| Timidul333 a întrebat:

Daca stiti despre postinor 2 pastila.
In urma unei prostii facute de mine si partenera am decis sa ia postinor 2.
Ciclul i-a venit la timp doar ca dupa ce i-a trecut ciclul a avut niste sangerari in afara ciclului.
Acum ciclul intarzie sa ii apara...ce sa fie oare?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Reactii adverse la postinor. Urgent trebuie vazuta de un ginecolog. Nu inteleg cum ati decis voi sa ia pilula, sunteti vreunul medic?

| Timidul333 explică (pentru Brigaela):

Vom merge si la ginecolog sigur
Dar momentan vrem sa ne linistim cu ideea ca nu este insarcinata... ce spuneti?

| Brigaela a răspuns (pentru Timidul333):

Nu stiu daca e insarcinata sau nu, ar fi trebuit sa faca o ecografie la 4 saptamani de administrarea pilulei. Oricum, nu stiu de ce lipsa unei sarcini v-ar linisti, daca s-a imbolnavit de la pilula de a doua zi administrata abuziv, este mult mult mai grav si o poate nenoroci definitiv.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, toate astea sunt reactiile adverse ale pastilei Postinor, care i-au dat peste cap tot corpul.
Hormonal, ea va fi in deriva intre 6 si 12 luni, din cauza acestei pastile.

| Timidul333 explică (pentru Violleta2022):

Spuneti ca nu poate fi vorba de o sarcina odata ce i-a venit prima sarcina?

| Jonas94 a răspuns (pentru Timidul333):

Normal că nu, dacă i-a venitul ciclul menstrual. Ciclul este indicativul că nu a rămas gravidă.
Înainte de a face greșeala să ia pastila de a doua zi, mai bine încerca să calculeze dacă este la ovulație (la un ciclu menstrual de 28-30 de zile, se adună ziua începutului ultimei menstruații, cu 14 și dă ziua în care începe ovulația; aceasta durează 5 zile, cu perioadă de maximă fertilitate în a 3-a zi).
Ciclul întârzie de la pastilă.

| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii sintetici proveniti din acele pastile blestemate si nenorocite Postinor2 raman in organism luni de zile si actiunea lor va persista sa se produca si sa deregleze activitate hormonala proprie. Astfel ca in lunile urmatoare de regula ciclul menstrual devine cu totul neregulat, si menstruatiile pot sa se produca mai devreme, la timp sau cu intarziere de 1 saptamana, 2 saptamani, sau 1 luna sau 2 luni. Cum iti este norocul, de cat de grava este dereglarea hormonala. Uneori aceste dereglari pot sa persiste pana la 12 luni de zile. Depinde de norocul fiecarei femei in parte, de organismal ei, de cat de bine i-a fost reglat ciclul menstrual pana sa comita prostia impardonabila. Sanatate!

| Timidul333 explică (pentru corbulalbrosu):

Spui ca este de la pastila si sunt sanse mai putine sa fie vorba de o sarcina, nu?

| MihaiNicu23 a răspuns:

Intarzie intocmai de la acea pastila ca e o bombo hor, onala si i-a dat organismul peste cap.

| Timidul333 explică:

Tin sa precizez ca prima data ciclul i-a venit perfect normal.
Si cu 2 zile inainte sa-i vina ciclul a fost foarte balonata si am alergat pe stadion in jur de 5 6 km impreuna ea nemai facand efort fizic oana atunci.
Are vreo legatura?