| Nextone a întrebat:

Herpesul genital se poate transimite si de la mama la fat(copil)? sau doar prin contact sexual? Cum se poate afla daca s-a transimis de la mama sau prin contact sexual?

Răspuns Câştigător
| AlexandruAnst a răspuns:

Da. Daca mama este purtatoare si copilul va avea de suferit. Herpesul genital poate fi transmis nou nascutului la nastere, la trecerea prin canalul pelvian, de la mama care are infectie activa. Deci daca s-a transmis de la mama e din nastere... Sper ca te-am ajutat