| anonim_4396 a întrebat:

Dacă o femeie îndrăgostită de un bărbat căsătorit pe care îl vede zilnic, (fără ca el să știe de sentimentele ei pentru el) și în ascuns plânge/suferă că nu-l poate avea și e geloasă pe soția lui, înseamnă că deja e iubire adevărată, o iubire care e neîmpărtășită?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Sorry, n-o să-ți placă răspunsul meu.
Nu.
E vorba doar de infantilism sentimental.
O femeie matură, normală, nu se poate îndrăgosti de Brad Pitt, de exemplu, să rămână fără control, să plângă, să sufere și să fie geloasă.

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu e iubire adevarata, e pofta pentru sotul alteia, plus neincredere in sine si lipsa de stima de sine.

| RoCkKiD a răspuns:

Eu iti urmaresc intrebarile doar pentru ca am impresia ca la un moment dat o sa vad o crima la stiri si vreau sa pot sa ma laud ca stiam ca o sa se intample dinainte.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu. E o problema psihica.
Iubirea adevarata nu e aia in care unul plange, iar celalalt doarme si face copii cu altcineva.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu e iubire. Dacă existența acelei soții nu e un turn off imens pentru ea, putem spune că e o obsesie.

| Emma30555 a răspuns:

Nu este iubire, iubirea adevarata este cand ambii traiesc o poveste, si are o baza, in cazul fetei, este indragostita de o imagine, ea nu a trait nimic cu el, este indragostita de imaginea pe care i o transmite el. Este exact cum a mai dat cineva exemplu, sa te indragostesti de un actor sau un cantaret, este ceva adolescentin cand iubim ideea de iubire.

| CleanHeart a răspuns:

Femeia aia trebuie sa isi stearga sentimentele si sa nu uite de karma, unde vezi o relatie sau o casatorie nu te bagi si punct ca om demn ce esti.

| Irinel15123532 a răspuns:

Exista o linie subtire intre iubire si iluzie, iubirea nu iti afecteaza doar inima, iti poate distruge mintea. Ceea ce ai mentionat aici nu este iubire, este obsesie, este iluzie. Este vorba de o denaturare a realitatii, acel barbat este casatorit, nu poti sa il ai pentru ca este deja luat. Dumnezeu a construit casatoria, si nu doreste sa fie stricata, daca intervii in casaatoria lui, esti impotriva voii Lui Dumnezeu. Ar fi bine sa schimbi locul unde intalnesti acest barbat, daca este vorba de un job. Pentru ca poti aduce doar durere, in viata acelui barbat si a familiei lui.

| Willis a răspuns:

Nu.
Aia nu este iubire.
Doar cel mult o simpatie mai profundă...
Ce atâta iubire din partea, doar a unei persoane, iar cealaltă habar nu are...
Trăiește cam virtual.
Pierdere de timp aiurea.
Ori trece la acțiune, ori se reorientează...

| Pikasso a răspuns:

Perioada fertila joaca feste