| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa va povestesc o intamplare, iar la sfarsit v-as ruga sa imi spuneti cum o incadrati psihologic. Nu pe mine sa ma incadrati psihologic ci persoana despre care am sa va povestesc.

In urma cu o luna jumate am cunoscut o fata la mine la facultate. Am facut schimb de conturile de Facebook apoi am inceput sa vorbim pe Messenger. Fata are 21 de ani, eu 26 ani. O fata placuta si chiar imi facea placere sa vorbesc cu ea vrand sa o cunosc mai bine. Ne-am mai intalnit ocazional si in oras impreuna cu alti prieteni de ai ei si ai mei si am mai schimbat o vorba si fata in fata.

La inceput,pe messenger, am vorbit mai mult despre facultate si ma cauta mai mult numai cand era interesata sa afle la ce ore se tin anumite cursuri pentru ca erau zile chiar si saptamani cand fata nu prea dadea pe la cursuri motivand ca "ba nu are chef", "ba o doare colo-colo".

Apoi,incet-incet, am inceput sa ne apropiem unul de celalalt si am inceput sa vorbim lucruri mai personale chiar si despre iubire. Mereu imi spunea ca ea este trista,ca simte ca moare,ca sufera,ca iubeste un barbat "imposibil" si ca ar face orice ca sa fie impreuna cu el. La inceput nu vroia sa imi spuna,dar cu timpul, castigandu-mi increderea, mi-a spus niste lucruri cu care nu am fost si nu am sa fiu de acord niciodata.

Mi-a spus ca este indragostita de un barbat,un profesor de la noi din facultate,un barbat casatorit si cu familie acasa. La inceput am spus "bun",am inteles problema si am crezut ca la ea este ceva trecator si ca poate va uita. I-am spus si eu ca acest lucru chiar este imposibil,ca un barbat cu o carieara de succes nu isi va face de lucru cu "eleve lui". Tin sa va spun ca il stiu si eu pe acest profesor,un barbat prezentabil care isi iubeste sotia si copiii pentru ca nu odata i-am vazut prin oras impreuna.

Zilele treceau,iar subiectul nostru nu mai era scoala. Subiectul de discutie devenise profesorul dupa care ea era ( si este ) innebunita. De multe ori chiar ma intreba daca l-am mai vazut pe profesor,ma intreba "cum mai arata" si ce mai zice. Si cu timpul am aflat ca motivul pentru care nu mai dadea pe la cursuri era si este acest profesor pe care zicea ca nu poate sa il mai vada,ca este innebunita si ca nu poate sa suporte ca el este casatorit. Intr-o zi mi-a spus ca daca ar fi avut tupeul unei fete rebele,profesorul era de mult al ei. Cat despre fata, tot ea mi-a spus ca pana la aceasta varsta nu a mai avut parte de nicio relatie. Cand am intrebat ca de ce si cum se face ca o fata frumoasa ca ea sa nu gaseasca pe nimeni,mi-a spus ca niciodata nu a simtit cum simte pentru acest profesor.

Sincer,niciodata nu am fost de acord cu ea si mereu am incercat sa ii scot din cap aceste lucruri,sa o fac sa uite,i-am spus ca nu este bine,ca sunt atatia barbati in Romania si numai,in toata lumea. Dar ea ca nu vrea pe nimeni decat profesorul. Alta problema : ea este indragostita,dar el ( profesorul ) nu stie acest lucru si de multe ori cand ne mai intalneam in oras am vazut cum se uita la pozele profesorului pe profilul lui de Facebook. De multe ori stateam langa ea si imi arata poze cu el spunandu-mi "uite ce frumos este",ca ar vrea sa fie cu el dar nu este crestineste si normal sa faca asta ca este barbat casatorit. Stia acest lucru,dar totusi continua sa visese la acest barbat.

