| Hellobello a întrebat:

Daca pun urina intr-un recipient si o folosesc peste o ora pentru a face testul de sarcina, este ok? Sau afecteaza rezultatul din cauza ca nu e noua (sa zicem)? Mentionez ca vreau sa fac un test dupa 11 saptamani de la contact

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca au trecut minim 21 de zile de la data la care a fost intretinut sexul de pe urma caruia s-a format o sarcina, in acel caz URINA se poate colecta indiferent de ora intr-un recipient curat. In cazul in care urina se colecteaza dupa trecerea a 11 saptamani de la data intretinerii sexului. in cazul in care esti insarcinata in acea urina exista o cantitate atat de mare de hormon hCG (care este o substanta chimica) incat poti tine urina si O SAPTAMANA fiindca concentratia de hormoni de sarcina hCG in urina respective va ramane nemodificata/aceeasi indiferent de cat timp ar trece intre momentul colectarii si momentul efectuarii analizei. 100% GARANTAT.Sanatate!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este ok, se face numai cu urina proaspata, in primele minute de la emisie.

| MihaiNicu23 a răspuns:

De sa sa pastrezi urina in recipient? Incearca sa faci testul cu urina proaspata, e mai buna.