| anonim_4396 a întrebat:

HEy am si eu o problema! Prietenul de cu care vb de 1 an jumate si cu care am fost pentru prima data si si el la fel(avem 19.20 ani) imi tot spune ca oricum ne vom desparti pentru ca vrea sa faca diferenta intre relati intre fete neavand pe alta numai pe mine.eu il iubesc f mult el se comporta frumos cu mine si il vad ca ma iubeste doar ca daca discutam ceva el insista sa-mi spuna ca oricum ne vom desparti candva.eu am 20 de ani intotdeauna mi-am propus sa imi fac o relatie de vitor la varsta asta nu stiu ce as putea face ma gandesc sa rup relatia cu el pentru ca oricum zice ca isi va dori pe alta in vitor pentru ca prima relatie nu dureaza si n-ai cum sa ramai cu prima.mentionez se poarta f frumos nu ma mintit niciodata vb frumos e deosebit. dar cand imi spune asa ceva ma simt k o carpa cu care sterge acum pe jos iar pe vitor va vrea una noua...ma gandesc ca poate doar zice si ca nu are el de unde sa stie ce va fi. dar ma gandesc si ca asa va fiworried. Voi daca ati iubi o persoana f mult si ea la randu ei var iubi si sar purta frumos doar var zice asa ceva ce ati face. dorind ca voi sa fiiti cu ea pana la sfarsit iar persoana de langa sa zica ca va veti desparti ca e inposibil sa fiti impreuna pe veci si ca nu am cum sa ii schimbi ideea...nu stiu ce sa fac plang f mult si ma consumsadhellp

Răspuns Câştigător
| PinkPanther a răspuns:

Eu zic sa nu te desparti de el acum, pur si simplu iti spune parerea lui asta nu inseamna ca chiar o sa va despartiti.
E normal sa va despertiti la un moment dat, poate peste 6 luni poate peste 5 ani pentru ca dupa o anumata varsta, dupa ce te maturizezi e posibil sa vezi ca incepi sa iti doresti alt ceva, sau sa incepi sa fii si tu curioasa cum e cu un altul. Si in situatiile respectie e normal sa intervina despartirea.
Nu il penaliza pentru ca e realist. Cate relatii incepute la varsta ta stii ca s-au finalizat cu o casatorie?
Eu zic sa stati impreuna, sa profitati cat mai multe de momentele placute si de fericirea pe care o aveti acum, si mai departe nu se stie ce se poate intampla.
Si ca sa nu te mai simti ca o carpa, spune-i sa nu iti mai spuna lucrul asta, caci te face sa te simti prost.si daca e sa va despertiti mai incolo asta o sa discutati atunci nu acum.

3 răspunsuri:
| callie2 a răspuns:

Eu sincer il inteleg si ii dau dreptate. daca esti prima lui prietena, mai devreme sau mai tarziu o sa vrea sa vada cum e iarba si pe partea cealalta. e in natura barbatilor sau caute mereu aventura, sa testeze terenul. nu poti sa ii ingradesti dorinta asta. despartiti-va amiabil, nu incerca sa il schimbi si nu il pisa la cap ca sa isi aduca aminte de tine pozitiv, nu sa se gandeasca ce pisaloaga era
fosta prietena. asta e. el nu crede ca merita sa investeasca in relatia voastra. lasa-l sa plece, sigur gasesti altul.

| krlla a răspuns:

Iti spune asta pentru ca asa simte si nu vrea sa te raneasca. de aceea iti spune de acum la ce sa te astepti ca sa nu iti zica el ca nu ti.a spus.Psibil sa te iubeasca enorm de mult posibil sa nu te iubeasca asa de mult. Ambele variante pot fi doarece daca nu te.ar iubi indeajuns de mult nu ti.ar fi zis ce gandea.Eu zic ca ar trebui sa mai stai o perioada impreuna cu el dar sa.l mai urmaresti si sa vezi ce face ce secrete are... pentru ca nu ti.ar zice ca va veti desparti asa pe degeaba. Nu are cum sa stie viitorul dar nici nu vrea sa te raneasca deorece stie nu se pote sa se abtina sa nu se dea la o alta fata. Sfatul meu e sa.l-ai aproape vreo saptamana. sau 2 saptamani si sa.l urmaresti pas cu pas si eu cred ca vei descoperi ceva. Daca nu, ar trebui sa aveti o discutie serioasa in particular si sa vorbiti despre asta.Succes!

| soriinaa a răspuns:

Daca iti spune asa ceva, inseamna ca nu iubeste cu adevarat si indeajuns de mult. Cred ca cel mai ok, ar fi sa te desparti tu de el, pentru ca mai tarziu cand el isi va gasi pe alta, o sa suferi mult. Si acum vei suferi, dar nu asa. Nu are rost sa plangi si sa te consumi, pentru ca nu merita. El inca nu e suficient de matur, si crede ca e imposibil sa stai cu o singura fata toata viata, pentru ca inca nu te iubeste asa cum ar trebui, atat de mult incat sa-si doreasca asta. Na. sa nu intelegi gresit, te iubeste, de asta iti si spune, probabil, ca va urma o despartire, pentru ca vrea sa fii constienta si sa nu suferi, dar nu atat de mult incat sa vrea sa fiti mereu imprena. Incearca totusi si vorbeste cu el, explica-i ca te deranjeaza, si ca nu vrei sa suferi. Sigur te va intelege, si daca te iubeste cu adevarat, va inceta sa mai zica asta, si va merge inainte, si va vedea atunci ce se intampla. Cine stie. Sper ca am fost de folos :*