Eu baiat bun cum sunt si sufletist,am zis sa o accept si am continuat sa vorbesc cu ea pe Messenger. Chiar imi placea fata si imi doream sa o cunosc mai mult de atat. Ii spuneam ca ar trebui sa isi deschida inima pentru cine merita,nu pentru cine nu merita si sa lase omul cu fericirea lui,iar ea sa isi faca fericirea cum vrea ea pentru ca sunt barbati destui nu trebuie sa viseze la un barbat casatorit. Dar ea imi spunea ca fericirea ei este langa profesor,ca nu vrea pe nimeni altcieva decat pe acest profesor. Mereu numai despre acest lucru imi spunea. Profesorul sus,profesorul jos si cica ii devenisem cel mai bun prieten pentru ca,zicea ea,imi castigase increderea pentru ca mi-a spus atatea lucruri si eu nu am dus vorba mai departe.

Eu am continuat sa ii ascult balivernele cum imi spunea ca acasa ea are fantezii cu profesorul,ca il iubeste,ca ar vrea sa il vada si sa fie cu el,apoi ca il uraste si ca nu mai vrea sa il vada niciodata. Imi trimitea mereu poze cu ea,selfie-uri spunandu-mi ca arata ca o maimuta,ca este urata. De multe ori chiar ma enerva pentru ca am mai spus,fata imi placea foarte mult si voiam sa o cunosc mai mult. Frumusetea m-a atras,dar comportamentul m-a indepartat. N-am reusit sa ii scot ce are in cap si cu timpul am constatat ca fata este foarte dificila si nu stie ce vrea de la viata. De multe ori imi spunea ca sta in pat si plange, ca nu poate manca,ca ea iubeste un barbat imposibil,ca este urata si ca nimeni nu se uita la ea,ca prietenii s-au indepartat de ea. In gandul meu spuneam "eu ma uit si te plac,dar esti prea naivă ca sa iti dai seama acest lucru". Noi in loc sa ne cunostem mai bine,vorbeam despre fantezii de ale ei cu profesorul. Nu odata ne-am certat pentru ca tot acelasi subiect discutam.

Ieri am vorbit din nou. Vechea poveste : ca ii este dor si sufera. I-am spus direct ca nu stiu de ce sufera pentru ca nu a avut relatie cu profesorul. Si decat sa imi scrie despre profesor,mai bine nu imi mai scrie. Si tot ieri mi-a spus ca s-a intalnit pe strada cu un baiat nu stiu unde cunoscut,"prost inginer" cum il numea ea de care spunea ca a vrut sa o cunoasca mai bine,dar l-a refuzat spunandu-i ca ea iubeste pe altcineva. Altcineva adica profesorul dupa care este innebunita. Relatie de care nu va avea parte niciodata cu acel profesor. Tot ea mi-a trimis pe Messenger cateva capturi de ecran dupa conversatia cu acel baiat,iar acolo baiatul spunea ca o vazuze o fata placuta, ca vroia sa o cunoasca mai bine, iar intr-o alta captura de ecran ea intreba ca de a eliminat-o de la prieteni si il intreba daca s-a suparat pe ea. El spunea ca nu este suparat, dar o vazuze ( la fel ca mine ) o fata placuta pe care dorea sa o cunoasca mai mult. Si vazand ca nu are sanse, a batut in retragere. Asemanator cu mine...

Eu i-am spus fetei, pe messenger, ca multe lume o va inlatura din cauza gandirii ei ciudate si niciodata nu va avea parte de fericire daca continua sa viseze la barbati casatoriti, in schimb ignora persoane care ar vrea sa o cunoasca si poate sa fie cu ea. I-am spus ca se comporta precum o pustoaica de 16 ani care viseaza Justin Bieber, ca nu este deloc maturizata si ca ar trebui sa se duca la un psiholog sa isi scoata din cap nebunia sau poate spunem OBSESIE.

I-am dat block definitiv pe Facebook pentru ca pur si simplu nu mai pot sa vorbesc cu ea. O plac, iar ea viseasa la barbati casatoriti.Atat de frumoasa si atat de naivă. Nu odata i-am spus ca va muri visand la profesor.

De ce poate sa fie atat de naivă? Se distruge singura. Psihic, este slabita vai de ea, nu prea mananca, si sufera. Pentru ce? Pentru un barbat casatorit care este fericit si are familia lui? Am vrut sa ajut, sa o scot din situatia in care se afla. Dar nu am reusit.

Acum dezbateti subiectul.

