| anonim_4396 a întrebat:

Daca persoana de langa voi pe care o iubiti f mult va spune ca ar fi mai bine sa ne despartim pentru ca nu vom avea un vitor impreuna pentru ca va veni un moment cand ne vom desparti(motiv pentru ca el nu a mai avut nici o relatie niciodata nu sa sarutat cu alta fata nimic si nu stie cum e sa ai o alta relatie si mi-a zis ca e curios daca exista fete mai bune, care sa se comporte altfel sa gandeasca altfel sa faca diferente) mentionez vb de 1 an jumate vb cu el (eu am 20 el are 19 NU merge in cluburi nu fumeaza nu are anturaje aiurea.) il iubesc f mult nu pot sa nu-i aud vocea o zi. iar cand mi-a zis acele cuvinte care desigur au fost spuse cand ne-am certat. l-am contrazis si am incercat sa-l fac sa inteleaga ca nu e chiar asa.Suntem inca impreuna se poarta f frumos nu e nimic diferit de cum am fost sau cum suntem chiar mai bine se poarta exceptional ma pupa tot timpul vb frumos si ma pretuieste si sunt sigura ca nu mar insela pentru nimic in lume.insa cuvintele care le-a spus mau deranjat m-au facut sa fiu nesigura si nu stiu ce pot face sa nu mai aibe astfel de ganduri.ca va fi cu mine pana la sfarsit nu ca vom avea un final el gasindusi alta si eu la fel...pentru ca eu consider ca desi amandoi la varsta de 18 ani am fost necopti(neavand relati)putem sa facem sa fie bine.Eu imi doresc sa raman cu el forever pentru ca il iubesc f mult.si vorbele spuse de el si acum daca ii spun ca vom ramane impreuna spune ca nu crede pentru ca rar gasesti 2 persoane amandoua necoapte(neavand niciunu o alta vita sexuala sau sentimentala)sa ramana impreuna pana la final.eu tac nu-i mai spun nk incerk sa ma adaptez sa cred ca sunt vorbe goale pentru ca el se poarta frumos si ma pretuieste.insa mi-e frica k va trece mai mult timp si voi fi lasata cu ochii in soarethinking

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Am să-ți dau unexemplu foarte real. Un cuplu pe care eu îl cunosc s-a format în liceu, amândoi erau virgini și fără relații majore în trecut, tot cu un an diferență între ei. Au mers apoi la facultate și sunt împreună de 8 ani de zile și vor să se căsătorească. Nu s-au înșelat unu pe celălalt și se iubesc și acum ca în prima zi. Deci se poate dacă amândoi vor asta.
Ce ți-a spus el poate foarte bine să fi fost spus la nervi, cu toții facem asta. dar poate proveni din niște gânduri ale lui. În ziua de azi suntem bombardați cu sex sex sex și se pune foarte puțină importanță pe dragoste. Dacă a fost numai cu tine probabil își imaginează cum e cu alte fete, o relație, sexul. Din experiența mea sexul este foarte asemănător cu partenere diferite, nu este mare diferență anatomică, ceea ce face cu adevărat diferența e dragostea dintre parteneri. Dacă el te va înșela cu una la un moment dat, ca să vadă cum e, va fi total dezmăgit pentru că aia nu i-ar putea oferi dragostea pe care i-o oferi tu în relație și în pat și asta se simte. Dar tu nu trebuie să te gândești la asta. E o chestie stupidă și trebuie să îl lămurești și pe el. E adevărat că se întâmplă foarte rar să meargă din prima. Trebuie mult efort. Dar doar pentru că alții au trebuit să treacă prin multe relații ca să găsească fericirea (sau încă o caută) nu ănseamnă că voi nu ați avut noroc! E un caz fericit să îți începi viața sexuală și să rămâi cu același partener, e ideal. Nu ai risc de boli venerice și se formează o chimie care vă poate ajuta să rezistați la orice. Mai am un exemplu cu un cuplu, părinții unui prieten care sunt împreună din liceu, au 3 copii, nu s-au despărțit/înșelat niciodată și se iubesc și după 30 de ani. Sunt poveștile alea frumoase despre care auzi deși toată lumea spune că prima dragoste nu ține. Nu e adevărat, poate să țină dacă investești în ea. Nu dai ce ai în mână pe vrabia de pe gard, e o iluzie. Dar asta trebuie să înțeleagă el, nu tu.
Dar de cele mai multe ori băieții nu se despart pentru că vor alta, ci pentru că ceva îi nemulțumește la partenera actuală. Încearcă să fii mai receptivă la nevoile lui. Dacă se poartă frumos cu tine și te prețuiește, nu te gândi l lucrurile urâte pe care ți le spune la certuri, nu le lăsa să influențeze relația. Problemele se discută cu calm, nu la nervi. Cu iubire, încredere ș respect reciproc o să meargă bine.

3 răspunsuri:
| Ruxxy a răspuns:

La 17 ani jumate ai lui, tu ai fost prima prietena?! laughing Tare.
Nu e bine sa iei in seama ce se spune la nervi, dar ar trebui sa ai grija pentru ca e posibil sa vrea in viitor sa vada cum e si cu altcineva, daca relatia voastra se va deteriora.

| ralusycretz a răspuns:

Poate e gay sau poate nu te iubeste indeajuns.

| JustLeila a răspuns:

Nu baga in seama lucruri care ti se spune cand va certati, daca dupa asta tu nu il observi diferit inseamna ca te iubeste, dar tio spun din proprie experienta o sa vina un moment in care curiozitatea de cum ar fi cu alte/alti parteneri/e o sa intervina in relatia voastra mai devreme sau mai tarziu