| Iliescu_NicoLeta_1998 a întrebat:

Daca nu mai am cm de câteva luni pot rămâne însărcinată?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in ultimele mai multe luni nu s-a produs menstruatia si pe baza testelor de sarcina a reiesit ca nu exista o sarcina instalata in uter, reiese ca de fapt este vorba de o dereglare hormonala, care este MAJORA si din acest motiv nu se poate anticipa care va fi lungimea acestui ciclu menstrual. Bineinteles ca exista si o oarecare atat posibilitate cat si probabilitate dar destul de mica, de a ramane insarcinata in cazul in care vei intretine in viitor sex neprotejat finalizat cu ejacularea spermei in vagin. Insa in cazul tau este vorba in mod sigur de existenta unor afectiuni destul de grave atat ale aparatului tau reproducator cat si la nivelul glandelor endocrine care fiind mai mult sau mai putin afectate, nu produc la timp si in cantitatile necesare hormonii feminini necesari bunei functionari a organismului tau. Devine strict necesara chiar obligatorie efectuarea unor investigatii endocrinlogice de specialitate. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Daca ai facut un test de sarcina si nu esti insarcinata trebuie sa mergi la medic nu e ok sa nu mai ai menstruatie ca nu cred ca se pune problema de menopauza. Poti ramane insarcinata orcand si oricum daca nu te pritejezi

| nutrbnume a răspuns:

Da