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Deci fara suparare, dar fata e o razgaiata! E doar un moft + indracire, sa zic asa, sa vrea sa distruga o familie fericita! Ce porcarie! Un profesor care isi face treaba si e fericit sa aiba probleme cu o nebuna obsedata ca, vezi Doamne, i s-a pus ei pata pe el!

Daca e asa de razgaiata, cum am zis, da-i pace! Asa cum mai sunt destui barbati pentru ea, asa sunt si destule fete pentru tine. Incearca sa cauti o fata nu doar dupa aspect, caci aspectul nu e totul! Sper ca te-ai lamurit de data asta.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Gandurile imi dau navala si nu stiu cum sa le astern in scris.
Este adevarat ca fata aceasta are o problema, si o vom discuta mai la urma.
Iata dar cum stau lucrurile.
Noi oamenii suntem facuti ca sa ne ajutam unii pe altii si sa ne bucuram unii cu altii -caci singuri nu prea putem. Si prietenia este o posibilitate in care putem sa facem lucrul acesta.
Privind lucrurile putin mai de sus, aici se testeaza (sau se verifica) caracterul tau; ceea ce poti sa faci si ceea ce faci. Si se pare ca nimeni in afara de tine nu poate sa o ajute pe fata aceasta- esti singurul inaintea caruia ea si-a deschis inima. De aceea, daca vrei cu adevarat sa fii prieten cu fata aceasta, atunci acum este timpul si ocazia in care o poti face. Si fara sa iti dai seama deja ai facut un prim pas: ai adus problema inaintea unei comunitati in care nadajduiesti la o solutie. Si bine ai facut.

La baza nu zic ca ar trebui sa existe dragostea- pentru ca se intelege ca fara aceasta poti sa iti dai si viata, ca va fi in zadar. Eu spun ca sa te inarmezi si cu rabdare. Block-ul de pe Facebook nu este bun.
Mai spicuiesc printre randuri: retine ca esti singurul care o poate ajuta. Si un om cazut este posibil ca sa nu se poata ridica niciodata. Si daca cel care este/trece langa el nu-l va ajuta, atunci cine o mai poate face? Nu degeaba este scris proverbul: "Mai bine un vecin aproape decat un frate departe."

Asadar, deblocheaza fata de pe Facebook dar si din inima ta. Priveste-o ca pe o sora, si nu ca pe un strain. Nu-ti zic ca sa intrii in relatie cu ea. Daca lucrul acesta este in planul divin, va fi; dar pana atunci poti sa faci un bine. In felul acesta iti va fi si tie bine si mult mai usor sa o poti ajuta.
Ceea ce trebuie sa stie fata aceasta este ca noi trebuie sa ne ghidam dupa ratiune, dupa ce spune mintea, si niciodata dupa sentimente si pasiuni -adica niciodata dupa inima. Si daca ratiunea, daca o judecata sanatoasa ne spune ca nu este bine sa stricam relatiile, atunci asa trebuie sa facem, indiferent de sentimentele noastre. Pana la urma ceva trebuie sa calcam in picioare, sa rupem din noi: ori ratiunea ori sentimentele.
Mai spune-i acestei fete ca sentimentele nu inseamna dragoste. Au si ele rolul lor in viata noastra, dar ele nu sunt dragoste. Ele apar si dispar precum norii de pe cer; de aceea niciodata nu trebuie sa ne lasam ghidati de acestea. Sentimentele pot fi comparate ca si cireasa de pe tort; dar crede-ma ca eu as prefera mai mult tortul decat cireasa. Caci tortul nu consta in cireasa, iar cireasa nu se poate numi tort.
Si ca fata sa fie motivata si mai mult sa renunte la gandurile ei nesanatoase, spune-i si lucrul acesta: ca cine desparte o familie sau o relatie (si poate sa o faca), cerul nu va aproba si nu va binecuvanta niciodata o astfel de fapta.
De asemenea poti adauga ca gandurile ei care o chinuiesc se aseamana ca efortul unui om care vrea sa goleaca un ocean si acesta se umple mereu; astfel dar nu va ispravi niciodata. Deci starea in care ea se gaseste este de doua ori grea; ba chiar de trei ori: pierdere de timp, stare fizica si psihica chinuitoare care nu duce la un rezultat; iar sanatatea ei psihica si fizica va fi afectata. De asemenea si situatia scolara, pregatirea si interesul ei pentru o cariera.

