| alina22alina a întrebat:

Daca urinez intr-un recipient special si peste 30 de min asa folosesc urina aceea pentru un test de sarcina are ceva? sau trebuie sa fie urina pe moment? Nu ma intrebati de ce vreau sa fac astalaughing doar sa mi spuneti daca stiti

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca urina este colectata in mod CORESPUNZATOR la momentul OPTIM adica dupa trecerea a minim 21 de zile de la ovulatie sau de la ultimul act sexual neprotejat intretinut, NUMAI/DOAR in acel caz in urina respectiva va exista CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon de sarcina hCG. Deoarece concentratia de hormon hCG in urina colectata se va mentine oricat de mult timp ar trece fata de momentul de colectare, testul de sarcina prin care se determina existentei sau lipsa hormonului hCG se poate efectua oricand se doreste : adica imediat, sau oricand dupa 1 zi sau de ce nu chiar si 1 saptamana. Multa sanatate!

| QElenaBoghiu a răspuns:

Nu are nimic.

| Kennedy97 a răspuns:

Rezultatul de la testul de sarcină e pusă pe baza fracțiunii beta din hormonul HCG, secretat de placentă.
Acest hormon este secretat cam la 14 zile de la concepție. Dacă îl faci la nici o săptămână de la concepție nu are rost.
Revenind la subiectul tău, nu e nici o problemă dacă îl faci după o anumită perioadă. Indicat ar fi să fie făcut din urina din ziua respectivă, nu din zile anterioare pentru a evita un eventual rezultat eronat.
Sănătate!