| anonim_4396 a întrebat:

HEy am si eu o problema! Prietenul de cu care vb de 1 an jumate si cu care am fost pentru prima data si si el la fel(avem 19.20 ani) imi tot spune ca oricum ne vom desparti pentru ca vrea sa faca diferenta intre relati intre fete neavand pe alta numai pe mine.eu il iubesc f mult el se comporta frumos cu mine si il vad ca ma iubeste doar ca daca discutam ceva el insista sa-mi spuna ca oricum ne vom desparti candva.eu am 20 de ani intotdeauna mi-am propus sa imi fac o relatie de vitor la varsta asta nu stiu ce as putea face ma gandesc sa rup relatia cu el pentru ca oricum zice ca isi va dori pe alta in vitor pentru ca prima relatie nu dureaza si n-ai cum sa ramai cu prima.mentionez se poarta f frumos nu ma mintit niciodata vb frumos e deosebit. dar cand imi spune asa ceva ma simt k o carpa cu care sterge acum pe jos iar pe vitor va vrea una noua...ma gandesc ca poate doar zice si ca nu are el de unde sa stie ce va fi. dar ma gandesc si ca asa va fi. Voi daca ati iubi o persoana f mult si ea la randu ei var iubi si sar purta frumos doar var zice asa ceva ce ati face. dorind ca voi sa fiiti cu ea pana la sfarsit iar persoana de langa sa zica ca va veti desparti ca e inposibil sa fiti impreuna pe veci si ca nu am cum sa ii schimbi ideea.in momentu de fata suntem ok insa eu plang si.nu stiu ce sa fac daca sa continui sau nu.

Răspuns Câştigător
| papusikk a răspuns:

Buna! si sunt in prima relatie si singura pana in prezent si de curand ne-am mutat impreuna si mie mi-a fost tare frica ca se va termina pentru ca sti cum este prima iubire si prima dezamagire dar am invatat sa trec peste gandul asta si sa fiu optimista ca totul o sa fie bine.pe iubitul tau il sperie gandul ca aceasta relatie nu va dura pentru ca te iubeste foarte mult si ii este frica ca va ramane fara tine si daca isi doreste chiar atat de mult sa fie si cu alta femeie va face si asta te va insela lasa-l o perioada sa faca ce vrea el si o sa vezi ca tot la tine se va intoarce pentru ca te iubeste si esti prima femeie din viata lui si asta te face cea mai importanta femeie din viata lui.

5 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Da,dragoste mare dar fara angajamente si promisiuni. Tipic barbatesc, draga mea.

Nu te stresa ca gresesti tu undeva sau ca nu ii oferi totul...asa sunt ei:azi te iubeste pe tine,dar maine vede un fund frumos si uita.

Asta nu e dragoste.E o pasiune trecatoare.

Iti recomand ceva: Cand iti doresti ceva,ia!
Nu mai astepta dupa orice puta,scuze limbajul.

Vrei ceva serios,cauta pe cineva serios.

Cum a spus un user mai sus,atunci cand mai pomeneste de despartire, pur si simplu, pleaca!

| NatureSelf a răspuns:

Consultati-va, nici o data nu e prea tarziuhappy

| Onn3 a răspuns:

Scumpa mea ai mai multe alternative.1.Ori ii spui sa se decida ce vrea sa faca pentru te simti "ca o carpa de care vrea sa scape "(ii spui exact ce simti fara sa incerci sa le infloresti)Si sa-l intrebi ce are de gand si daca ii pasa de tine.
2. Data viitoare cand iti zici ca oricum va veti desparti ia atitudine si spune-i :"Ok daca tot o sa ne despartim de ce sa mai asteptam, de ce sa mai stau sa ma mai ranesti atat daca tot nu iti pasa de mine, mai bine o incheiem poate iti va fi mai bine cu alta!" Iar daca te iubeste se va intoarce si nu iti va mai zice asta niciodata.
3. Data viitoare cand mai aduce vorba de despartire i-ati geanta si pleaca indiferent de unde esti :la el acasa,la magazin, la cafena, la restaurant.
Sa stii ca dragostea nu este durere s fiecare femeie merita dragostea unui barbat demn de ea si nu are nevoie de cineva care sa o faca sa se simta ca o "carpa".Asa ca ia atitudine nu te mai lasa calcata in picioare si astept sa imi spui ce ai rezolvat.Te pup

| PrunaPătrată a răspuns:

Eu spun sa il intrebi daca vrea sa fiti impreuna si nu conteaza cand va veti despartii dar va puteti da macar o sansa sa vada si el daca nu va intelegeti va despartit iar daca va intelegeti bine si va iubiti ff mult puteti sa ramaneti impreuna eu am doar 15 ani am prietena dar eu ma inteleg ff bine cu ea dar oricum asta nu conteaza... baftawinking si sper sa mearga happy

| Marius1092 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa o termini cu el, daca insista ca oricum se va intampla. O sa suferi si mai mult daca mai astepti. In plus, stai cu grija ca poate maine va despartiti. Dar... nu e deloc usor.