin contact sexual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Herpesul genital poate fi transmis nou nascutului la nastere, la trecerea prin canalul pelvian, de la mama care are infectie activa.

| mymed a răspuns:

Da, se poate transmite la nastere
http://www.mymed.ro/herpesul-genital.html

| TeoooStefan a răspuns:

Virusul nu poate trece de bariera placentara dar exista riscul transmiterii infectiei la nastere, de la mama infectata la fat, in momentul trecerii prin filera vaginala, prin contactul cu leziunile aflate in zona genitala.