Sfatul meu este sa ii faci cadou cartea aceasta: https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
Este buna de citit chiar impreuna. In felul acesta puteti deschide conversatii care altfel nu le poti face. Si vei avea si tu multe de invatat.

| Lioana a răspuns:

Fata are o obsesie. Nu e loc de iubire adevarata in viata ei pana cand aceasta obsesie nu o va rani atat de rau incat sa vrea ea sa o inlature din mintea ei. Trebuie ca ea sa ajunga la concluzia ca iubirea ei e nociva si ii distruge sansele la fericire. O confrutare cu dl profesor poate va grabi lucrurile altfel poate dura ani si ani sau sa nu se stinga niciodata. Depinde de ea si de cat de mult va evolua. E bine sa stie ce gandeste el despre ea. Cata vreme iubirea ei ramane secreta poate crede ca orice e posibil.
Gandeste-te, ce face acest profesor? Ce o atrage la el? Oare tocmai faptul ca isi iubeste sotia si se poarta frumos cu ea? Sa se gandeasca si ea: daca el ar decadea atat de mult incat sa-si lase familia ca sa fie cu ea l-ar mai iubi atat? Daca ar ajunge sa faca asta ar insemna ca iubirea lui nu e atat de frumoasa cum pare si ca asa cum si-a parasit sotia o poate parasi si pe ea la un moment dat.
O alta solutie ar fi sa intalneasca pe cineva mai minunat decat d-l profesor daca acest lucru e posibil.

| GHoST013 a răspuns:

Ea cu profesorul nu o sa fie niciodata pentru ca omul are o familie, e casatorit si dupa cum ai spus tu e si fericit.
Ai facut bine ca i-ai dat block, voiam sa te sfatuiesc sa stai departe de ea ca nu rost dar vad ca ai gandit rational. Este o copila care nu stie ce vrea de la viata, stai departe de ea, nu gandeste matur, nu e ok.

Nu prea are de ce sa te mai intereseze asa mult ca se distruge singura, e obsesia ei, viata ei, problema ei. Nu are rost sa te bati cu morile de vant, nu poti transforma piatra-n aur. Daca ei ii place asa nu ai cum sa o schimbi si tot ce poti sa faci e sa o lasi in viata ei, in obsesia ei pentru ca ii place asa si nu se complace. Viseaza la cai verzi pe pereti. Bafta!

| YouandI a răspuns:

Salut, după modul in care ai povestit pari un băiat cu capul pe umeri si sincer, din punctul meu de vedere această situație trebuie tratata cu multa răbdare. Tu ai reușit sa o faci pe fata sa își deschidă sufletul, asta înseamnă ca încrederea i-ai castigat-o. Următorul pas pe care trebuia sa il faci era sa, ghici ce? RABDARE.
Din lipsa de experienta in relații, fata poate chiar s-a îndrăgostit, de un profesor pentru ca prin poziția pe care o are poate reprezenta un model de bărbat pe care orice femeie l-ar vrea aproape.
Ea nu este matura in gândire, se poarta ca un copil, ducând la extrem ceea ce simte, intr-un cuvânt fantezie.
Așa cum povestește la toți ca ea iubește pe altcineva si tot refuza băieții, sunt sigura ca un altfel de comportament ar face-o sa uite de acest profesor.
Eu îți recomand sa o deblochezi, sa încerci sa vorbești iar cu ea.
După ce faci acest lucru e timpul sa treci la fapte : încearcă sa ieși cu ea la cumpărături, la o plimbare, la un film. Orice activitate de genul o s-o ajute sa uite din "fanteziile ei".
Si surprinde-o : pentru ca "iubirea" nu a fost împărtășită, cate un mic gest poate sa trezească atenția ei. ( o floare, un compliment " ce frumoasa ești azi ", o carte, ceva ce o reprezintă ). Orice face sa devina evident ca o placi.
Îți urez multa bafta si multa răbdare!