| godinkyzz a întrebat:

Daca prietena mea a luat Postinor-2 pe 25 August iar menstruatia ei nu a venit nici pana acum 26 Septembrie, iar ultima menstruatie s-a terminat cu 1-2 zile inainte sa se fi intamplat "accidentul", este posibil sa fi ramas insarcinata daca nici acum nu i-a venit? Mentionez ca a luat ambele pastile corect si nu a avut nici o senzatie de rau la 2-3 ore sau cv.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei in majoritatea cazurilor, dupa ce se administreaza pastila contraceptiva, activitatea hormonala din organismul respectiv se DEREGLEAZA PE TERMEN DE MAI MULTE LUNI, care de obicei este de 3-4 luni dar poate fi mult mai severa incat sa se manifeste si pe o perioada mult mai mare, chiar si de 9-12 luni. Fiindca de regula este afectata intreaga activitate hormonala, urmatoarele cicluri menstruale devin mai mult sau mai putin DEREGLATE incat devine posibil ca lungimea sa fie o data de 15-20 de zile, iar alte ori sa ajunga sa fie si de 60-90 de zile. De asemenea se constata ca si sangerarea menstruale poate sa devina anormala/atipica incat sa se rezume la sangerari foarte slabe si scurte, sau sa fie o sangerare cu aspect hemoragic, de lunga durata, uneori chiar si de 8-15 zile.
Menstruatia poate sa porneasca fara nicio avertizare prealabila sau sa existe multe zile in care durerile premenstruale sa fie chiar insuportabile.
Manifestarile depinde de ORGANISMUL FIECAREI FEMEI in parte fiindca unele scapa pur si simplu, NU au/simt aproape nimic.
Iar in cazul in care pastila contraceptiva este folosit mult prea des si la scurt timp intre ele, poate provoca starea de infertilitate temporara sau chiar definitiva. Senzatiile de ''durere de cap insiuportabila'' apar atunci cand tot astepti si astepti si... NU mai porneste sangerarea.

2 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Nu a rămas. Dar pilulele astea dau peste cap tot organismul, inclusiv ciclul menstrual. De aceea se iau maxim o dată la 6 luni. Pentru ca produc ravagii în organism

| godinkyzz explică:

As mai vrea cateva opinii sa fiu sigur ca nu e ceva grav

| corbulalbrosu a răspuns (pentru godinkyzz):

De obicei in majoritatea cazurilor, dupa ce se administreaza pastila contraceptiva, activitatea hormonala din organismul respectiv se DEREGLEAZA PE TERMEN DE MAI MULTE LUNI, care de obicei este de 3-4 luni dar poate fi mult mai severa incat sa se manifeste si pe o perioada mult mai mare, chiar si de 9-12 luni. Fiindca de regula este afectata intreaga activitate hormonala, urmatoarele cicluri menstruale devin mai mult sau mai putin DEREGLATE incat devine posibil ca lungimea sa fie o data de 15-20 de zile, iar alte ori sa ajunga sa fie si de 60-90 de zile. De asemenea se constata ca si sangerarea menstruale poate sa devina anormala/atipica incat sa se rezume la sangerari foarte slabe si scurte, sau sa fie o sangerare cu aspect hemoragic, de lunga durata, uneori chiar si de 8-15 zile.
Menstruatia poate sa porneasca fara nicio avertizare prealabila sau sa existe multe zile in care durerile premenstruale sa fie chiar insuportabile.
Manifestarile depinde de ORGANISMUL FIECAREI FEMEI in parte fiindca unele scapa pur si simplu, NU au/simt aproape nimic.
Iar in cazul in care pastila contraceptiva este folosit mult prea des si la scurt timp intre ele, poate provoca starea de infertilitate temporara sau chiar definitiva. Senzatiile de ''durere de cap insiuportabila'' apar atunci cand tot astepti si astepti si... NU mai porneste sangerarea.